33

Yunanistan Fransa'dan Silah Satın Alacak

AVRUPAHabere git

Yunanistan Fransa'dan Silah Satın Alacak

Haber Tarihi :

2020-09-14 04:50:39

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Doğu Akteniz'de Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan gerginliğin ardından Yunanistan'ı sahiplenen Fransa Yunanlara silah satacak. Satılacak silahlar arasında altısı yeni olmak üzere 12 kullanılmış savaş uçağının olduğu aktarıldı. Silahların ilk bölümünün teslimiyatının 2021'de yapılacağını da belirtildi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Selanik'teki "Helexpo Forum" kapsamında yaptığı konuşmada, Doğu Akdeniz'deki gerginlik bağlamında gelecek dönem için hükümetin stratejisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akdeniz bölgesinde Türkiye ile Yunanistan arasında gerginlik devam etmekte. Yunanistan'a sahip çıkan ülkelerin arasında Fransa gelmekte. Fransa ile Yunanistan arasında yapılan anlaşma sonucunda ise büyük miktarda silahlar alınacak Yunanistan tarafından. Yunanistan Avrupa’nın ilk ülkesidir Rafale uçakları satan alacak ülke olacak.  

Kyriakos Mitsotakis, savunmaya ayrılan bütçenin artırıldığını vurgulayarak, aralarında 18 Rafale uçağı, dört fırkateyn ve dört donanma helikopterinin sipariş verildiğini söyledi. Ayrıca 15 000 ilave askerin işe alınmasını sağlayan program kapsamında dört fırkateynin yenilenmesini, tanksavar silahlarının, torpidoların ve füzelerin satın alınmasını öngörüldüğü bildirdi.

İlk sevkiyatın 2021’de yapılacağı tamamın ise 2022 yılında teslim edileceği bildirildi.

Akdeniz’de yaşanan gerilimi tırmandırmaya devam eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan’ın tehditlerinin ardından bölgeye savaş gemileri ve askeri personel gönderen ilk ve tek ülke olarak Fransa gelmekte.

Kyriakos Mitostakis, 12 Eylül'de AFP'ye verdiği demeçte, Türkiye'yi Avrupa'nın doğu sınırlarını "tehdit etmek" ve bölgesel güvenliği "tehlikeye atmak" ile suçladı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri