33

İtalya'da Ebru Timtik Anılmaya Devam ediliyor

AVRUPAHabere git

İtalya'da Ebru Timtik Anılmaya Devam ediliyor

Haber Tarihi :

2020-10-05 07:49:44

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

İtalya'da hukukçular, ölüm orucu direnişinde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik Bologna ve Bari şehirlerinde 28 Eylül günü yapılan basın açıklamalarıyla anıldı.

Avukat Ebru Timtik'in yaşamını yitirmesinden bir ay sonra Bologna’daki hukukçular 28 Eylül Pazartesi günü yaptıkları basın açıklamasıyla halkın avukatı Timtik'in ölümsüz olduğunu ve unutulamayacağını, adaletin yerini bulması, hukukun yerine getirilmesi için 238. gün boyunca bedenini açlığı yatıran ve direnişinin 238. gününde ölümsüzleşen Timtik'in yaşatılacağını vurgulandı.

Mahkeme binasının önündeki meydanda yapılan basın açıklamasına Bologna Mahkeme Başkanı Francesco Caruso, avukatlar ve insan hakları savunucuları katıldı. Ebru Timtik'in fotoğrafının üzerinde yer aldığı dev bir dövizin önünde yapılan basın açıklamasını Bologna Mahkeme Başkanı Francesco Caruso yaparak, "Ebru'nun ölümünün üzerinden bir ay geçti. Bu bir ay zarfında birçok gelişme oldu. Meslektaşımız Aytaç Ünsal geçici olarak serbest bırakıldığı ve tedavisinin sürdüğünü takip etmekteyiz. Bu güzel haber dışında bize Türkiye'den hep olumsuz üzücü haberler almaktayız. Aytaç'ın yoldaşları Halkın Hukuk Bürosu üyesi meslektaşlarımızın cezaları onanması, Ebru'yu anmak için İstanbul Barosu'nun balkonunda dev posterini açan meslektaşlarımız hakkında soruşturma açıldığı. 11 Eylül gecesi 47 meslektaşlarımız Ankara’da apar topar evlerinden gözaltına alındı." dedi.

Konuşmasına devam eden Errico, İran’da tutuklu bulanan avukat Nasrin Sotoudeh'in serbest bırakılmasını da istedi. İranlı avukat Nasrin, 2018 Aralık ayından bu yana tutsaklığı sürmekte. 38 yıla mahkûm edilirken, 148 kırbaç cezasına çarpılmıştı. Suçu ise İran devletinin yaptırımlarına karşı gelerek, türbansız kamusal alanlarda gezen kadınları savunması gerekçe olarak gösterildi.

Mısır polisi, 28 yaşındaki insan hakları aktivisti Patrick George Zaki'yi Cumhurbaşkanı Abdel-Fattah el-Sisi hükümetine karşı yaptığı konuşmanın ardından 7 Şubat’ta tutuklanmıştı. Mahkeme Başkanı Francesco Caruso ayrıca Mısır devletine de çağrıda da bulunarak, Patrick Zaki isimli öğrencinin evine geri dönmesi için serbest bırakılmasını istedi.

EBRU TİMTİK BOLOGNA'DA OLDUĞU GİBİ BARİDE'DE ANILDI

Adil yargılama için ölüm orucu direnişinin 238. gününde yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik, ölümünün 30. gününde İtalya'nın Bari şehrinde de anıldı. Bari Mahkeme binasının önündeki meydanda bir araya gelen Bari Barosu ve Bari Ceza Dairesi Başkanı'nın yanı sıra avukatlar yer aldı. Ebru Timtik'in fotoğraflarının taşındığı basın açıklamasını Baro başkanı Giovanni Stefani yaptı. Stefani, hayatını adalet ve insan hakları için feda eden Ebru Timtik'i saygı ile andıklarını vurguladı.

Giovanni Stefani, "Adalet, halkının temel hak ve özgürlükleri için hayatını ortaya koyan Timtik ve dünya çapında bu uğurda mücadele eden tüm avukatların unutulamayacağını vurgulamak isterim." dedi.

Bari Baro Başkanı Giovanni Stefani, dünyanın neresinde olursa olsun halkın temel hak ve özgürlüklerini savunan avukatları sahiplendikleri göstermek için uluslararası kurumlara göndermede bulunarak, "Ebru Timtik halkını savunmak, anayasal değerleri korumak ve adalet için yaşamını yitirdi. Adil yargılama hakkının gasp edilmesine karşı adaletsizliği son verin!" çağrısında bulundu.

Bari Barosu başkanının yanı sıra, Bari Ceza Dairesi Başkanı Guglielmo Starace, Bari Temyiz Mahkemesi Başsavcısı, Annamaria Tosto, Ulusal Birlik Bari şubesi sekreteri ve Yargıç, Rossella Calia Di Pinto’da basın açıklamasında yerini aldı.

Bari’deki basın açıklamasının devamında şöyle denildi; "Bugün önemli bir gündür. Çünkü meslektaşımız Ebru Timtik'in direnişinin ilk gününden yaşamını yitirmesine kadar yanındaydık. Ölümünün 30. gününde de anmaya devam ediyoruz."  

Starace,”…Anlaşmazlığın amacının tam olarak savunma görevi gibi görünmesidir. Türkiye o kadar da uzakta değil: sosyal ağlarda yapılan paylaşımlarda da görmekteyiz. Savunma hakkı engellenemez. Ebru Timtik 42 yaşında bir avukattı. Diğer avukat arkadaşlarımızla birlikte gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra hakkında 13 yıl hapis cezası verildi. Bu adaletsizliğe tepki göstermek ve savunma hakkının kutsallığına inanarak hak gasplarına karşı adalet talebiyle ve Adil yargılanma talebinde bulunmak için önce açlık grevi ardından da ölüm orucuna başladı…” diyerek Türkiye’deki tüm avukatlara ve siyasi tutsaklar için adalet talebinde bulundu. Basın açıklamasının ardından İtalyan basını ile röportajlar yapılarak Ebru Timtik’in unutulamayacağı vurgulandı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri