33

Sanatçılardan Yorum için dönüşümlü açlık grevi

TÜRKİYEHabere git

Sanatçılardan Grup Yorum için dönüşümlü açlık grevi

Haber Tarihi :

2020-02-24 02:14:33

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Grup Yorum üyeleri, İdil Kültür Merkezi’nin basılmaması, grup üyelerinin arananlar listesinden çıkarılması, konser yasaklarının kaldırılması, açılan davaların düşürülmesi ve tutuklu müzisyenlerin serbest bırakılması talepleriyle yaptıkları ölüm orucu eylemlerine devam ediyorlar. Ölümler meydana gelmemesi için herkesin yapabileceği mutlaka bir şeylerin olduğunu unutmayalım!

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek bulunduğu hapishanede, Helin Bölek ise İstanbul Küçükarmutlu’da ölüm orucu eylemine devam ediyorlar. Ölmek istemeyen, halkın direniş türkülerini söylemeye devam etmek isteyen Grup Yorum üyelerinin tek istediği taleplerinin kabul edilmesidir. Grup Yorum emekçilerinin dışında birde adaletli bir yargılama talebiyle bedenini ölüme yatıran Mustafa Koçak’ın durumu ise her geçen gün ağırlaştığı ailesi tarafından aktarıldı.

Ölüm orucundaki Grup Yorum emekçileriyle dayanışma amacıyla 22 Şubat günü aydın ve sanatçılar tarafından dönüşümlü birer günlük olarak destek açlık grevi eyleminin başlatıldığı bildirildi. Bu destek eyleminin ilk gönüllüsü ise sanatçı Pınar Aydınlar oldu.

Geçtiğimiz 14 Şubat günü görülen Grup Yorum mahkemesine de katılan Pınar Aydınlar, kısa bir süre öncede ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın ailesini ziyaret etmişti. Destek açlık grevi eylemine ilişkin Aydınlar şunları söyledi; “Bugün ülkemizde binlerce Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten çıkarılan emekçilerin durumu ortada. Yine aynı şekilde ‘Çocuklarım aç’ diyerek intihar edenlerin durumu ortada. Bu zulmün ve yoksulluğun içinde ezilenlere notalarıyla sahiplenen Grup Yorum ve onun nezdinde devrimci sanatçılara yaşatmak istedikleri de ortada. Sürgünde olan Ferhat Tunç ve cezaevinde bulunan sanatçı arkadaşlarımız sırf ezilenlerin sesi oldukları içinde bu durumla karşı karşıyalar”

Pınar Aydınlar,“Unutulmamalı ki, her tarih kendi direnişçisini ve teslimiyetçisini yaratır” vurgusunda bulunarak, konuşmasına şöyle devam etti; “Kimi güce tapar, kimi de halkın en büyük deryasında taviz vermez ve o derya içinde bir damla olmaya çalışır. Biz olabildiğimizce bu deryadan bir damla olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda başta sanatçı arkadaşlarım olmak üzere herkese Grup Yorum’un direnişine ses katmaya çağırıyorum. Gelin bu derya içinde bir damla olun.”

Grup Yorum ile dayanışma amacıyla Aydınlar’ın yaptığı bir günlük açlık grevi eylemini yazar Temel Demirer devraldı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri