33

TBMM\'deki eylem girişimi davasında karar

TÜRKİYEHabere git

TBMM\'deki eylem girişimi davasında karar

Haber Tarihi :

2020-11-21 04:41:03

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

TBMM'deki eylem girişimi davasında kararda cezalar yağdı

TBMM girişinde Meclis personelini uyarı amacıyla rehin almaya çalışırken gözaltına alınarak tutuklanan Mulla Zincir 23 yıl 42 ay, Eylem Yücel 22 yıl 42 ay hapse mahkûm edildiği bildirildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Kasım günü görülen davanın karar duruşmasında devrimci tutsak Mulla Zincir ve Eylem Yücel ile müşteki kurum TBMM Başkanlığı avukatı duruşma salonunda hazır bulundu.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, önceki celse açıkladığı esasa ilişkin mütalaasını tekrarladığını belirterek sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarını istedi.

Esas hakkında savunma yapan devrimci tutsak Eylem Yücel, davanın siyasi olduğunu vurguladı.  Her düşüncenin kendisine ait adalet anlayışı olduğunu vurgulayan Eylem Yücel, TBMM'de bir eylem gerçekleştirdiklerini ancak suçlu olmadıklarını söyledi.

Savunmasını yapan devrimci tutsak Mulla Zincir ise 2016'da yaşadığı Fransa'dan Türkiye'ye geldikten sonra pasaportuna el konulması nedeniyle ülkeden çıkış yapmadığını anlattı. Ülkede bulunduğu sürece çeşitli eylemlere katıldığını aktaran Zincir, yasama organı TBMM'ye girerek de adalet talepleri doğrultusunda eylem yaptıklarını anlattı.

Mulla Zincir yaptıkları eylemle adalet talebinde bulunduklarını, tahliye ve beraatını istedi.

Yücel ve Zincir’in ardından taraf avukatlarının dinlenilmesi ve sanıkların son sözlerinin alınmasının ardından mahkeme heyeti hükmünü açıkladı.

Heyet, Zincir ve Yücel, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9'ar yıl, TBMM'de rehin aldıkları güvenlik görevlilerine yönelik "kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçundan 9'ar yıl, "görevi yaptırmamak için direnmek" suçundan ise 4 yıl 42'şer ay hapse mahkûm edildi.

Ayrıca mahkeme heyeti devrimci tutsak Zincir’in hapishanede duvara zarar verdiği gerekçesiyle 1 yıl daha hapis cezası verildiği aktarıldı.

Mahkeme, sanıkların üzerlerine atılı "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ise beraatlerine karar verdi.

Toplamda devrimci tutsak Mulla Zincir’e 23 yıl 42 ay, Eylem Yücel’e ise 22 yıl 42 ay ceza verildi. Karara tepki gösteren Zincir ise kolundaki saati çıkartarak mahkeme heyetine fırlattı. Duruşma salonundan çıkartılan devrimci tutsaklar sloganlarla karara tepkilerini dile getirdiler.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri