33

Mülteci Kamplarında En Az 5.6 Milyon Filistinli...

DÜNYAHabere git

Mülteci Kamplarında En Az 5.6 Milyon Filistinli Yaşamakta

Haber Tarihi :

2020-06-22 04:39:31

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

İnsan hakları savucuları 20 Haziran Dünya Göçmenler Günü vesilesiyle yaptıkları açıklama ile 1948’de İsrail devletinin kurulmasından bu yana yurdundan olan 5.6 milyon Filistinlinin hayata tutunarak ülkelerine geri dönmek için mücadele ettikleri vurgulandı.

Filistin halkının tekrardan topraklarına geri dönmek için mücadele ettikleri ve günümüzde 5.6 milyon Filistinlinin ise Suriye, Lübnan, Ürdün, kendi toprakları olan Gaza ve Batı Şeria'da mülteci olarak hayatta kaldığı belirtildi.

BM Yakın Doğu'daki Filistin Mültecileri Yardım ve Çalışma Ajansı'na (UNRWA) göre, dünya çapında bu yasal statüye sahip tüm insanların beşte birinden fazlasını temsil ediyorlar.

Bu Arap halkının kökeni 1948'de Siyonist İsrail Devleti'nin kurulmasıyla yüz binlerce Filistinliyi evlerinden attığında başladığı aktarıldı. Kendi topraklarından edilmiş insanların torunları bugün anavatanlarına dönme hakkı için savaşmaya devam ettiği belirtildi.

51 yaşındaki Subi al Mughrabi, "Ailem ve ben mülteci kampındaki yaşamımızın geçici olduğunu düşünüyoruz. Bir gün köyümüze döneceğimize inanıyoruz," diyerek ailesinin 70 yıldır Mülteci kamplarında yaşam mücadelesi verdiğini belirti. 1948'den önce, bugün İsrail'in Hamas hareketine karşı askeri eylemlerinden en çok etkilenen şehirlerden biri olan Aşkelon olarak bilinen Brier köyünde yaşıyorlardı.

Al Mughazi mülteci kampında altı çocuğuyla birlikte yaşayan Mohamad Abu Halawa, "Dönüş hakkı dünyada yaşayan tüm Filistinlilerin kimliği ve misyonudur." diyerek mülteciliğe son verilmesini istemekte.

Yerlerinden edilmiş kişilerin maruz kaldığı zorlu koşullar altında hayatta kalmanın yanı sıra, Filistinliler şu anda ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıyalar.

UNRWA, Filistinli göçmenlerinin COVID-19'a karşı en savunmasız nüfuslardan biri olduğunu dikkat çekti.

Örneğin, suyun yüzde 97'sinin kirlendiği Gazze'de hastanelerin yoğun bakım ünitesinde sadece 60 yatağı ve 62 solunum cihazı bulunmaktadır. Bu altyapı, aşırı kalabalıklıkta yaşayan ve temel ilaçlara sınırlı erişimi olan iki milyon kişiye hizmet vermek için yetersizdir.

UNRWA, Ürdün ve Lübnan'daki mülteci kamplarında fiziksel uzaklaştırma tedbirlerinin de mümkün olmadığı konusunda uyardı.

Filistin halkının durumunu anlatmanın yanı sıra, Birleşmiş Milletler dünyada 26 milyon mülteci olduğunu hatırlattı; bunların 6 milyonu savaş sonucu ülkelerini terk eden Suriyeliler. Bunların yaklaşık yüzde 91'i mutlak yoksulluk içinde yaşadığı da vurgulandı.

#WorldRefugeeDay #PalestineRefugee

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri