33

Fransa’da 340 kişi bir günlük açlık grevi yaptı

AVRUPAHabere git

Fransa’da 340 kişi bir günlük destek açlık grevi yaptı

Haber Tarihi :

2020-04-27 16:13:51

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Fransa Halk Cephesi tarafından yapılan çağrı ile tüm halkımızı bulunduğu yerde haklı talepleri için direnen ölüm orucu direnişçilerini sahiplenmek için açlık grevi yapma çağrısına 25 Nisan günü Fransa genelinde 340 kişi katıldı. Fransa Halk Cephesi,” Örgütlenerek, direnme, dayanışma ve sahiplenme ruhumuzu büyüterek kazanacağız” dedi.

Fransa Halk Cephesi 17 Nisan’ın ardından 25 Nisan içinde çağrıda bulunarak tüm halkımızı dayanışma içinde bulunarak ölüm orucu direnişçilerinin direnişine destek amacıyla bir günlük açlık grevi yapmaya davet etti. Yapılan çağrıya Fransa genelinde başkenti Paris, Valence, Nancy, Toulouse, Melun, Strasbourg, Monpellier, Marsilya, Lyon… onlarca şehirden yapılan açlık greviyle cevap verildi.


PARİS’TE ANMA

Tüm dünya da devam eden koronavirüsü nedeniyle başkent Paris’te Grup Yorum sevenleri ve gönüllüleri bulundukları evlerde mumlar yakarak, oluşturdukları şehitlik köşeleriyle Mustafa Koçak’ı andı.

NANCY’DE EYLEM VE ANMA

Nancy şehrinde 25 Nisan günü 50 kişi çağrıya cevap vererek dayanışma amacıyla bir günlük açlık grevi yaptı. Şehrin en işlek bölgesindeki bir üst geçide, “Mustafa Koçak ölümsüzdür!” yazılı pankart asıldı. Pankart Türkçe, “Mustafa Koçak ölümsüzdür, Helin Bölek Ölümsüzdür, Yaşasın Ölüm Orucu Direnişimiz, Grup Yorum Halktır Susturulmaz! sloganları eşliğinde asıldı.

Nancy şehrinde Mustafa Koçak anıldı. Anma şiir eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. “Mustafa Koçak Ölümsüzdür! Helin Bölek Ölümsüzdür!” sloganları atıldı.


MELUN’DE ANMA

Mustafa Koçak’ın şehit düşmesinin ardından 24 Nisan akşamı Melun’deki aileler bulundukları evde Mustafa Koçak’ı andı. Yakılan mumlar ve Mustafa’nın fotoğrafının yer aldığı anmada direnerek yaşamını yitirenlerin tarihi not düştükleri vurgulandı.

VALENCE GRUP YORUM GÖNÜLLÜRİ’NDEN AÇIKLAMA

Fransa’nın güneyindeki Valence şehrindeki Grup Yorum Gönüllüleri 17 Nisan’ın ardından 25 Nisan günü de bir günlük destek açlık grevi yaptılar.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi; “Valence’ta bulunan biz Grup Yorum Gönüllüleri olarak Fransa Halk Cephesi’nin çağrısı üzerine 17 Nisan ardından 25 Nisan günü de Mustafa Koçak, Grup Yorum, devrimci tutsaklar ve halkın avukatlarını sahiplenmek amacı bir günlük destek açlık grevi yaptık. Valence Grup Yorum Gönüllüleri olarak 17 Nisan’da yaptığımız destek açlık grevinde Mustafa’mızı da yaşatma çabamız vardı.

Bugün 25 Nisan’da sadece bir hafta sonra Mustafa’mız zaferini ilan ederek Helin’imizin yanına gitti. Evet, Mustafa Helin peş peşe şehit düştüler. Sıra İbrahim demi? Evet, maalesef İbrahim’de ölümün eşiğinde bizler susmaya devam edersek bızler taleplerinin kabul edilebilmesi için elimizden geleni yapmazsak, Helın ve Mustafa’nın olduğu gibi İbrahim’in de Vebalı binecek bizim boynumuza. Çok zamanımız yok hayat Mamak meselesi dedikleri şey tam olarak bu olsa gerek! Ölüm kapıda saniyeler saliseler çok onamlı. Lütfen bırakalım doğru eylem yanlış eylem tartışmalarını.  Dost olduğumuzu savunarak düşman saflarında (bilerek yada bilmeyerek ) yer almayı. Direnişin etrafında kenetlenelim kı İbrahim’de gitmesin, yine bizler için çalışsın üretsin gitarının tellerine dokunup içimizi öyle titretsin gidişiyle ciğerimizi yakmasın. Anneler sadece evimizde gözyaşımızı akıtıp sorumlulara beddua etmekle yetinmeyelim. Kusalım öfkemizi sahiplenelim İbomuzu biz bırakmazsak onlar alamazlar emin olun.   Buradan herkese sesleniyoruz lütfen ses olun, çığlık, olun direnişin etrafında kenetlenelim.  Unutmayın ki, bizim insan olarak yaşatmak gibi görevimiz var!

Grup yorumun talepleri kabul edilsin!”

Fransa Halk Cephesi ise ülke genelinde 340 kişinin dayanışma amacıyla bir günlük açlık grevi yaptığını ve dayanışma eylemlerinin devam edeceğini vurguladı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri