33

CHP Strasbourg Birliğinden Açıklama

AVRUPAHabere git

CHP Strasbourg Birliğinden Açıklama

Haber Tarihi :

2020-04-03 08:37:04

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Strasbourg Birliği 31 Mart günü yaptığı açıklama ile haklı talepleri için ölüm orucunda olan Grup Yorum üyelerinin taleplerinin kabul edilip ölümlerin yaşanması için gerekli adımların atılması gerektiğine vurgu yapıldı. CHP Strasbourg, “Bizi sizin düzeniniz öldürüyor!” vurgusunda bulunduğu açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

“Grup Yorum üyelerinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tamamen siyasi nedenlerle haksız yere tutuklanması bir kez daha Türkiye’de yargı bağımsızlığının kalmadığını çok acı bir şekilde gözler önüne sermiş oldu. Tek istekleri sosyal devlet anlayışının egemen olduğu, herkesin eşit bir şekilde özgür bir ülkede yaşaması olan çok değerli sanatçılardan oluşan Grup Yorum’un konserleri yasaklandı, çalışmalarını yaptıkları İdil Kültür Merkezi’ne defalarca polis baskını düzenlendi, grup üyeleri “terörist” ilan edildi isimleri terör listelerine alındı.
Adalet yasalarla sahip olunan temel hak ve özgürlüklerin herkes tarafından kullanılmasını sağlanmasıdır ve bu işi yerine getirecek olan devlet ve kurumları olmalıdır. Adaletin olması gerektiği gibi işlemeyen ülkelerde farklı şekillerde adalet arayışları görülmüştür. Ne yazık ki ülkemizde de Grup Yorum üyeleri yasalarla sahip oldukları adil yargı süreci ve özgürce sanat yapabilme haklarının ellerinden alınması üzerine adalet arayışı için 17 Mayıs 2019 tarihinde açlık grevine girmişlerdir ve hala bu açlık grevinine devam ediyorlar. Durumları kritik olan sanatçıların ölüm eşiğinde olmalarına rağmen atılması gereken adımlar atılmamış, alınması gereken kararların hiçbiri alınmamıştır. İnsan hakları savunucularının oluşturduğu heyet İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmüş ve yetkililer Grup Yorum üyelerinin açlık grevini bırakması durumunda taleplerinin değerlendirileceğini ifade etmiştir. Yeri geldiğinde yargı bağımsızlığını tanımlayan Anayasa’nın 138. maddesini bize hatırlatanlar şu an neredeler, neden adalet için şart koşuyorlar? Grup Yorum davası bize bir kez daha partili cumhurbaşkanı sisteminin yürümediğini, güçler ayrılığı ilkesinin tamamen ortadan kalktığını
ve Sayın Erdoğan’ın görevini Cumhurbaşkanı gibi değil, AKP Genel Başkanı gibi yaptığını gösterdi.
Maalesef, AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğinin son örneğini dün yaşadık. Tüm dünya olarak, Coronavirüs pandemisi nedeniyle çok zor günler yaşıyoruz. Bu pandemi gibi, büyük bir tehlike arz eden olağanüstü durumlarda vatandaşının geçimini sürdürmesini sağlamak devletin, hükümetin en asil ve temel görevidir. Milletimiz, hükümetin bu görevini yerine getirebilmesi için vergisini fazlasıyla vermektedir. Ancak bir kez daha çok acı bir şekilde gördük ki verilen vergiler, işsizlik fonu ve sosyal dayanışma fonu boşaltılmış ve birilerinin cebine peşkeş çekilmiş durumda. Bu pandemi kapsamında halkın geçimini sürdürmesini sağlamak için ABD 2 trilyon$, Almanya 756 milyar€, Fransa 300 milyar€, Kanada 83 milyar€ değerinde yardım paketi açıklarken Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünyada bir ilke imza atarak bir vakıf gibi yardım kampanyası düzenleyip bağış topladı.

Buradan başta AKP iktidarı olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz: Bu güzel ülkemiz artık yönetilmesi gerektiği gibi yönetilsin, Grup Yorum üyelerinin ve onlar gibi haksız yere yargılanan, tutuklananların haklarındaki suçlamalar düşürülsün, talepleri koşulsuz yerine getirilsin, yasalarla sahip oldukları temel hak ve özgürlükleri geri verilsin.

Bizi sizin düzeniniz öldürüyor!

CHP Strasbourg Birilği

31 Mart günü Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek 288 gündür, Helin Bölek' ise ölüm orucunda taleplerinin kabul edilmesi için direnişe devam ediyor.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri