33

Nancy’de Okumu günü yapıldı

AVRUPAHabere git

Nancy’de Okumu günü yapıldı

Haber Tarihi :

2020-12-31 10:16:19

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Fransa’nın Nancy şehrindeki Halk Okulu okurları 29 Aralık günü yılın son okumu gününü gerçekleştirdi.

Halk Okulu okurları bu haftaki okuma gününde ise Anadolu Alevi Hareketi Kimdir? Ne İstemektedir? İsimli broşürdeki “Alevilik İslam Dışı mı İslam İçi mi Tartışması Anlamsız Daha Çok Bilim Dışı Kaygıların Yön Verdiği Zararlı Bir Tartışmadır” başlık bölümü okudu.
Bu hafta ele alınan konu önemli ve sürekli düzenin ve sistemin bu konuyu gündemde tutması veya getirmesiyle halklar arasında çelişkiler yaratmaya çalışmaktadır!

Okunan bölümde şöyle denildi; “Bu tartışma bugün Alevi hareketinin ortasına atılan anlamsız bir tartışmadır. Bilim ve mantık dışı savların birbiri ile çatıştığı bir arenaya dönüşmüştür. Öyle ki bu tartışma içinde kimileri Aleviliği Zerdüştlüğe, kimileri Şamanizm’e kimi hızını alamayanlar da “Moon Tarikatına” kadar bağlayabilmektedir. Ayrıca bu tartışma Arap düşmanlığı temelinde sosyal şoven bir anlayışın da yaygınlaştırılmasına hizmet etmektedir.
Bu tartışmayı gündeme alma gerekçelerinin en çirkinlerinden biri ise, “Aleviliği ayrı bir din olarak kabul ettirirsek, Avrupa Birliği veya Almanya’da dinlere tanınan ayrıcalıktan yararlanırız, daha fazla haklarımız olur” gerekçesidir. Bu bir inanç hareketi ile alenen oynamaktır. Bilimselliği, gerçekleri, tarihi, ilkeleri ahlakı hiçe saymaktır…” denilerek okuma yapıldı. Yapılan okumanın ardından konuya ilişkin bilgi alış-verişi yapıldı.


Nancy Halk Okulu okurları, yapılan son okuma gününde ise şunları söylediler; “2020 yılının son haftasında okuma gününü gerçekleştirdik.2021 yılının tüm dünya halkına mücadele ve zafer dolu yıllar diliyoruz. Bütün dünya halklarının yeni yılını kutluyoruz.

Kızıl İsyan Haber Ajansı – KİHA
@kizilhaber

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri