33

Bekir Coşkun Hayatını Kaybetti!

TÜRKİYEHabere git

Bekir Coşkun Hayatını Kaybetti!

Haber Tarihi :

2020-10-19 06:42:43

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Bekir Coşkun Hayatını Kaybetti!

Gazeteci Bekir Coşkun 18 Ekim günü yaşamını yitirdi. 75 yaşındaki Coşkun, akşam saatlerinde solunum durması nedeniyle getirildiği Ankara Şehir Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Uzun süredir kanserle mücadele eden Bekir Çoşkun'un cenazesi 20 Ekim Salı günü öğle namazına müteakip Ankara'da Bilkent Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şanlıurfa'nın Tülmen Beldesi'nde son yolculuğuna uğurlanacağı aktarıldı.

Bekir Coşkun’un yaşamını yitirmesinin ardından Ankara Şehir Hastanesi Başhekimliğinden yapılan açıklamada,  "Ülkemiz basın camiasının kıymetli mensuplarından Sayın Bekir Coşkun, akşam saatlerinde aspirasyon ve buna bağlı solunum durması sebebiyle Ankara Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne getirilmiştir. Nöbetçi uzman ekibin yoğun müdahalesine rağmen hayati fonksiyonları geri dönmeyen Sayın Bekir Coşkun hayatını kaybetmiştir. Kıymetli ailesine ve basın camiasına başsağlığı dileriz." denildi.

CHP’DEN BEKİR COŞKUN MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 18 Ekim günü yaşamını yitiren Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun için başsağlığı mesajı yayımladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasında şöyle denildi; “Türkiye, basın camiasının duayen isimlerinden Bekir Coşkun’u kaybetti. Öncelikle, kendisine Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere, sevenlerine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyorum. Hayatını adadığı gazetecilik mesleğini, ömrünün sonuna kadar ilkelerine bağlı kalarak sürdürdü. Kalemini satmadı; eğilip, bükülmedi. Onu hep, bu dik duruşu ile hatırlayacağız.

Bekir Coşkun gazeteci ve sanatçı kimliğinin yanı sıra, aynı zamanda bir ‘Hayvan Hakları Savunucusu’ idi. 4 Ekim 2020 tarihli son yazısını da onlara ayırmıştı.

Ama belki de bize vedası, 30 Eylül 2020 tarihli köşe yazısında saklıydı. O gün;

‘Yazı bilmem
Yazarım yazı bilmem
Bu yaz böyle geçti
Gelecek yazı bilmem…’ demişti.

Gazetecilik mesleğine, demokrasimize kattıkların için binlerce kez teşekkürler. Seni hiç unutmayacağız Sevgili Bekir Coşkun.”

BEKİR COŞKUN: "Bu yargılamalar muhalifleri cezalandırmak, susturmak için kullanıyor.”

Cumhuriyet gazetesine yazdığı dönemde Bekir Coşkun 20 Eylül 2012 tarihli “Büyük Devlet Şeyi…” başlıklı yazısı nedeniyle dönemin Başbakan şuanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla açılan davada 5 bin TL para cezasına çarptırılmıştı.

O dönem verilen cezayı değerlendiren Bekir Coşkun şunları söylemişti ; “Buna biz üç nokta (…) davası diyoruz. Ben Süleyman Demirel başbakan olduğundan beri üç noktayı kullanıyorum. Benim yazımda Erdoğan’a yönelik bir hakaret bulunmamaktadır. Kaldı ki kendisi kürsüden bana ‘kaleminden pislik akan yazar’ dediğinde avukatlarım hemen dava açmamı önerdiler. Ancak ben kabul etmedim. O konuşur ben de yazarım. Siyasetçilerin konuşmalarında ayar kaçırdığı olmuştur, keza yazarların da öyle. Ancak yargı yolları ‘Demoklesin Kılıcı’ gibi üzerimizde sallanmamalıdır. Benim yazım da kendisiyle alakalı değildir. Burada asıl mesele ifade ya da basın özgürlüğü değildir. Bu yargılamalar muhalifleri cezalandırmak, susturmak için kullanıyor.”

Usta yazar Bekir Coşkun'un cenazesi 20 Ekim Salı günü öğle namazına müteakip Ankara'da Bilkent Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şanlıurfa'nın Tülmen Beldesi'nde son yolculuğuna uğurlanacak.

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri