33

Nancy’de 15 günlük açlık grevi sona erdi

AVRUPAHabere git

Nancy’de 15 günlük açlık grevi sona erdi

Haber Tarihi :

2020-03-23 19:15:48

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransa’nın Nancy şehrinde 8 Mart günü başlayan 15 günlük destek açlık grevi sona erdi.

Ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum üyeleri, devrimci tutsak Mustafa Koçak ve süresiz açlık grevinde olan halkın avukatlarıyla dayanışma amacıyla Nancy Özgürlük Komitesi’nin 15 günlük dayanışma açlık grevi eylemi sona erdi. Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri: “Grup Yorum üyelerinin, Mustafa Koçak’ın ve avukatlarımızın açlığını 15 gün boyunca paylaşarak sesleri olduk. Bundan sonra da eylemlerimiz farklı biçimde devam edecektir!” dedi.

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek faşizmin tüm baskı ve yasaklarına karşı halkın sanatını özgür bir şekilde yapmak için bedenlerini ölüme yatırdı. Devrimci tutsak Mustafa Koçak ise adil bir yargılama için ölüm orucunu sürdürüyor. Müvekkillerini adaletli bir şekilde savunmak, hukukun işlemesi için halkın avukatları da süresiz açlık grevini sürdürüyorlar.

Tüm dünya da olduğu gibi Fransa’nın Nancy şehrinde de Özgürlük Komitesi üyeleri direnişlere 15 günlük destek açlık greviyle ses oldular. 15 günlük destek açlık grevi 8 Mart günü saat 15.30’da Stanislas Meydanı'nda açlık grevinin başladığına dair basın açıklamasıyla yapılmıştı. Stanislas Meydanı'nın ortasındaki tarihi anıtın önünde giyilen kırmızı önlüklerle, açılan dövizler, asılan pankart ve bırakılan karanfillerle direnişçilere yalnız olmadıkları vurgulanmıştı. Açıklamanın ardından Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri kızıl bantlarını takarak açlık grevine başlamıştı.

DİRENİŞİN İKİNCİ GÜNÜ

Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri 9 Mart günü destek açlık grevi eyleminin ikinci gününde yeniden Stanislas Meydanı'nda saat 15.00 ile 17.00 alanda yerini alarak direnişin taleplerini Fransız halkına anlatmaya devam etti. Açılan dövizlerle, pankart ve giyilen kefenle bildiri dağıtımı yapıldı. Burada İnsan Hakları Derneği'nden bir yetkili ile sohbet edilerek bilgi verildi. E-mail adresini vererek, bilgilerin kendisine gönderilmesini ve çevresindeki DKÖ’lere iletileceğinin sözü alındı. Eylem boyunca onlarca bildiri dağıtıldı.

ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE NANCY’DE DESTEK EYLEMİ SÜRÜYOR!

Destek açlık grevcileri Nancy’de eylemlerinin 3. günü yeniden saat 15.00 ile 16.00 arasında meydanda yerini alarak pankart ve dövizlerini açtı. Meydandan geçenlere direnişe ve yaptıkları eyleme ilişkin bilgi verdiler. Direnişçiler buradan bölgede yayın yapan Radyo France'ya giderek bir yetkiliyle görüştüler. Burada yapılan sohbet ile ölüm orucu direnişinde olan Grup Yorum üyeleri, devrimci tutsak Mustafa Koçak ile süresiz açlık grevinde olan halkın avukatlarına ilişkin bilgi verildi. Yapılan görüşmeden sonra Nancy Belediyesi'ne geçildi. Burada insan hakları ile ilgilenen bir görevliye direnişler hakkında bilgiler verildikten sonra bildiriler bırakılarak eylemlerine son verdiler.

NANCY DESTEK AÇLKI GREVİ DÖRDÜNCÜ GÜNÜNDE SÜRÜYOR

Destek açlık grevi direnişinin dördüncü günü olan 12 Mart günü direnişçiler meydana gelerek hazırlıklarını yaptı ve eylemlerine başladı. Eylemin başlamasından kırk beş dakika sonra direniş alanına gelen resmi polisler, “Burada eylem yapamazsınız. Burası tarihi bir meydan ve izniniz olmadan eylem yapamazsınız. Alanı terk edin..” dedi. Direnişçilerde, başvuruyu yaptıklarını ve Belediye'den cevap gelmediğini belirtiler… Bir süre sonra polisler meydandan ayrılırken, Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri alanda eylemlerine devam ettiler. Bildirilerini dağıtarak eylemin son anına kadar meydanda kaldılar.

BEŞİNCİ GÜNÜNDE KRİTİK AŞAMADA OLAN ÖLÜM ORUCU DİRENiŞLERİNDE ÖLÜMLERİN MEYDANA GELMEMESİ İÇİN DİRENİŞ SÜRÜYOR!

Nancy’deki destek açlık grevini Habibe Zincir 15 günlük yaparken, 13 Mart’ta beşinci gününde ise diğer bir Komite çalışanı destek amacıyla açlık grevine başladı. Beşinci gününden itibaren direnişçiler eylemlerini Saint Sebastian tarihi Kilisesi’nin önüne taşıdılar. Burada açılan pankart, döviz ve afişler eşliğinde kırmızı önlükler giyildi. Meydandan geçen halka bildiriler dağıtıldı ve gerçekleşen eylemin amacı anlatıldı.

ALTINCI GÜNÜNDE DİRENİŞÇİLERİN SESİ ALANLARDA

Destek açlık grevinin altıncı günü 14 Mart’ta yeniden direnişçiler Saint Sebastian Kilisi’nin önünde yerine alarak daha kararlı bir şekilde Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve halkın avukatların yalnız olmadıklarını haykırdılar. Kilisenin önünde bildiriler dağıtıldı ve halk ile yapılan sohbetlerle ölüm orucuna dair bilgiler verildi. Yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla eylem sonlandırıldı. Ardından Çalışanların Genel Konfederasyonu CGT’ye gidildi. CGT’ye ölüm orucuna ilişkin bir dosya verildi.

Aynı akşam saat 19.00’da Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri Filistin ile Dayanışma etkinliğine katıldılar. Filistin ile dayanışma amacıyla düzenlenen konserde destek açlık grevinde olan Habibe Zincir, Türkiye’de süren direnişe ilişkin Fransızca bilgilendirme yazısını okudu. Grup Yorum ve halkın avukatlarına dayanışma mesajları verilerek etkinlik saat 23.00’te son buldu.
 
AÇLIK GREVİNİN YEDİNCİ GÜNÜ

Nancy Özgürlük Komitesi tarafından Grup Yorum üyeleri Helin Bölek, İbrahim Gökçek ve Özgür Tutsak Mustafa Koçak için 8 Mart’ta başlatılan Destek Açlık Grevi Eylemi 15 Mart günü 7. gününe girdi. Özgürlük Komitesi üyeleri Saint Sebastien Kilisesi önünde bir araya gelerek eyleme pankartını ve dövizlerini açarak başladı.

Fransa’nın Nancy şehrinde faaliyetlerini sürdüren Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri Grup Yorum üyelerinin taleplerinin kabul edilmesi, Mustafa Koçak’ın adaletli bir şekilde yargılanması için 8 Mart günü başlattıkları destek açlık grevi eylemi sürüyor. 8 Mart günü başlayan ve 15 gün boyunca yapılacak açlık grevinin 7. günü, 15 Mart Pazar günü Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri alanda yerini aldı. Pankart ve dövizlerini açan Komite üyeleri saat 15.00 ile 16.30 arası gerçekleştirdikleri eylemle halkı bilgilendirdiler.

Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri, Mustafa Koçak’ın istemi dışında zorla müdahale edilmesinin hiçbir hukuki yanının olmadığını ve Tıp ahlakına sığmadığını vurgulayarak, zorla müdahaleye son verilmesi gerektiğini belirttiler.

DİRENİŞ EVLERDE DEVAM EDİYOR

Nancy Özgürlük Komitesi’nin, ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri ve devrimci tutsak Mustafa Koçak için 8 Mart günü başlattığı destek açlık grevinin 8. gününden itibaren bulundukları evlerde sürdürmeye devam etti. Tüm dünyayı saran Korana virüsünden dolayı Fransa’da dışarıya çıkmada kısıtlama getirildi. Halkın sağlığını düşünen Nancy direnişçileri de destek açlık grevi eylemini evlerinde sürdürmeye devam etti.
Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri açlık grevi eylemiyle ölüm orucu direnişçilerinin taleplerinin kabul edilmesini istedi.

AÇLIK GREVİNİN 13. GÜNÜ

Tüm dünyada yüzlerce insanın hayatını yitirmesine neden olan Korona virüsünden dolayı alanda yer alamayan Nancy destek açlık grevi eylemcileri bulundukları evlerde direnişlerini sürdürdüler.
20 Mart Cuma günü destek açlık grevinin 13. günüydü. Özgürlük Komitesi’nin iki üyesi destek açlık grevi ile tecrit hücrelerinde, müvekkillerinden uzak, adaletsizliği ve hukuksuzluğu yaşayan avukatların sesine ses oldular. Açlık grevi eylemcileri halkın avukatlarına mektup yazarak, yalnız olmadıklarını gösterdiler.

Tüm dünyayı saran, Fransa’da da 470’i aşan insanın hayatını mal olan Korona virüsünden dolayı Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri alana çıkmadılar ve bulundukları yerden direnişi sürdürdüler.

Nancy Özgürlük Komitesi, Türkiye’de ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak ile dayanışma için eylemlerini sürdürürken, Korona virüsü nedeniyle Fransa ve tüm dünyada yaşamını yitirenlerin ailelerine baş sağlığı dilerken, halen dünya genelinde onbinlerce tedavi altında bulunan insanlara ise acı şifalar dilediklerini aktardılar.

AÇLIK GREVİNİN 14. GÜNÜ

Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri açlık grevi eyleminin 14. gününde.

Hepimiz için 'Adalet İstiyoruz' talebi içeren ölüm orucu direnişlerine duyarlı olunması gerektiği anlatıldı. Kör olan gözlerin görmesi, sağır olan kulakların duyması için yapılan bu direnişler hepimizindir diyen Nancy Özgürlük Komitesi herkesin bir şeyler yapabileceği inancıyla desteğini sürdürdü.
Destek açlık grevinin 14. gününde, tüm dünyayı saran Korona virüsü nedeniyle evlerinde devam eden Komite üyeleri “Direnenlerin yanındayız” dedi.

21 Mart Cumartesi günü destek açlık grevinin 14. gününe giren Habibe Zincir ile görüştük.
Habibe Zincir; “Merhabalar 35 yıldır mazlum halkların direniş türkülerini söyleyen Grup Yorum üyeleri, adaletli bir yargılama için direnen Mustafa Koçak ve zulme uğrayan halklar için hukuku sağlamaya çalışan avukatlarımızın direnişine destek vermek için bu gün 15 günlük açlık grevimizin 14. günündeyiz. Bu sabah Mustafa Koçak’ın ailesiyle telefon görüşmesi yaptım. Mustafa’nın morali çok iyiymiş. Zorla müdahale işkencesinin ardından vücudunda oluşturulan vahşeti raporlaştırmak için annesi ve babası Mustafa’nın hastaneye gitmesi için ikna etmiş. Alınacak raporla şikâyette bulunacaklar. Mustafa’nın annesinin siz halkımızdan bir isteği var! Bu isteği; tüm halkımızın Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığına ve Cumhurbaşkanlığına telefon ederek faks çekerek veya mail göndererek zorla müdahale ve işkenceye son verilmesini istemektedir. Herkesin bugün Mustafa Koçak’a uygulanan işkenceye karşı insanı olarak yapabileceği bir şeylerin olduğunu unutmayalım. Biz burada Nancy’de 15 günlük açlığımızla dayanışmamızı gösteriyoruz. Tabiî ki bu 15 günlük açlık grevinin ardından dayanışmamıza devam edeceğiz. Tüm halkımızı halkımızın onurlu evlatlarına sahip çıkmaya ve eylemlerine destek vermeye çağırıyoruz.”

AÇLIK GREVİNİN 15. GÜNÜ… DİRENİŞ DESTEK SÜRECEK!...

Nancy Özgürlük Komitesi’nin destek açlık grevinin 15. gününe 22 Mart günü girdi. On beş günlük destek açlık grevi son bulurken Habibe Zincir, direnişe desteğin süreceğini vurguladı!
Habibe Zincir; “Bugün 22 Mart, 8 Mart'ta başlattığımız 15 günlük destek açlık grevimizin son günü. Elbette ki ölüm orucunda olan Helin Bölek, İbrahim Gökçek, Mustafa Koçak ve süresiz açlık grevini sürdüren avukatlarımızın direnişine destek olmak için açlığımızı paylaştık. İki kişi olarak iki hafta boyunca bizleri yalnız bırakmayan Grup Yorum gönüllerini tüm duyarlı halkımıza sonsuz teşekkür ediyoruz. Ayrıca diğer arkadaşımız da bu iki hafta zarfında toplam beş destek açlık greviyle bizleri yalnız bırakmadı. On beş gün boyunca emek veren tüm canlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Zafere dek Grup Yorum üyelerini, Mustafa Koçak’ı ve halkın avukatları desteklemeye devam edeceğiz. Bu direniş tüm ezilen, adaletsizliğe uğrayan, hukuksuzluğu uğrayan halkımızın direnişidir. Bu direnişe destek vermek herkesin görevidir. Herkesin yapabileceği mutlaka bir şeyler vardı. Dünya genelinde çok sayıda insanın ölümüne neden olan Korona virüsünden dolayı şuan evlerimizden çıkamıyoruz. Ancak herkesin bulunduğu yerden yapabileceği mutlaka bir şeyler vardır. Bu umutla sizleri selamlıyorum.” diyerek eylemini sonlandırdı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri