33

Fransa İçişleri Bakanı ve LREM neye oynuyor?

AVRUPAHabere git

Fransa İçişleri Bakanı ve LREM neye oynuyor?

Haber Tarihi :

2020-11-16 02:15:54

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve LREM çoğunluğu basında yayınlanmadan önce neden polislerin yüzlerinin bulanıklaştırarak yayınlanmasını istiyorlar? Polise tüm yetkilileri veren Macron hükümeti bu uygulamada yanlız kaldığı görülmekte!

Ulusal Meclis, önerilen "küresel güvenlik" yasasını incelemeye hazırlanırken, söz konusu yasaya ilişkin çelişkilerin yoğunlaştığı görülmekte. Yasada özellikle polisin ve jandarmanın fotoğraflarının yayınlanmadan önce bulanıklaştırılması tartışma yarattı.

Başlangıçta La République en Marche (Macron hükümetinin partisi) tarafından hazırlanan metin, Eylül 2018'de Özel Harekât eski patronu Jean-Michel Fauvergue ve Alice Thourot tarafından “güvenlik sürekliliği” üzerine sunulan bir raporun yasal tercümesi olacaktı. " Örneğin, belediye zabıtasının görevlerini genişletmeyi veya özel güvenlik sektörünün yapılanmasını savunmak amacıyla ele alınmıştı.

Ancak bu süreçten sonra birçok değişiklikler daha eklendi metine. İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, "Bizleri koruyanları korumak amacıyla" düşüncesiyle öncelikle polis ve jandarmanın yüzlerinin bulanık hallerinin basında yayınlanmasını ve basın özgürlüğüne müdahalenin söz konusu olduğu görülmekte.

Örneğin söz konusu metinin 24. maddesinde, eğer görevde olan bir polisin, jandarmanın veya güvenlik gücünün fotoğraflarının basında yer alması durumunda yayınlayan kişiye bir yıl hapis cezası ve 45.000 Euro para cezası vermeyi öngörüyor.

Macron hükümetinin baskıcı uygulama ve yasaları ile tüm güvenlik güçlerine sınırsız yetki verirken, aynı anda da bu tür uygulamalarla halka korku salmaya çalışmakta. Ve polisin elini güçlendirmektedir. Bilindiği gibi Macron hükümeti döneminde polislere sınırsız yetkiler verilerek, her türlü şiddet uygulamaları için eli güçlendirildi.

Gérald Darmanin 13 Kasım günü bir radyo programında verdiği demeçte, "Polisin şiddetini çekebilirsiniz ve şikâyette bulunmak için savcılığa gönderebilirsiniz. Ancak bu tür şiddet içeren görüntüleri sosyal medya üzerinde yayınlayamazsınız. Yayınlamak istiyorsanız polislerin yüzünü bulanıklaştırmalısınız!" dedi!

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri