33

Polis Cemevine saldırdı Cenaze Kaçırdı

TÜRKİYEHabere git

Polis Cemevine saldırdı Cenaze Kaçırdı

Haber Tarihi :

2020-05-09 04:07:06

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'in tedavi altında tutulduğu hastanede 7 Mayıs günü yaşamını yitirmesi üzerine naaşını İstanbul Gazi Mahallesi'ndeki cemevine getirildi. Cemevinin morgunda bekletilen cenaze için yapılmak istenilen anmayı yaptırmayan polis, içeriye gaz bombaları ile saldırarak Gökçek'in naaşını kaçırdı. Aralarında avukatların da bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Saatler sonra polis cenazeyi alarak Kayseri’ye götürdü. Gece yarası polisin halen cenazeyi aileye teslim etmediği bildirildi.

İbrahim Gökçek'in cenazenin Gazi Cemevine getirilmesi esnasında yüzlerce kişi İbrahim'in naaşını sloganlarla, kızıl bayraklarla karşıladı. Yoldaşları tarafından akşam saatlerinde anma düzenlendi. Dün akşamüzeri Grup Yorum tarafından yapılan duyuru ile cenaze törenin 8 Mayıs sabahı saat 10.00'da Gazi Mahallesi’nde sevenleri, dinleyicileri ve mahalle halkıyla gerçekleşeceği duyuruldu.

Geceden ise Gazi Mahallesi ablukaya alınarak giriş çıkışlar kontrol altına alındı. Bu sabah ise mahalleye girişler engellenildi. Cemevinin etrafını ablukaya alan polis sürekli provokasyon, gaz bombalarıyla saldırarak, cenazeye gelmek isteyenleri gözaltına alarak katılımı engelledi. Gözaltına alınanlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve burada işkence edildiği avukatlar tarafından aktarıldı.

Saat 13.00 civarında ise gaz bombalarıyla cemevine giren özel harekât birlikleri, Çevik Kuvvet ekipleri, sivil-resmi polisler cemevinin kapısını kırarak içeriye girdi. Bir süre yapılan görüşmelerin ardından ise İbrahim Gökçek'in naşına cenaze arabasına bindiren polisler bilinmeyen bir yere götürdü. Cemevinin içinde bulunan çok sayıda kişide gözaltına alındı.
Yaşananlara ilişkin açıklamada bulunan HDP İstanbul Milletvekili Musa Pir, sabah saatlerinde Cemevi'ne geldiğinde polisin mahalleyi abluka altına aldığını ardından da gaz bombalarıyla cemevine saldırarak cenazeyi kaçırdığını belirterek şunları söyledi; "Cemevi'ne dışarıdan kimsenin girmesine ya da çıkmasına izin vermediler. Koçbaşları ile cemevinin ve morgun kapısını kırıp İbrahim Gökçek'in cenazesini aldılar. Ailesi cenazeyi Talas'ta defnetme kararı almıştı. Ondan önce burada bir anma töreni yapılmak istendi, polis izin vermedi.
Daha sonra aileyi arayıp cenazenin İstanbul çıkışında Mehmetçik Vakfı'na götürdüklerini söylemişler. Aileden sadece beş kişinin cenazeyi almasına izin vereceklermiş."

Polis bir kez daha cemevine gaz bombaları ile saldırdı. Cemevinin kapılarını kıran polis içeriye girerek cenazeyi kaçırdı.

Yaşanan saldırının ardından açıklamada bulunan Halkın Hukuk Bürosu ise aralarında Halkın Hukuk Bürosu'ndan üç avukatın da bulunduğu 20 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Saldırıya ilişkin açıklamada bulunan Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel yaşananları şu sözlerle aktardı; “"Sabah 10'da Cemevi'nden yürüyüş yapılacaktı ama polis buna izin vermedi. 17 toma, bir sürü gözaltı aracı, binlerce polis gelmişti. Kalabalık sokak aralarında toplanıp Cemevi'ne gelmek istedi ama polis copla, gazla müdahale etti.

Arkadaşlarımız morgun etrafına insan zinciri oluşturdu ama polis onlara hedef gözeterek gaz fişeği sıktı, 20 kişi gözaltına alındı. Koçbaşları ile morgun kapısı kırıldı ve İbrahim Abi'nin cenazesini polis kaçırdı.

Cenaze Mehmetçik Vakfı'nda tutuluyor. Aileyi aramışlar, 'Sadece 5 kişi gelip alıp Kayseri'ye doğru yola çıkacaksınız' denmiş. Tutuklu bir başka grup üyemizin ailesiyle yaptığı telefon görüşmesi sırasında İbrahim'in eşinin cenazeye katılması için Kayseri'ye gönderildiğini de tesadüfen öğrendik."

HALKIN HUKUK BÜROSU’NDAN AÇIKLAMA

Saldırının ardından sosyal medya sayfasında açıklamada bulunan Halkının Hukuk Bürosu’na ilişkin şöyle denildi;

“Grup Yorum üyesi müvekkilimiz İbrahim Gökçek'in cenazesi bulunduğu Gazi Cemevi morgundan kaçırıldı ve büromuz avukatları Didem Baydar Ünsal ve Seda Şaraldı ile Stj. Av. Doğa İncesu gözaltına alındı.

Gözaltında tutulan avukat arkadaşlarımız, Grup Yorum üyeleri ve dinleyicileri ile avukat görüşü yaptırılmıyor. Gazi Karakolu ve Siyasi şubede bulunan gözaltılar muhtemel ki işkenceye maruz kalıyorlar.

Gözaltına alınan meslektaşlarımız Seda Şaraldı, Didem Baydar Ünsal ve Doğa İncesu’nun Vatan Güvelik Şube’de olduğu bilgisini aldık.
Cenazeye katılmak suç değildir, Grup Yorum dinlemek suç değildir. İbrahim Gökçek halkın onurlu sanatçısıdır. Avukat arkadaşlarımız ve diğer gözaltılar derhal serbest bırakılsın!”

HALKIN HUKUK BÜROSU –ENTERNASYONAL BÜRO’DAN AÇIKLAMA

Halkın Hukuk Bürosu- Enternasyonal Büro’da yaptığı yazılı açıklama ile yaşanan saldırıya ilişkin, “Zulmünüze Boyun Eğmedik Eğmeyeceğiz!” dedi.

Enternasyonal Bürosu tarafından yapılan açıklamanın tam metini şöyle:
“AKP Faşizmi, Direniş Ve Halkın Sahiplenmesi Karşısındaki Acizliğini İbrahim’in Cenazesine Saldırarak, Halkın Avukatlarına Ve Cenazeyi Sahiplenen Halka İşkence Yaparak Örtmeye Çalışıyor

Zulmünüze Boyun Eğmedik Eğmeyeceğiz!

Savaş hukukunda da halkın geleneklerinde de cenazeye saygı vardır. AKP faşizmi ne hukuka ne halkın değerlerine, geleneklerine saygı gösteriyor. Cenazeye saldırıyor, cenazeyi kaçırıyor, cenazeyi sahiplenenlere işkence yapıyor.

Halkın sanatçısı, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 323 günlük ölüm orucu direnişinin ardından dün öğlen saatlerinde şehit düşerek dünya halklarının ölümsüz basgitaristi oldu. İbrahim’in şehit düşmesinin ardından uğruna yaşamını feda ettiği halkı İbrahim’i yalnız bırakmamak için Gazi Cemevine aktı. Gazi mahallesinin sokakları, AKP’nin katil polislerinin bütün saldırı tehditlerine, tacizlerine rağmen İbrahim’in bu en büyük konserine katılmak, ölümsüz şarkısına eşlik etmek için gelen binlerle doldu taştı. İşte bunu hazmedemedi AKP faşizmi.

AKP’nin katil polisi, dün binlerin sahiplendiği İbrahim’in cenazesini kimse sahiplenmesin diye bugün sabah saatlerinden itibaren Gazi sokaklarında terör estirdi. İbrahim’i son yolculuğuna uğurlamak için gelen 21 kişiyi işkencelerle gözaltına aldı. Cenaze törenin yapılacağı Gazi Cemevine zorla, kapıları kırarak girdi, içeriye göz yaşartıcı gaz attı. Son olarak İbrahim’in cenazesinin bulunduğu morgun kapısını da kırarak İbrahim’in cenazesini kaçırdı. Morgun kapısında bekleyen ailesini, arkadaşlarını ve avukatlarını da gözaltına aldı.

Bu zorbalık, bu ahlaksızlık AKP faşizminin yüzünü bir kez daha göstermiştir. Savaş hukukunda bile cenazeye saygı vardır ama AKP faşizminin cenazeye saygısı yoktur. Halkın geleneklerinde, değerlerinde cenazeye saygı vardır ama AKP faşizminin saygısı yoktur. Çünkü faşizmin hukuku da ahlakı da yoktur.

Hukuku, ahlakı, halkın değerlerini yok sayan AKP faşizminin ahlaksız polisleri, morg kapısı önünde İbrahim’e siper olan halkın avukatları Didem Baydar Ünsal, Seda Şaraldı ve Doğa İncesu’yu da işkenceyle gözaltına aldı. Ayrıca İbrahim’in yoldaşları Grup Yorum üyesi Fırat Kıl, Dilan Ekin ile İbrahim Gökçek'in babası Ahmet Gökçek ve Bakican Işık da morg kapısı önünden gözaltına alındılar.  Gözaltına alınan avukat arkadaşlarımız halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün vatan caddesindeki binasında gözaltında tutulmaktadır. Direniş ve halkın sahiplenmesi karşısında acizleşen AKP’nin işkenceci polisleri gözaltındaki meslektaşlarımıza ve müvekkillerimize işkence yapmaktadır.

AKP faşizmi ve onun katil polislerinin bütün çabaları boşunadır. Ne Grup Yorum ne halkın avukatları ne müvekkillerimiz zulmünüz karşısında boyun eğmedi, eğmeyecek!”

ALEVİ KURUMLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Hükümetin baskısına karşı 323 gün ölüm orucu eylemi yapan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek‘in Gazi Cemevi‘ndeki cenaze törenini engelleyen polisin cemevine biber gazıyla saldırıp, kapıları, camları kırmasına ilişkin, 7 Alevi kurumu ortaklaşa yaptığı açıklama ile yaşananlara tepki gösterdi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Dernekleri ve Gazi Cemevi tarafından, “BU KÖHNE ZİHNİYETİNİZ NEDEN DEĞİŞMİYOR?” başlıklı açıklamada şöyle denildi;
“Cemevlerimiz kutsaldır inancımızın varlığıdır” denilen açıklamada, “323’ncü gününde ölüm orucuna ara veren ancak iki gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, İstanbul Gazi Cemevinden uğurlanacaktı. Ancak uğurlama törenine engel olmak isteyen polis, gaz bombası atıp, koçbaşıyla cemevine ve morguna zorla girdi ve ibadethanemize karşı akıl almaz, kabul edilemez bir tutum sergiledi. Cemevlerimizin devletin kolluk güçlerince basılması politiktir, iktidarın Alevilerin inancını hiçe sayarak gözdağı vermesidir.

Sizler ibadethanelerimize kanunsuz şekilde girerek, tüm toplum üzerindeki baskı ve zulmü yönetmeye çalışıyorsunuz, tehdit ediyorsunuz.
Bu köhne zihniyetiniz neden değişmiyor? Bu nefret ve kin neden?” diye soruldu.

“CEMEVLERİ KUTSALDIR VE ASLA VAZGEÇİLMEZDİR”

Cemevine saldırmanın faşizm olduğu vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
“Cemevimize saldırma, tahrip etmek, kutsal mekânımıza ayakla basmak, çiğnemek tek kelimeyle Alevileri aşağılamak ve değersizleştirmek, diğer yandan bu saldırılarla inançsal değerlerimizi, dünya görüşümüzü ve insanlığa dair değer anlayışımızı itibarsızlaştırmaktır. Kısacası faşizmdir.

Oysa; bu topraklarda kardeşçe, kadim bağlarla birbirine bağlı olan halklar toplumsal ilişkiye dair mutlak uyulması gereken şeyin ibadete ve ibadethaneye saygı olduğunu bilir, ona sahip çıkar, zulme ve baskıya karşı ona sığınır. Bu nedenle cemevlerimiz adalet arayan, hak ve hukuk diyen herkesin sığınacağı birer kutsal mekândır, tıpkı Sinagog, Kilise, Cami gibi kutsaldır ve asla vazgeçilmezdir.

“ZULMÜ SİYASİ İKTİDARINIZIN APARATI YAPIYORSUNUZ”

Şunu unutmayın ki; başta özgür ifade olmak üzere ırkçı, mezhepçi, dinci, olmak ve bunu bilinçli yapmak nefret, kin ve sevgisizlik etrafında örgütlenmiş bir diktatörlük ortaya çıkarır.

Tıpkı şu an yaptığınız gibi; zulmü siyasi iktidarınızın aparatı yapıyorsunuz, insanlar bu korku ve acıyı kabullensin istiyorsunuz ölen ya da öldürülen ya da onuru için ölümü göze alan kişilerin yaşamını yok sayıyorsunuz, bunu “hak etti” algısını yaratarak sıranın ötekine gelmesini bekliyorsunuz.

“BU TOPRAKLARDA ÖZGÜRLÜK, ADALET, HAK ARAYANLARA ACI YAŞATIYORSUNUZ”

Bu topraklarda özgürlük, adalet, hak, hukuk isteyen herkese acı yaşatıyorsunuz acıyı “ibreti alem” görsün diye milletin gözüne-gözüne sokuyorsunuz.

Ölüm üzerine yaptığınız her tür hakareti, baskıyı, vicdansızlığı kendi çıkarınız için uzlaşma yolu sanıyorsunuz, haksız öldürülen ya da ölen hep öteki, hep terörist oluyor.

Sizler şiddet diliyle yoğrulmuş ve kendisinden farklı olduğunu düşündüğü kişilerle arasına mesafe koyan, tacizci, tecavüzcü, mafyatik ve entelektüellik karşıtı, her zaman haklı olduğunu savunan ve bilgiden çok kendi kanaatlerinin üstünlüğüne inanan size biat eden bir kitle oluşturdunuz.

“İNANCIMIZA, CEMEVLERİMİZE DOKUNMAYIN”

İşte Alevileri bu yaratmış olduğunuz kitlenin hedefi yapmaya çalışmak suçtur, günahtır ve bizler toplumsal barış ve huzur için bir kez daha diyoruz ki;

Alevilerin kutsal mekânları cemevleridir; her birini Alevi canlar kendi emekleri ile yapmıştır. Bu yüzden inancımıza, cemevlerimize dokunmayın ve tüm değer sınırlarımıza saldırarak yıkıcı, incitici olmaktan ve Alevilere her şey yapılır desturundan vazgeçin.

Gerçekleri perdelemenin yolu Alevi inanç merkezlerine saygısızlık yapmak değildir.
Saygılarımızla… “

POLİS CENAZEYİ İKİNCİ KEZ KAÇIRDI

Gazi Cemevi’nden cenazeyi kaçıran polis İstanbul çıkışında Mehmetçik Vakfı'na götürdü. Buradan cenazeyi almaları için sadece 5 kişiye izin verildi. Cenaze aracı buradan tekrardan aile ve avukatların eşliğinde yola çıkarıldı. Bir süre sonra polis araçlarının arasına alınan cenaze aracı hızlı bir şekilde Kayseri’ye götürüldü. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Halkın Hukuk Bürosu, “Şu anda İbrahim’in naaşı polislerin arasında. Cenaze aracını gözden kaybettik.
Durmalarını ve bir yerde buluşmamız gerektiğini belirttik. Ancak bizden kaçırmaya çalışıyorlar. Önünde ve arkasında polis aracıyla götürüyorlar.” dedi.

Kayseri’ye ulaşan İbrahim Gökçek’in naaşı burada da aile evine götürülmesine izin verilmezken, cenazenin yakınlarına teslim edilmediği aktarıldı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri