33

Meksika’da Ocak\'da Asgari Ücretini % 15 Artıracak

DÜNYAHabere git

Meksika’da Ocak\'da Asgari Ücretini % 15 Artıracak

Haber Tarihi :

2020-12-18 02:47:26

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Meksika hükümeti Perşembe günü, asgari ücreti Ocak ayında yüzde 15 artıracağını ve günlük yaklaşık 7 dolara denk getireceğini duyurdu.

Meksika hükümeti, Meksikalı emekçiler için günlük asgari ücrete 2021’in Ocak ayından itibaren yüzde 15'lik bir artışla günde yaklaşık 7 dolara eşdeğer bir artış olacağını duyurdu. Yeni ücret yine de saatte 1 doların altına düşecek, ancak ülkenin mevcut yüzde 3,3 enflasyon oranının oldukça üzerinde. Yaşama maliyetinin güney bölgelerinden daha yüksek olduğu ülkenin kuzey kesiminde asgari ücretler de yüzde 15 artarak yaklaşık 10.70 dolara çıkacak.

Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador Perşembe günü yaptığı açıklamada, iş sektörünün yüzde 15'lik teklifi reddettiğini ve bunun yerine yüzde 10'luk bir artış önerdiğini, ancak asgari ücretleri belirleyen komisyondaki tartışmada işçi ve hükümet temsilcileri tarafından daha fazla oy verildiğini söyledi. Lopez Obrador, "İşçiler dünya ölçeğinde hala utanç verici bir artış elde edecekler" dedi.

Meksika’nın asgari ücreti Amerika’daki en düşük - Haiti´ninki ile aynı seviyede - ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü içinde en düşük ücret. Bu gerçeğe rağmen, Meksika İşverenler Federasyonu, artışın ve koronavirüs salgınının yüz binlerce küçük şirketi işsiz bırakabileceğini söyledi.

Federasyon yaptığı açıklamada, "Hükümet desteğinin olmaması ve şimdi kademeli aşamalar olmaksızın asgari ücretteki mantıksız, mantıksız bir artışla, 700.000 işletmenin önümüzdeki üç ay içinde kaybolma riski arttı" dedi.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri