33

Atina'da Türkiyeli Devrimcilere Operasyon

AVRUPAHabere git

Atina'da Türkiyeli Devrimcilere Operasyon

Haber Tarihi :

2020-03-19 14:01:39

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Yunanistan'ın başkenti Atina'da sabah saat 03.00 civarında özel hareket timleri ağır silahlarla yaptığı operasyon sonucu otuz civarında Türkiyeli devrimciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlara destek amacıyla baskınların yapıldığı yerlere giden 7 kişi daha gözaltına alındı. Yapılan baskınların ardından Yunan polisinin olay yerinde aramaları sürüyor.

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Sepolia, Avlonos Caddesi ve Exarchia semtindeki Tzavela Caddesi üzerinde bulunan adreslere sabah saat 03.00 civarında Yunan Özel Harekât Timleri, sivil ve Çevik Kuvvet ekipleri evlere yönelik baskın düzenlendi. Uyuşturuya Karşı Savaş, Sepolia'daki Avlonos Caddesi'nde faaliyetlerini sürdüren Türkiye'deki Siyasi Tutsaklarla Dayanışma Komitesi'nin baskınların yapıldığı adreslerden biri olarak geçmekte.

Yapılan baskınlara ilişkin Yunan Polis Merkezi, DAEV operasyonunun devam ettiğini duyurdu. (Terörle Mücadele Servisi), EYP ile işbirliği yaptıklarını, Ulusal İstihbarat Servisi ile ortaklaşa yapıldığını belirti. Operasyon, Sepolia'da ve Exarchia'daki Tzavela Caddesi üzerindeki yerlere bu sabah saat 03.00'te eşzamanlı olarak yaptıklarını belirten polis. Şuana kadar 26 kişinin karakola getirildiklerin ve baskınların yapıldığı yerlerde aramaların sürdüğü bildirildi. Baskınların sona ermesinin ardından detaylı açıklamanın emniyet yetkilileri tarafından yapılacağı da Yunan polisinin açıklamasında yer verildi.

Basınların duyulmasıyla birlikte operasyonların sürdüğü yerlere giden 7 kişi de buradan gözaltına alındığı bilgini aldık.

Türkiye'deki Siyasi Tutsaklarla Dayanışma Komitesi'nin faaliyetlerinin devam ettiği büroda aramalar sürerken, bina önünde komiteyi temsilen yapılan açıklamada ise şöyle denildi; “Türkiyeli devrimcilerin kaldığı iki dernek Yunan faşizmi, Amerikan emperyalizmi ve AKP faşizminin polisleri tarafından basıldı. Bu dernekler yıllardar burada faaliyette bulunmaktadır. Burada Türkiyeli ölüm orucu gazileri bulunmaktadır. Buradan otuza yakın insanı gözaltına aldılar. İşkence yaparak gözaltına aldılar. Gözaltına alınanlarla ilgili her hangi bilgi alamıyoruz. Korona virüsünü bahane ederek soka çıkma yasağı uygulayan emperyalizmin sözcülerini onlarca polisini devrimcilerin kaldığı büroların önüne yığarak işkence ile onlarca devrimciyi gözaltına alıyor…”

Türkiye'deki Siyasi Tutsaklarla Dayanışma Komitesi gözaltına alınan Türkiyeli devrimciler hakkında  derhal bilgi verilmesini ve koşulsuz serbest bırakılmasını istiyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri