33

TSTTADK: Direnişçilerden Elinizi Çekin!

AVRUPAHabere git

TSTTADK: Direnişçilerden Elinizi Çekin!

Haber Tarihi :

2020-11-20 18:40:02

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

İstanbul Küçükarmutlu’ya yönelik 19 Kasım gece yarısından sonra yapılan baskınlarda 30 ev basılırken 6 kişi ise gözaltına alındı. Yapılan baskın ve gözaltılara ilişkin Türkiye'deki Siyasi Tutsaklar ve Tutuklu Avukatlarla Dayanışma Komitesi tarafından yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ile baskınlara tepki gösterildi.

Türkiye'deki Siyasi Tutsaklar ve Tutuklu Avukatlarla Dayanışma Komitesi (ATSTTADK)’nin 20 Kasım günü yaptığı açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz;


AKP hükümeti ve polis güçleri siyasi muhalefete ve halka karşı suç işlemeye devam ediyor!

AVUKAT AYTAÇ ÜNSAL YALNIZ DEĞİL!

ADALET MÜCADELESİ DEVLET ŞİDDETİ VE SUÇLARI İLE DURDURULAMAZ!

DİRENİŞÇİLERDEN ELİNİZİ ÇEKİN!

Son aylar, başta ilerici avukatlar, sanatçılar, kamu emekçileri, milletvekilleri, yerel politikacılar, mühendisler, gazeteciler ve devrimci kurumlar olmak üzere, siyasi, demokratik muhalefete yönelik yüzlerce saldırı ve kitlesel tutuklamalarla doluydu.
İşkence suçları, siyasi cinayetler, haklarını talep eden işçilere yönelik saldırılara günlük olarak tanık olunur...

Öte yandan, insanlık suçları işleyen polislere cezasızlık ve beraat kararlarıyla "elleri soğutmayarak", halkın tüm muhalif güçlerine karşı şiddet ve saldırılara devam edilsin sinyali veriliyor.

Bu sabah, AKP hükümeti, İstanbul'un Armutlu mahallesini saldırmak ve terörize etmek için birliklerini salladı.

Son onyıllarda pek çok kararlı direnişin yaşandığı, halkın hep faşizme karşı en temel hakları için direnenlere, ölüm orucu direnişçilere evini açtığı yerlerden biridir Armutlu.
Bu sabah Aytaç'ın tedavi gördüğü Armutlu'daki ev özel harekat polisler tarafından basıldı ve harap edildi.

Arama gerekçesi, evde şüpheli kişilerin olabileceği idi.
Aytaç "Ne yapıyorsunuz, böyle giremezsiniz, hastayım" derken, polis şefi ironik bir şekilde "Hasta olduğunuzu biliyoruz, lütfen maskenizi takın" diye cevapladı.
Koçbaşla kapıyı kırarak içeriye doluşan onlarca polis, evi darmadağın etti ve Aytaç'a uzun namlulu bir silah doğrulttu.

Mahallede, Cemevi de dâhil olmak üzere 30 ev basıldı, 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltı alınanların arasında, yıllar önce polis tarafından sırtından vurularak sakat bırakılan ve 17 yaşında tekerli sandalyeye mahkûm bırakılan Ferhat Gerçek de var.

Türkiye'deki hükümetin bu yoğun saldırılar, süregelen adaletsizlik ve devlet suçları nedeniyle ortaya çıkabilecek toplumsal ayaklanmalardan korkularından başka bir şey değildir.
Bu yılın başlarında, ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu'nun 2 avukatı ve sosyalist müzik grubu Grup Yorum'dan 2 sanatçı, hukuki ve siyasi tüm protestoları, haksız yargılamalara ve baskılara yapılan itirazların sonuçsuz kalmasının ardından ölüm orucuna başladı.
Şarkıcı Helin Bölek, bas gitarist İbrahim Gökçek ve halkın avukatı Ebru Timtik'in yanı sıra, hiç bir delil olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak ölüm orucunda hayatlarını kaybettiler.

AKP iktidarı, dünya çapında bir adalet çığlığı haline gelen ve dünyanın onlarca ülkesinde dayanışmayı artırarak binlerce insanı birleştiren bu direnişle sarsıldı.
Bir sonraki büyük toplumsal isyan Ankara'daki saray kapılarına yaklaşmadan, böyle bir yankı yaratabilen tüm devrimci güçlerin ve kurumların susturulmasını sağlamak istiyor.
Bugün Türkiye'de binlerce siyasi tutuklu var ve son süreçte ülke tarihinin şimdiye kadar gördüğü en çok tutuklamalar yaşanırken, çete başları, halka karşı suç işleyen, tecavüzcüler ve katiller hapishane duvarlarını terk ediyor ve hükümet yetkilileri ile yakın bağlantıları tüm çıplaklığıyla ortaya seriliyor.

Siyasi Tutsaklara Özgürlük!

Halkın Avukatları ve Sanatçılarına Özgürlük!
Kahrolsun Baskılar ve Devlet Şiddeti!
Helin, İbrahim, Mustafa ve Ebru'nun isimleri tarih sayfalarından silinemez, mücadeleleri devam ediyor!

Türkiye'deki Siyasi Tutsaklar ve
Tutuklu Avukatlarla Dayanışma Komitesi

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri