33

Grup Yorum'dan Paris'te Basın Açıklaması

AVRUPAHabere git

Grup Yorum'dan Paris'te Basın Açıklaması

Haber Tarihi :

2020-03-12 08:11:21

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Grup Yorum tarafından 11 Mart akşamüstü saat 18.00'de Strasbourg Saint Denis’deki tarihi kemerin önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama ile "Zorla Müdahale İşkencedir, Cinayettir. Çözüm için Taleplerimizi Kabul Edin" denildi.

Küçükarmutlu'daki Grup Yorum Direniş Evi'ne 11 Mart sabah saatlerinde yapılan baskın sonucu talepleri için ölüm orucunda olan Yorum üyesi Helin Bölek ve İbrahim Gökçek gözaltına alınarak ambulans ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaçırıldılar. Devlet direnişi kırmak, direnişçileri zorla beslemesi durumunda ise ya sakat bırakacak yada yaşayan ölüler haline getirecek! Yaşanan baskın, direnişçilerin kaçırılması Türkiye ve Avrupa genelinde yapılan eylemlerle, basın açıklamalarıyla protesto edildi. Grup Yorum tarafından da 11 Mart akşamüstü Paris'te basın açıklaması yapıldı. Grup Yorum emekçilerinde yer aldığı açıklamada, açılan Fransızca ve Türkçe dövizler taşındı. Fransızca ve Türkçe, "Zorla Müdahale İşkencedir, Cinayettir. Çözüm için Taleplerimizi Kabul Edin" Grup Yorum imzalı pankartların eşliğinde Grup Yorum üyeleri tarafından basın açıklaması okundu. "Hasta değiller direnişçiler" vurgusunun yapıldığı açıklamada, Helin Bölek ile İbrahim Gökçek'in zorla hastanede tutulmasının hiç bir hukuki ve insani yanın olmadığı aktarıldı.  Ölüm sınırındaki insanlara yönelik yapılan vahşetin kabul edilecek hiç bir yanın olmadığı belirtildi. Ölüm orucunda olan direnişçilerin hastanede çekilen görüntülerindeki sözleri kitleye tekrarlanarak, direnişin baskınlarla, gözaltılarla bitirilemeyeceği vurgulanarak, tek çözümün taleplerin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Basın açıklamasında Fransız Komünist Partisi'nden bir kişide söz alarak, baskılara son verilip halkın sanatını yapan Grup Yorum'un taleplerinin kabul edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İdil Kültür Merkezi emekçilerinden Ayçe İdil Erkmen'de basın açıklamasında anılarak, anısına Mitralyöz parçası seslendirildi. 50 Civarında kişinin katıldığı basın açıklaması atılan sloganlar ve direnişçiler için söylenen türkülerle son buldu.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri