33

Putin ve Erdoğan Ateş Kes üzerinde anlaştı

DÜNYAHabere git

Putin ve Erdoğan Ateş Kes üzerinde anlaştı

Haber Tarihi :

2020-03-06 19:22:37

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Geçtiğimiz Şubat ayının sonunda Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de Rusya'nın Türk birliklerine yaptığı saldırının ardından Rusya'da yapılan görüşmelerin ardından anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşma sonucu 5 Mart gece yarısı 00.00'dan itibaren ateş kes ilan edildiği duyuruldu. NATO Genel Sekreteri tarafından yayınlanan açıklamada ise politik anlaşılmalara uyulması ve Suriye’de savaşa son verilmesini istenildi.

Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentinde 28 Şubat tarihinde Rusya askeri birliklerinin yaptığı hava saldırısı sonucu 33 Türk askeri yaşamını yitirmişti. Ardından Türkiye bu saldırıyı gerekçe göstererek Suriye hükümetine tehditler savurarak ülkenin dört bir yanına yönelik saldırı düzenleyeceğini açıklamıştı. Yaşanan saldırıların ardından Türkiye ve Rusya Moskova’da bir araya gelerek gelişmeleri masaya yatırdı. Yapılan görüşmelerin ardından Rusya Türk askerlerinin konum bildirmediğini vurgulayarak, saldırıda 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

5 Mart’ı 6 Marta bağlayan gece yarısı Suriye’de ateş kes uygulamasına geçilmesi üzerine anlaşmaya varıldı. Rus askeri ve Türk askerleri birlikte devriye gezecekleri aktarıldı. Rusya Türkiye’ye cihatcı çetelere desteği kesmesini ve daha önce alınan kararlara uyulması istenildi.

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri