33

Fransa'da çok sayıda gözaltı yapıldı

AVRUPAHabere git

Fransa'da çok sayıda gözaltı yapıldı

Haber Tarihi :

2020-05-13 00:54:13

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransa'da iki ay sokağa çıkma yasağının son bulduğu 11 Mayıs günü ülke genelinde başta sarı yelekliler, sol, demokratik kitle örgütleri, çevreci örgütler ve halk tarafından eylemler yapıldı. Yapılan eylemlerle hükümetin koronavürüsüne karşı "önlem alma" kararıyla halkın temel hak ve özgürlüklerini kısıtladığını, polisin şiddetine son verilmesi, banliyölerde yaşanan polisin saldırıları ile faşist saldırılarına son verilmesi istenildi.

Sarı yelekler ve solcu aktivistleri de dâhil olmak üzere bir dizi protestocu, dekonfinasyonun ilk gününden itibaren 10'dan fazla insanın toplanması yasağını reddetti. Bu kapsamda ülke genelinde yapılan eylemlere polis müdahale ederek, gözaltı yaparken, birçok yerde ise para cezaları kesti. Halk ise tepkisini attığı sloganlarla, alkışlarla ve ıslık çalarak gösterdi. Halk iki ayı aşkın bir süre sonra hükümetin sağlık yönünde önlem alma yerine, daha çok ekonomik çıkarlarını öne çıkartan önlem paketleri ve halkın temel hak ile özgürlüklerini kısıtlama yönünde ve eylem yapma yönünde önlemlerle baskısını gösterdi. Macron hükümetinin bekçileri olan polislerin şiddetinin dekonfinasyonun ilk gününde de kendisini göstermesi halkın tepkisini neden oldu.

Macron hükümetinin baskıcı yasalarının, uygulamalarının, polis şiddetinin son bulmasını isteyen halk ise tepkisini dile getirmeye devam edeceğini vurguladı.

Avrupa ve dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Fransız hükümeti de Koronavirüsü’ne karşı bir çözüm arayışında olmadığı uygulamalarıyla kendisini gösterdi. Tek sorunun halkın ayaklanmasını, uygulamalara tepki göstermesini önlemek amacıyla polis şiddeti, para cezaları ve yandaş basın ile yanlış haberler yaptırarak göstermektedir.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri