33

Fransa\'da On binlerce kişi alanlardaydı

AVRUPAHabere git

Fransa\'da On binlerce kişi alanlardaydı

Haber Tarihi :

2020-03-04 03:33:42

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Dünya zenginler kulübünün isteğiyle, Avrupa'nın dayatması sonucu Macron hükümetinin zorla yasallaştırmaya çalıştığı emeklilik reformuna karşı 3 Mart günü genel grev için alanlardı. Paris’te çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.  

Günlerdir Fransa Parlamentosu'nda görüşülen yasa tasarısına karşı 5 Aralık 2019 tarihinde başlayan grevler devam ediyor.

Mecliste görüşmelerin sürdüğü bir süreçte yasanın yasallaşamayacağını anlayan Macron hükümetinin Başbakanı Edouard Philippe 29 Şubat günü Meclis'te yaptığı konuşma ile yasanın kabul edilmesi için 49.3 maddesini uygulayacaklarını duyurdu.

Nedir (49.3)?

Fransa Anayasası'nın 49. maddesinin 3. paragrafında, bir tasarının kabul edilmesi için milletvekillerinin oy kullanmadan söz konusu yasanın yasallaşmasını öngörmektedir.

Emeklilik reformunun yasal hale gelmesi için emri büyük yerden yani dünya zenginlerinden geldiğinden dolayı aylardır süren eylem ve tepkilere aldırmayan hükümet meclisteki milletvekillerinin sesini de kesmek için 49.3. maddesini devreye koyarak istediğini yapmaktadır. Halk ise sokaklarda yasanın geçmeyeceğini vurgulamak için yerini almaya devam etmektedir.

Fransa'da dördüncü ayına giren emeklilik reformuna karşı eylemler kapsamında hükümetin Başbakanı tarafından alınan kara karşı 3 Mart günü yüz binlerce kişi alandaydı.

Geçtiğimiz hafta hükümetin mecliste yapılan yoğun tepkilere rağmen aldığı karara emeklilik reformunun yasallaşması için Anayasa'nın 49. maddesinin 3. paragrafının uygulamasına tepki gösteren sendikaların yaptığı çağrıyla yüz binler ülke genelinde alanlara çıktı.

Macron hükümetinin dünya zenginlerinin çıkarı için Fransa'da uygulamaya koymak istediği emeklilik reformuna ülke genelinde 5 Aralık 2019 tarihinden bu yana genel grev, iş yavaşlatma, yürüyüş, işgal, miting ve proteste eylemleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta tepkilere rağmen yasayı geçirmek için her tür manevra ile geçirmeye çalışmaya sendikalardan 3 Mart günü için genel grev çağrısı yapıldı. Başta Çalışanların Genel Konfederasyonu (CGT)'nin çağrısıyla 3 Mart Salı günü ülke genelinde genel grev gerçekleşti.

Başkent Paris'te sendikaların ortaklaşa yaptığı çağrı ile binlerce kişi saat 13.300'da Republique Meydanı'nda bir araya geldi. Buradan oluşturulan kortejle Meclis'e doğru yürüyüşe geçildi.

Ülke genelinde ise sendikalar yaptığı çağrı ile her il, ilçe ve şehirde valiliklerin önüne doğru yürüyüş yapılarak hükümete tepkilerini dile getirmelerini istedi. Çağrılar yanıt bularak, ülke genelinde eylemler gerçekleştirildi. Yüz binlerce sel olup alanlarda yerini aldı.

Hükümetin emrindeki polis, özel polis birlikleri, Çevik Kuvvet ekipleri, sivil-resmi polisler, jandarmalar ve özel timleriyle alanlarda terör estirdi.

CGT, FO, FSU, Solidaires, FIDL, MNL, UNL et UNEF sendikaları eylemlere devamlılık kararı alarak, 5 Aralık 2019 tarihinde başlayan eylemlerin yasanın iptaline kadar devam etmesini istemekte. Bu vesileyle 31 Mart günü tekrardan genel grev kararı ile herkesin alanlarda gerçekleşecek eylemlerde herkesin halkın geleceğini karartacak yasaya karşı yerini alması gerektiğine vurgu yapıldı.

Alanlarda sadece sendikalar yoktu. Avukatlar, sağlık çalışanları, gençlik, demokratik kitle örgütleri olmak üzere her kesimden alanlarda yerini alanlar oldu.

Hükümetin verdiği yetki sınırsız kullanan güvenlik güçleri TOMA'lar dahi her tür yöntemle halk üzerinde korku salarak, yetkilerini sınır tanımayarak kullandılar.

Akşamüzeri başkentte çok sayıda kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri