33

Nancy’de Açlık Grevi’nin Beşinci Günü

AVRUPAHabere git

Nancy’de Açlık Grevi’nin Beşinci Günü

Haber Tarihi :

2020-03-13 11:27:16

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    6
    • | Katılım : 2

Nancy Özgürlük Komitesi’nin ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve devrimci tutsak Mustafa Koçak ile dayanışma amacıyla 8 Mart günü başladığı destek açlık grevinin beşinci gününde! Nancy Özgürlük Komitesi, Grup Yorum üyelerine yönelik zorla müdahale işkencesine son verilmesi ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Fransa’nın Nancy şehrinde faaliyetlerini sürdüren Nancy Özgürlük üyelerinden Habibe Zincir halkın talepleri ve devrimci sanatçılığın onurunu temsil eden Grup Yorum üyelerinin haklı talepleri ve Mustafa Koçak’ın adalet istemine ses vererek 8 Mart günü başladığı destek açlık grevi 5. gününde. Direnişin beşinci gününde Stanislas Meydanı’nda saat 15.00 yerini alarak direniş sesini dile getirmeye devam etti. Alanda pankart ile dövizler açılarak bildiri dağıtılmaya başlandı. Kırk beş dakika sonra alana gelen polis direnişçilere prosedür gereği kimlik ve üst araması yapmak istedi. Bu duruma tepki gösteren direnişçiler ile polis arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Direnişçiler demokratik haklarını kullanarak insanların ölümüne sesiz kalınmaması gerektiğini ve bunun için alanda olduklarını belirttiler. Polis ise, “Burası tarihi bir alandır. Burada bu şekilde eylem yapamazsınız” diyerek meydanın terk edilmesini istedi. Habibe Zincir’de bu duruma tepki göstererek, “Tarihi alan olabilir ancak alanlar halka açıktır. Burası sadece araçlara kapalı bir meydandır. Hakkımızı kullanıyoruz” dedi. Polisin uygulamalarına kulak asmayan direnişçiler eylemlerine devam ederek bildirimi dağıtmayı sürdürdü.

Nancya’deki destek açlık direnişi 22 Mart gününe kadar devam edecek.

Fransa'nın Lorraine Bölgesi’ndeki Nancy şehrinde yer alan Stanislas Meydanı, araç trafiğine kapalı geniş bir meydandır. 1983 yılında, Stanislas Meydanı, çevreleyen mimari yapılar, Carrière ve Alliance meydanları ile birlikte UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri