33

Dünyada 7 bin sağlık çalışanı yaşamanı yitirdi!

DÜNYAHabere git

Dünyada 7 bin sağlık çalışanı yaşamanı yitirdi!

Haber Tarihi :

2020-12-18 05:02:23

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

COVID-19 pandemisinin sağlık çalışanlarının canını almaya devam ediyor! Af Örgütü tarafından yapılan açıklamada ABD, Meksika, Brezilya, Suriye, Afrika, Türkiye olmak üzere tüm dünyada en az 7 bin sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından Eylül 2020 de yapılan değerlendirmede COVID-19'a yakalandıktan sonra dünya çapında en az 7.000 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ortaya kondu. Bu raporda en fazla sağlık çalışanı ölümü olan ülkeler Meksika (en az 1.320) ve ABD (en az 1.077) olarak kayıtlara geçti. Türkiye bu listede 77 sağlık çalışanı ölümü ile yerini almakta.

Bu konuda yapılmış başka bir bilimsel çalışmada hastanelerin yataklı servislerinde çalışanlarda enfekte olma yüzdesi en yüksek oranda bulundu. Bu bulgu, servis ortamındaki sağlık çalışanlarının, yoğun bakım ya da acil servis gibi birimlerdeki sağlık çalışanlarına kıyasla biyogüvenlik önlemleri açısından daha riskli olduğunu gösterdi.

Türkiye’de, COVID-19 Pandemisi ile mücadelede doktorlar, hemşireler ve diğer yardımcı sağlık çalışanlarından oluşan yaklaşık 540.000 kişilik (yaklaşık 165.000 doktor, 200.000 hemşire ve 175.000 diğer sağlık çalışanlarından oluşan) sağlık emekçileri görev almaktadır.

Türkiye'de COVID-19 pandemisi sırasında Türkiye'de aktif görevde iken yaşamını yitiren tıp doktorlarının listesinde ise 77 kişi sağlık çalışanının ismi yer almakta. Bu listede yer alan sağlık çalışanlarından ikisinin Azerbaycan ikisinin ise Suriye'de görevdeyken hayatını kaybettiği aktarıldı.

Journal France Turquie
www.journalfranceturquie.fr

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri