33

Avukat Timtik Kardeşlere Uluslararası Ödül

DÜNYAHabere git

Avukat Timtik Kardeşlere Uluslararası Ödül

Haber Tarihi :

2020-09-25 02:08:30

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    6
    • | Katılım : 2

Ludovic Trarieux 2030 Uluslararası İnsan Hakları Ödülü (Le prix international des droits l’Homme Ludovic Trarieux 2030) tutsak bulunan avukat Barkın Timtik ve adalet için ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik kardeşlere verildi.

Ludovic Trarieux 2030 Uluslararası İnsan Hakları Ödülü 24 Eylül günü İsviçre'nin Cenevre kentinde yapıldı.
Yapılan basın açıklamasında ödülün kurucusu ve jüri başkanı Avukat Bertrand FAVREAU sonuçları kamuoyuna açıklarken şunları söyledi: "Jüri olarak dünyada yaşanan zulümden Türkiye'deki avukatlarda adaletsizliğe karşı bedenlerini açlığa yatırarak cevap vermekte. Dünyaya sesini bedenini ortaya koyarak sesini duyurdu. Bu yılki ödülümüzü Adil yargılama talebiyle ölüm orucunda yaşamını yitiren Ebru Timtik ve halkın avukatı olduğu için şuan tutsak olan Barkın Timtik kardeşlere veriyoruz." dedi.

1898 yılında Fransa İnsan Hakları Birliği’ni (LDH) kuran Fransız avukat Ludovic Trarieux'un adını taşıyan ödül, 1985 yılından bu yana insan hakları alanında mücadele eden avukatlara veriliyor. 1985 yılında Güney Afrikalı lider Nelson Mandela'ya verilen ödüle, 2000 yılında avukat Eşber Yağmurdereli, 2012 yılında da Muharrem Erbey'e layık görülmüştü.
2020 ödüllerine Timtik kardeşler laik görüldü.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri