33

Fransa'da avukatlara polis müdahalesi

AVRUPAHabere git

Fransa\'da avukatlara polis müdahalesi

Haber Tarihi :

2020-11-25 05:28:21

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Paris’te polis avukatlara şiddet kullanarak müdahale ederek olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. Avukatlar ise yaşananlara tepki gösterdi.

Fransa'nın başkenti Paris'te 23 Kasım akşamı Republique Meydanı'nın da göçmenlerin, sağlıklı barınma sorunun çözülmesi ve polisin göçmenlere yönelik kötü müdahalesinin son bulması için alana çadır kent kurmasına güvenlik güçlerinin müdahalesi gerçekleşti. Polis, alandan zorla çadırlara el koyarak, göçmenleri şiddet kullanarak gözaltına aldı. Olay yerine gelen Paris Barosu'na kayıtlı avukatlar, siyasi parti temsilcileri ve DKÖ'ler polisin müdahalesine tepkilerini dile getirdi.

Çevik Kuvvet ekipleri, Jandarma ekipleri ve sivil polisler göçmenlerin etrafını sararken, avukatlarda çadır kentin dışına çıkarıldı. Avukatları iten polisler ile avukatlar arasında tartışma yaşandı. Çevik Kuvvet ekipleri avukatları itleyerek çadır kentin dışına çıkardı. Avukatlarda polisin müdahalesinin yasadışı olduğunu vurgulayarak tepkisini dile getirdi.

Bir Çevik Kuvvet ekibi polisi ise kalkanı ile avukatın birine vurarak itmeye çalıştı. Avukatlarda bu durumun yasadışı bur uygulama olduğunu söyledi. Ardından polisler kalkanlarıyla avukatları olay yerinden uzaklaştırmak için itlemeye devam etti.

Avukatlar polise, "Kanun siz değilsiniz. Yasaları siz yapmıyorsunuz. Yasadışı bir uygulama içindesiniz. Bu çadırları bu şekilde sökemezsiniz. Kanun dışı hareket ediyorsunuz. Bu çadırların sahibi var. Çadırlara el koyarak yıkamazsınız. Uygulamanız yasadışıdır..." dedi.

Macron hükümetinin son olarak meclisten geçirerek yasallaştırdığı yasa ile polisin elini daha da güçlendirdi. Poliste hükümetin kendisini “yalnız bırakmayarak” yasallaştırdığı ve sağladığı güven sonucu her tür şiddeti uygulama hakkını kendinde bulmaktadır.

2018-2019'da Paris Barosu Başkanlığı yapmış Dava ve tahkim ortağı olan Sayın Peyron Marie-Aimée ise polisin avukatlara yönelik şiddetine ilişken şunları söyledi; "Yapılan uygulama tamamen skandaldır.  Kalkanıyla şiddetli bir şekilde bir avukata saldırmak utanç verici bir tablodur!"

Özellikle polisin elini daha da güçlendirmek amacıyla geçtiğimiz hafta yasa tasarısının yasallaşması için polise verdikleri sözü yerine getirten Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin’de sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Darmanin, 23 Kasım akşamı Republique Meydanı'nda yaşananlara ilişkin Vali Polisinin kendisine verdiği raporu 24 Kasım sabahı incelediğini ve kabul edilemeyecek ‘bazı’ durumların yaşandığını, bu yönde de dosyayı IGPN (Ulusal Polis Genel Müfettişliği)’ne havale ettiğini ve 48 saat içinde bu bulguların IGPN'in kendisine sunması sonucu kamuoyuna açıklayacağını duyurdu.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri