33

Helin Bölek Ölümsüzlüğe Uğurlandı

TÜRKİYEHabere git

Helin Bölek Ölümsüzlüğe Uğurlandı

Haber Tarihi :

2020-04-05 17:20:13

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Helin Bölek, henüz 28 yaşındaydı. Düşünceleri için yaşadı, düşünceleri, inancı, ikrar verdiği yolda dik yürümesini bilerek 3 Nisan sabahı, İstanbul Küçükarmutlu Mahallesi Direniş Evi’nde sürdürdüğü ölüm orucu direnişinin 288. gününde şehit düştü. Helin Bölek’in düşüncelerinden, sesinden, ikrar verdiği yoldan korkan AKP hükümeti cenaze erkânından dahi korkarak son yolculuğuna kendi vasiyetinde istediği gibi uğurlanmaması için her tür yola başvurdu. Yüzlerce Özel tim, sivil-resmi polisler, Çevik Kuvvet ekipleri İstanbul sokaklarını işgal etti.

Grup Yorum emekçisi-solisti Helin Bölek, Grup Yorum üzerindeki baskılara, yasaklara, baskınlara, tutuklamalara, oluşturulan arama listeleriyle devrimci sanatçıların üzerindeki AKP hükümetinin keyfi uygulamalarına karşı 288 gün boyunca sürdürdüğü ölüm orucu direnişinde, 3 Nisan sabahı yaşamını yitirerek ölümsüzleşti.

Helin’in yaşamını yitirmesinin ardından yapılan çağrı ile cenaze erkânının 4 Nisan günü gerçekleşeceği duyuruldu. 4 Nisan sabahı ilk toplanma yeri olarak belirlenen İdil Kültür Merkezi 4 Nisan sabahı özel harekât ve sivil polislerce kuşatma altına alındı. Halkın cenazeyi sahiplenmemesi için devlet terörü estirildi. Buna rağmen kitle yasakçı AKP zihniyetine karşı gelerek cenazeyi sahiplenmek için direnişe geçti. Aynı saatlerde Sarıyer-Küçükarmutlu Cemevi’nde bulanan Helin’in naaşı alınarak İdil Kültür Merkezi’ne oradan da Okmeydanı Cemevi’ne getirilip helalik alınıp Feriköy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacaktı. Ancak cenazenin ne İdil Kültür Merkezi’ne ne de Okmeydanı Cemevi’ne götürülmesini istemeyen hükümetin emrindeki polisler her türlü yola başvurarak cenaze erkânının gerçekleşmemesi için devlet terörü estirdiler. Bir cenaze erkânının gerçekleştirilmemesi için devlet her tür yola başvurmayı kararlaştırmıştı. Bunun sonucunda Okmeydanı Cemevi, İdil Kültür Merkezi ve Feriköy Mezarlığı abluka altına alındı. Cenazeyi getiren araç ise kuşatma altında mezarlığı doğru yol aldı. Yol güzergâhını değiştirmeye çalışan polis ise cenazeyi kaçırmakla tehdit etti ambulans şöförünü dahi gözaltına aldı. Okmeydanı Cemevi’ne gelenekleri gereği erkân yürütmek isteyen aileye halka saldırılarla, ablukayla gözaltılarla yasak konuldu. Yapılan saldırılar sonucu 18 kişi gözaltına alındı. Bir cenazenin dahi geleneklerine göre defnedilmesine izin vermeyen bir devleti düşünün!

Oysa son hazırlıkları yapılmamıştı. Cenaze yıkanmamıştı. Bunun üzerine Feriköy mezarlığında gasilhane olmadığından dolayı, Helin için seyyar gasilhane getirildi. Halkından yoldaşlarından helâlık alınmasına izin verilmedi. Aile ve birkaç kişi dışında mezarlığa giriş izni verildi. Bunun için mezarlığa gaz bombalarıyla saldırı düzenlenildi. Buna rağmen aile gasilhane içinde Helin Bölek’i yıkayarak pakladıktan sonra tabutla mezarlığın başına getirildi. Son yolculuğuna uğurlanan Helin’in mezarı kırmızı ve sarı karanfillerle süslendi ve üzerine bir beyaz gelinlik serildi. Burada bir yoldaşı tarafından yapılan konuşma ile Helin’in halkın sanatcısı olma bilinci ve onuruyla zulme karşı başlattığı ölüm orucu direnişinin 288. günü ölümsüzleştiği vurgulanarak, ölüm orucu direnişçilerinin taleplerinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Yapılan saldırılar ve baskılar sonucu cenazelerini geleneklerine göre defnemediklerini belirtti. Konuşmanın ardından sözü Helin Bölek’in annesi alarak, kızı için helalık istedi.

Polis koronavirüs salgınını bahane göstererek cenazeye saldırdı ve cenaze törenini yaptırmamak için her tür yola başvurdu! Koronavirüs ile mücadele ettiğini iddia eden çok sayıda polisin maskeleri veya eldivenlerinin bulunmaması da dikkat çekti.

Tek amaç her geçen gün büyüyen direnişi boğmaktır. Ancak bugün halen dışarıda Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, devrimci tutsaklar Mustafa Koçak, Didem Akman, Özgür Karakaya ölüm orucunu sürdürmekte. Halkın avukatları ve çok sayıda devrimci tutsak süresiz açlık grevinde! Bu durumda zulme karşı direnenlerin taleplerinin kabul edilmesinden başka bir seçeneği yoktur devletin.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri