33

Paris Barosu’ndan Ayatç Ünsal Açıklaması

AVRUPAHabere git

Paris Barosu’ndan Ayatç Ünsal Açıklaması

Haber Tarihi :

2020-12-19 00:02:54

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Halkın Hukuk Bürosu Avukat Aytaç Ünsal’ın Edirne’de işkence ile gözaltına alınarak tutuklanmasına ilişkin Paris Barosu tarafından 11 Aralık günü yazılı açıklamada bulundu. Paris Barosu’nun, “Aytaç Ünsal yeniden gözaltına alındı!” başlıklı açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz:

“Aytaç Ünsal yeniden gözaltına alındı

213 gün süren açlık grevinin ardından serbest bırakılan Aytaç Ünsal yeniden gözaltına alındı. Paris Barosu, Aytaç Ünsal'ın 10 Aralık 2020'de tutuklanmasından derin endişe duyuyor.

Aytaç Ünsal, 12 Eylül 2017'de tutuklandı, 13 meslektaşı ile birlikte suçlandı ve ardından geçen yıl "terör örgütüne üye olmaktan" 10 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı.

Aytaç Ünsal, meslektaşı Ebru Timtik ile adil yargılanma talebiyle 2020 Şubat ayında açlık grevine başlamıştı. İstanbul'daki bir mahkeme, sağlıklarının cezaevinde kalmalarına izin vermediğini belirten tıbbi rapora rağmen, Temmuz ayında Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal'ı serbest bırakmayı reddetti. Benzer bir talep Ağustos ayında da Anayasa Mahkemesine sunuldu ve sonuç alınamadı. Serbest bırakılmak yerine iki farklı hastaneye nakledildiler.

Ebru Timtik 238 günlük açlık grevinin ardından 27 Ağustos 2020'de yaşamını yitirdi ve Yargıtay, 4 Eylül'de Aytaç Ünsal'ın tahliyesine ve tıbbi gerekçelerle cezasının ertelenmesine karar verdi.

Ancak 23 Kasım'da polis Aytaç Ünsal'ın tedavi gördüğü eve baskın düzenledi. Bu vakalar, bu salgın zamanında en bariz sağlık kurallarına meydan okuyan ve bağışıklık sistemi çok zayıf olan bir kişi karşısında onlarca kişi tarafından arandı. Bu şartlar altında Aytaç Ünsal'ın bakım ve tedavisine bu evde devam etmesi imkânsızdı.

Bu bağlamda Edirne'de tedavi görmek için giden Aytaç’ı Türk yetkililer, 10 Aralık 2020'de, kaçma riskine dayanarak, onu vahşice gözaltına alarak tutuklamaya karar verdi.

Paris Barosu, polisin müdahalesiyle özellikle yüzünden yaralanan Aytaç Ünsal'ın tutuklanma koşulları karşısında endişeli.

Paris Barosu, adli tıp raporlarına göre Aytaç Ünsal'ın sağlık durumunun gözaltında tutulmasına izin vermediğini hatırlatıyor.

Paris Barosu, Aytaç Ünsal'ın mahkumiyetinin Yargıtay kararıyla ertelendiğinin altına çizerek derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmakta.

11 Aralık 2020
Paris Barosu

Açıklamanın Fransızcasını okumak için tıklayın

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri