33

Yasaklarla direnişe destek engellenemez!

TÜRKİYEHabere git

Yasaklarla direnişe destek engellenemez!

Haber Tarihi :

2020-02-28 00:31:39

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Talepleri için son çare olarak ölüm orucu direnişine başlayan Grup Yorum üyeleri ile dayanışma amacıyla İtalya’dan Türkiye’ye giden Ippazio Antonio Luceri isimli İtalyan vatandaşı havaalanında gözetim altında tutularak ülkeye girişine engel konuldu. Yapılan sorgunun ardından Türkiye ve İtalya’dan avukatların konuya ilişkin girişimleri olduğu ve Türkiye tarafından kendilerine verilen bilgi ise; “İtalya'ya ilk uçuşla geri gönderilecektir” denilmesidir! Ippazio Antonio Luceri 27 Şubat akşamı tekrardan İtalya’ya gönderildiği bildirildi.

 Dünya halklarına mal olmuş, ezilen, horlanan, mazlum hakların sesi, Anadolu toprakları üzerinde yaşayan halkların umudu Grup Yorum ile dayanışmanın önüne kesmek amacıyla yapılan bu uygulanın kabul edilecek hiçbir yanı yoktur. Grup Yorum ile dayanışmanın, uluslar arası alanda direnişe ses verip seslerine ses katıp yaşatılmaları için yapılan veya yapılacak her tür eylem haktır. Bu hakkın kullanılması, dayanışmayı göstermek suç sayılamaz! Sayılmaması gerekiyor.

Grup Yorum ile dayanışma amacıyla gitmek isterken İstanbul’da havaalanında gözetim altında tutulduktan sonra geri İtalya’ya gönderilen Ippazio Antonio Luceri ile ilgili Anti-Emperyalist Cephe (AEC) yazılı açıklama yaptı. AEC’nin “Türkiye’den İtalyan Vatandaşının Ülkeye Girişine Engelleme” başlığıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

“İtalyan vatandaşı olan Ippazio Antonio Luceri (Pati olarak bilinir), 250 günden fazla süredir açlık grevi yapan Grup Yorum'un iki üyesiyle dayanışmasını ifade etmek üzere 26 Şubat'ta İstanbul'a uçakla gitti.

Türkiye'nin faşist sınır polisi onu havaalanında durdurdu ve Ippazio Antonio Luceri birkaç saat boyunca sorguya çekildi.

Ippazio Antonio Luceri, faşizme, emperyalizme karşı mücadelede her zaman ön saflarda yer almıştır. Pati'nin Türkiye'ye girişinin engellenmesi, düşünen, yazan herkesin engellenmesi ve sindirilmek istenmesidir. Türkiye faşizminin baskılarına, zulmüne karşı çıkılmasının, Türkiye'de direnen devrimcilerin sahiplenilmesinin engellenmek istenmesidir.
Bugün Türkiye'de iktidar rejiminin nasıl faşist bir rejim olduğu açık olarak görülmüştür.
Türkiye devletinin gösterdiği sebep, Pati'nin ''hoş bir konuk'' olmamasıdır. Onu bütün gece, kimseyle iletişim kuramadan cep telefonu kapalı bir odada tuttular.

Türkiye'deki halkın avukatları derhal havaalanı polis karakolunu bilgi vermeye çağırdı, fakat Pati hakkında bilgi verilmedi. İtalya'da, Roma'daki demokratik avukatlar da hemen uyarıldı ve hemen İstanbul'daki İtalyan Konsolosu ile temasa geçildi. Türkiye faşizmi, Pati'nin Türkiye'ye girişine izin verilmeyeceğini, tekrar İtalya'ya gönderileceğini bildirdi. Bir açıklama yapılmadı ve Pati’nin İtalya'ya ilk uçuşla geri gönderileceği bildirildi.

Bir İtalyan vatandaşının derhal geri gönderilmesinin gerçek nedenleri nelerdir?

* Sanatsal ifade özgürlüğü ile dayanışma içinde olmak
* Direnenlere ses vermek
* Grup Yorum’un taleplerine destek
Grup Yorum üyeleri, şu anda hapishanelerde bulunan profesör, mimar, mühendis, işçi olsun, Türk vatandaşlarının çoğu gibi “terör örgütü üyesi” suçlamalarıyla Türk devleti tarafından tutuklandılar.
Grup Yorum’un Ölüm Orucu direnişinin talepleri:
* İdil Kültür Merkezine polis baskınlarının sona ermesi
* Grup üyelerinin başına konan ödüllerin kaldırılması
* Üyelerinin serbest bırakılması
* Konser yasaklarının kaldırılması

Şu an neler oluyor?

24 Şubat'ta, 17 Mayıs 2019'dan bu yana açlık grevi yapan İbrahim Gökçek (Grup Yorum grubunun basçısı) serbest bırakıldı. Adli Tıp Kurumu doktorlarının incelemesine göre, sağlık durumu, fiziksel durumu hapishanede kalmasına uygun değil. Şimdi Helin Bölek ile birlikte, Küçük Armutlu’da Grup Yorum Direniş evindedir ve direnişlerine devam etmektedirler.
Türkiye'nin her yerinden onlarca kişi onları ziyaret edecek, ancak hükümet tüm bu katılımdan korkuyor, çünkü açlık grevinin haberleri tüm dünyaya yayılıyor ve her yerde dayanışma eylemleri ve gösterileri gerçekleşiyor.

Türk hükümeti öylesine korkmuş ki, İbrahim'i sağlık nedenleriyle serbest bırakmak zorunda kaldığı için, panzerler, büyük bir askeri ve polis gücü Direniş Evini ve İdil Kültür Merkezini kuşattı. Uluslararası dayanışmadan korkuyorlar.
Böyle birleş, ileri. Daha önceki gibi. Öncekinden daha iyi!
İbrahim ve Helin’in faşizme ve emperyalizme karşı barikatına ses olalım!”

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri