33

Fransa Şefik S. Türkiye'ye iade etmek istiyor

AVRUPAHabere git

Fransa Şefik Sarıkaya'yı Türkiye'ye iade etmek ist

Haber Tarihi :

2020-04-17 14:28:35

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransa devleti baskınlar, gözaltılar, oturum iptallerinin ardından şimdi de bir devrimci tutsak olan Şefik Sarıkaya’yı iade etmek istiyor. Şefik Sarıkaya yaklaşık 8 yıldır Fransa’da tutsak. 21 Nisan günü tahliye olması gerekirken, şuan tutukluğu bulunduğu Loire bölge valiliği tarafından alınan karar ile cezasının bitiminin ardından Türkiye’ye iade edilmesi yönünde 8 Nisan günü karar aldığı Sarıkaya’ya iletildiği bildirildi. Oysa 5 Nisan günü görülen duruşmasında 21 Nisan günü tahliye olacağı resmi olarak kendisine bildirildiği aktarıldı. Fransa devleti Türkiyeli devrimcilere yönelik baskıcı yöntemini daha önceden baskın, gözaltı, tutuklamalar, oturum haklarının gaspıyla yapmaktaydı. Bugün ise cezasını çeken bir devrimciyi iade etmekle uğraşmaktadır. Valiliğin kararında söz konusu Türkiye’nin güvenilir bir ülke olup olmadığına, olmaması durumunda ise üçüncü bir ülkeye göndermek için ilgileneceklerini söz konusu kararda belirtmekte. Konuya ilişkin Şefik Sarıkaya’nın avukatı İle görüşerek Sarıkaya’nın durumunu sorduk. Şefik Sarıkaya’nın avukatı ise 15 Nisan günü Loire Bölge Valiliği’nin kararına itiraz ederek, müvekkilinin siyasi sığınmacı olduğu, oturum hakkının 2022 yılına kadar geçerli ve tahliye edildiğinde ise ikamet edeceği adresini olduğu aktararak karara itiraz ettikleri söyledi.

Konuya ilişkin Fransa Özgürlük Komitesi yazılı bir açıklama yaparak Fransa devletinin bir devrimciyi iade edemeyeceğini belirterek, Şefik Sarıkaya’nın koşulsuz serbest bırakılmasını istedi.

Fransa Özgürlük Komitesi’nin açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz;

“Şefik Sarıkaya'ya Özgürlük ve koşulsuz serbest bırakılsın!

Fransa devleti devrimci tutsak Şefik Sarıkaya'yı Türkiye'ye iade etmek istiyor!

Türkiyeli devrimci Şefik Sarıkaya yaklaşık bundan 30 yıldır Fransa'ya siyasi sığınmacı olarak başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiştir.

9 Haziran 2008 yılında Paris'te Türkiyeli devrimcilere yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı. 7 Temmuz 2009 yılında şartlı tahliye oldu. Üç yıl sonra, 2 Kasım 2012 tarihinde görülen davası 4 hafta sürdü. 20 Aralık 2012 tarihinde ise karar açıklandı. Şefik Sarıkaya'ya 8 yıl ceza verildi. Son duruşmasına katılmayarak, cezaevine girmek yerine halkının özgürlük mücadelesini sürdürmek için faaliyetlerine devam etti. 23 Mayıs 2016 tarihinde ise İsviçre’de gözaltına alınarak 8 gün sonra ise Fransa'ya iade edildi. İlk olarak 16 ay boyunca Fresnes ardından 28 Eylül 2017 Reau Tutukevi’den Roanne Hapishanesi'ne nakledildi. Her kaldığı hapishanede yoldaşımız zor koşullarda tutularak tecrit edilmiş ve tüm hakları her defasında gasp edilmeye çalışılmıştır.

5 Nisan 2020 günü görülen duruşmasında kendisinin 21 Nisan 2020 tarihinde ise tahliye olacağı bildirilmiştir. Tutuklu bulunduğu Loire Bölge istihbaratı bu haberi alır almaz, 7 Nisan sabahı soluğu Roanne Hapishanesinde almışlardır. Hapishane yetkilileri, Şefik Sarıkaya’ya “Ziyaretçiniz var denilerek görüşme odasına getirilmiştir. Karşısında istihbarat birimlerini görünce, "Avukatım olmadığından dolayı ben bu görüşmeyi kabul etmiyorum. Sizinle görüşülecek bir durum yoktur." diyerek tekrardan hücresine geri dönmüştür. 8 Haziran günü ise Loire Bölgesi'nin Valiliği tarafından Roanne Hapishanesi'ne bir faks gönderilerek, bir takım gerekçeler sunularak, tahliye olduğu gün ise Şefik Sarıkaya’nın gözaltına alınarak vatandaşı olduğun ülkeye yani Türkiye’ye geri gönderileceği. Veya kendisini kabul edebilecek bir üçüncü ülkeye gönderileceği belirtilmekte.

Bunun üzerine özgür tutsağımız Şefik Sarıkaya avukatı ile yaptığı görüşme sonucunda ise bu karara 15 Nisan günü itiraz edildi.

Yaklaşık 30 yıldır Fransa’da sığınmacı olarak bulunan Şefik Sarıkaya ise Fransa’da yürüttüğü demokratik kitle çalışmaları sonucu 5 kez gözaltına alınarak tutuklanmış ve 14 yıl boyunca tutsaklık yaşamıştır. Kendisine verilen cezanın bitmesi üzerine Loire Valiliği yani Fransa devleti bugünde Türkiye faşizmi ile işbirliği yaparak yoldaşımızı iade etmek istiyor!

Şefik Sarıkaya Fransa hapishanelerinde 14 yıl tutsak kalmıştır. Bugünde Türkiye faşizminin işkencesi, katil devletine teslim edilmek veya üçüncü bir ülke ile tehdit etmektir!

Fransa devleti Türkiye faşizmi ile işbirliği yaparak Şefik Sarıkaya’yı iade edemez!

Devrimcilik yapmak suç değil görevdir!

Şefik Sarıkaya’ya Özgürlük İstiyoruz!
Şefik Sarıkaya koşulsuz serbest bırakılsın!
Şefik Sarıkaya’nın iade edilmesi durumunda başına gelecek her şeyden Fransız emperyalizmi sorumlu olacaktır.

Fransa Özgürlük Komitesi
@FransaOzgurlukKomitesi  comitedeliberte@gmail.com“

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri