33

Uluslararası Sempozyumu Birinci Günü

AVRUPAHabere git

Anti Emperyalist Cephe Uluslararası Sempozyumu Birinci Günü

Haber Tarihi :

2020-02-23 00:55:59

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Anti Emperyalist Cephe (AEC)’nin Yunanistan’ın başkenti Atina’da aylar öncesinden yaptığı çağrı sonucu dünyanın birçok ülkesinden hareketler, kurumlar, örgütler, ilericiler, devrimciler ve anti-emperyalistler 14 Şubat günü bir araya geldi.

Atina’daki Politeknik Üniversitesi’nde gerçekleşen sempozyumun ilk oturumu saat 18.40 civarında başladı. Konstantina Kartsioti tarafından Anti-Emperyalist Cephe adına konuşmayı yapıldı. Konstantina Kartsioti “Emperyalizme ve faşizme karşı tüm dünya halkları olarak birleşmeli savaşmalı ve kazanmalıyız.” Diyerek, sempozyumun programı hakkında bilgilendirmede bulundu. Kartsioti’nin ardından Halk Cephesi adına sempozyum konuşmasını Halil Demir yaptı. Demir, Bertol Brecht’in “Halkın Ekmeğidir Adalet” şiirini okuyarak, katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Halil Demir, “Günümüzde devrimcilik yapmak zorunluluktur, emperyalist saldırganlığa karşı durulmasına ve teslimiyetin, tasfiyenin, kol gezdiği, devrimciliğin bitirilmeye çalışıldığı bir süreçte tüm baskılara ve saldırılara karşı direnip sosyalizmin orak çekiçli kızıl bayrağını dalgalandırmalıyız.” vurgusunda bulundu.

Halk Cephesi açılış konuşmasından sonra Türkiye’den Halk Cephesi adına Şadi Naci Özpolat sözü alarak, “Emperyalizme, emperyalizme karşı mücadele zorunludur. Devrimciliğe yönelik saldırılara karşı, tek kurtuluşun mücadele etmek geçmektedir.” diyerek herkesin bu konuda yapabileceği bir şeylerin olduğunu söyledi.

Türkiye Halk Cephesi’nin konuşmasının ardından sözü İsviçre’den Alliance Against War- Hands Off Syria (Savaşa Karşı İttifak- Suriye’den Eller)  bileşeni adına Markus alarak gündeme ilişkin konuşmasını yaptı. Söz Latin Amerika’nın sıcak mücadele ortamından, Peru’dan gelen Af ve Temel Haklar Hareketi Logosu (Movadef) adına Nora Alva’ya verildi. Nora Alva; Latin Amerika’da emperyalizmin saldırılarına ve halkların direnişini verdiği örneklerle anlattı.

Hollanda’dan Revolutionary Unity (Devrimci Birlik Adına) Thomas Hofland söz alarak günümüzde emperyalist saldırılara değindi. Bir konuşmada Yunanistan’dan Anti Emperyalist Cephe Bileşeni Sınıfsal Karşı Taaruz tarafından yapılarak, birlikte mücadele edilerek emperyalizmin yenileceğine vurgu yapıldı.

Rusya’dan Aleksey Albu ile canlı telefon bağlantısı yapıldı. Aleksey Albu Ukranya Dombask bölgesinin durumuna ilişkin bilgilendirmede bulundu. Kendisine yönetilen sorulara cevap vererek, emperyalizmin halkların mücadelesiyle lav edileceğine değindi.

Toplu olarak izlenilen emperyalizmin katliamlarını ve halkların direnişlerini anlatan kısa video gösterimi ile sempozyumun ilk oturumu son buldu.
 
Konusu olduğu gibi salonunda Anti-Emperyalist Cephesi tarafından iyi hazırlandığı,
Asılan ankartlar, bayraklar, fotoğraflar, açılan stantlarla görselliğini göstermekteydi.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri