33

Talepleri kabul edin ölümleri durdurun

DÜNYAHabere git

Yaşatmak için talepleri kabul edin ölümleri durdurun!

Haber Tarihi :

2020-05-04 15:40:16

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Grup Yorum üyesi Helin Bölek 28 yaşında, direnişin 288. gününde yaşamını yitirdi.
Mustafa Koçak 28 yaşında, adaletli bir yargılama için ölüm orucu direnişinin 297. gününde yaşamını yitirdi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek; başladığı direnişinin 322. gününde iki talebi var. Tutuklu üyelerinin serbest bırakılması ve konser tarihi verilmesidir.

Didem Akman ve Özgür Karakaya adil yargılanma talebiyle ölüm orucu direnişlerinin 76. Gününde.

Adil yargılanma talebiyle; Av. Ebru Timtik 123 gündür ve Av. Aytaç Ünsal 92 gündür ölüm orucunda. Talepleri kabul edilsin!

Süren direniş, ülkemizdeki tüm muhalif siyasi güçler açısından, Türkiye siyasetinde “alternatif” bir iddiası olan her kesim açısından bir sınavdır.

Devlet, tüm muhalif güçleri sindirme politikasıyla hareket ederek, saldırılarına hiç ara vermeyerek, sağdan sola tüm muhalif güçlerin direncini kırmayı hedeflemektedir.
İktidardaki hükümete bakıldığında görülür ki, devrimci, demokrat muhalif güçlerin nefes alacağı bir boşluk bile bırakmamaya çalışmaktadır.

Zulümde, halkın taleplerini görmezden, duymazdan gelmekte, alabildiğine pervasızdır.

Yalnızca devrimci örgütlerin yaptıkları eylemlere karşı değil, düzen içine yerleşmekten başka bir şey düşünmeyen en “ılımlı” muhalif kesimlerin eylemlerine karşı da aynı yasakçılıkla, aynı terörle saldırmıştır.
Bu pervasızlık politikası, tüm sol güçleri, bir kararlılık ve irade sınavına soktu. Ya sonuna kadar direnecek, geri çekileceklerse bile savaşarak geri çekilecek, ya da teslim olup arenayı terk edeceklerdi.

Grup Yorum üyeleri de kurumlarının basılmasına, arkadaşlarının tutuklanmasına, konserlerinin yasaklanmasına, haklarında arama listeleri ve başlarına para ödülüyle üyelerinin arama listelerinde yer almasına karşı bir şekilde dur demek gerekiyordu. Yaşanan tüm bu hukuksuzluklara birde halkın avukatlarının gözaltına alınıp tutuklanıp haklarında onlarca yıla varan cezalar verilmesi eklendi. Bu yetmiyormuş yine tutsak bulunan devrimci tutsaklara yönelik pervasızca saldırılar yükselmeye ve komplo ile tutuklananların itirafçıların verdiği ifadelerle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarıyla cezalandırılmasına kadar gidilmekte.

Yaşanan hukuksuzluklara, adaletsizliklere, baskınlara, tutuklamalara ve talana karşı yürütülen kampanyalar, verilen hukuk mücadelesi karşılıksız kalmasının ardından son çare olarak öncelikle açlık grevleri ardından da ölüm oruçları başladı.

Evet, günümüzde yani 2020’de insan acaba hakları veya adalet için ölüme yatar mı? Neden ölüyorlar? Ölmesinler! Bu gençler harcanıyor! Boşuna ölmeyin, siz bize lazımsınız! Konser düzenlemek için ölünür mü? Ölüm orucu gereksiz yapılmakta… Bırakın, ölmeyin…” şeklinde birçok söylem yazılmakta ve dile getirilmekte! Üstelik bunu yapanlar da kendisine devrimciyim, demokratım, ilericiyim bilim insanıyım diyen kişiler ve kurumlardır!

Bir yandan devlet zaten haklı ve halkın talepleri de olan direnişin taleplerini görmezden gelirken üstelik bu tür söylemlerle iktidar ister istemez güç toplamaktadır! Oysa hukuk, demokratik her türlü hak arama yöntemlerinin yolları sonuç verilmediğinden dolayı ölüm orucu başlamıştır! Direnişçiler gerek hapishanelerde gerek ise dışarıda bu iktidarın baskıları altında yaşacaklarına direnerek gerekirse bedel ödemeyi göze almışlardır. Ve bugün bu bedel ödenmektedir!

Henüz 28 yaşındaki Helin veya haksız yere bir itirafçının söylemleri üzerine müebbet cezasına çarpıtılan Mustafa Koçak’da ölmek istememişlerdir. Tek amaçlarını hukukun ve adaletin işlemediği bir ülkede sesini duyurmaktı!

Helin ve Mustafa yaşamını yitirdi.

İbrahim Gökçek ise ölüm sınırında, birkaç gündür direnişin sesine ses katan birçok sanatçı, aydın-yazar ve demokratik kitle örgütü yer almakta. Elbette ki küçümsemeyecek derecede bir destek ve direnişin taleplerinin kabul edilmesi yönünde çağrılar yapılmakta. Ancak Grup Yorum veya halkın avukatlarının istekleri tüm halkın da talepleridir! Adalet istemi tüm halkın günlük yaşamındaki bir arzudur! Bu direniş tüm halkın direnişidir.

Bugün ise ölüm sınırında olan İbrahim’i yaşatmak için herkesin yapabileceği mutlaka bir şeylerin olduğunu unutmayalım. Yaşatmak için direnişe destek vererek, direnenlere değil hükümete çağrıda bulunarak taleplerin kabul edilmesi sağlayabiliriz.

Bu düşünceyle 17, 25 Nisan ve 2 Mayıs günleri bizlerde bir günlük destek açlık greviyle süren direnişe desteğimizi vererek taleplerin kabul edilmesini haykırdık. Direnişin başından bu yana yerel, ulusal ve uluslar arası alanda yaptığımız çalışmalarla direnişe destek verdik. Vermeye devam ediyoruz. Çünkü bu direniş  biz basın önündeki baskılara karşıda yapılmaktadır!

Zalimlere karşı direnen mazlum halkların yanındayız.
Adalet arayanların, mazlum halkların sesi olmaya devem ediyoruz.

Grup Yorum’un talepleri kabul edilsin, İbrahim Gökçek Yaşatılsın!

Halkın Avukatlarının talepleri kabul edilsin!

Devrimci tutsakların talepleri kabul edilsin!

Dogan Presse Agence
www.doganpresse.org

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri