33

HDP'den Helin Bölek Ziyareti ve Açıklama

TÜRKİYEHabere git

HDP'den Helin Bölek Ziyareti ve Açıklama

Haber Tarihi :

2020-02-17 20:11:14

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli özgürce türkülerini söylemek, taleplerinin kabul edilmesi için 15 Şubat günü ölüm orucunu Armutlu Mahallesi'de sürdüren Grup Yorum üyesi Helin Bölek'i ziyaret etti. HDP ziyaretin ardından birde basın açıklaması yaparak, Grup Yorum'un taleplerinin kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Halkların Demokratik Partisi –(HDP) Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli İstanbul Küçükarmutlu’da ölüm orucunu sürdüren Grup Yorum emekçisi Helin Bölek’i 15 Şubat günü ziyaret etti. Sayın Pervin Buldan ve Sayın Sezai Temelli direniş evinin önünde yaptıkları basın açıklaması ile Grup Yorum’un haklı taleplerinin kabul edilmesi ölümlerin önüne geçilmesi vurgusunda bulundu.

Yapılan ziyaretin ardından HDP Genel Merkezi’nin sosyal medya sayfası üzerinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Eş Genel Başkanlarımız: Grup Yorum üyeleri sadece şarkı söylemek istiyor, Türkiye kamuoyu bu sese duyarsız kalmamalı

Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile HDK Eş Sözcüleri ve HDP yöneticilerinden oluşan heyet 243 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum üyesi Helin Bölek’i evinde ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşmakta zorlanan Helin Bölek, Pervin Buldan’ın “Bizden bir isteğin var mı” sorusu üzerine, “Biz sadece şarkı söylemek istiyoruz, konser vermek istiyoruz” dedi.

Ziyaret sırasında ve sonrasında konuşan Eş Genel

Başkanlarımız şunları söyledi:

Sezai Temelli: İnsanların şarkı söylemek için açlık grevine girmesi Türkiye’nin ayıbıdır
Buradaki direniş Türkiye’nin bir başka fotoğrafını gösteriyor. Açlık grevi eylemi hak mücadelesinin bir parçası. Ama türkü söylemek, şarkı söylemek için de açlık grevi yapmak zorunda kaldığımız bir ülkede yaşıyoruz. Bu eylem bunun bir teşhiri, bir fotoğrafıdır. İnanıyorum ki bir an önce bu yanlıştan dönülür, bu hatadan dönülür ve bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz.

Pervin Buldan: Grup Yorum sadece şarkı söylemeyi ve konserlerinin yasaklanmamasını istiyor

Açlık grevlerini, ölüm oruçlarını çok yakından bilen bireyleriz, partiyiz. Ben Helin’in gerçekten iyi olmadığını gördüm. Sağlığının gittikçe kötüye gittiği, konuşmaktan ve bizimle diyalog kurmakta zorlandığı bir durumla karşı karşıya kaldık. Ailenin talebi var elbetti ki ama önemli olan Grup Yorum'un talebi. Bugün ölüm orucunda olan İbrahim ve Helin’in talebi bizler açısından çok önemli. Onlar sadece şarkı söylemek istiyor. Onlar şarkı söylerken konserlerinin engellenmemesini, konserlerinin basılmamasını istiyor.
Türkiye bu sese duyarsız kalmamalı
Arkadaşlarının sırf şarkı söyledikleri, türkü söyledikleri ve konser verdikleri için cezaevinde olmamasını istiyorlar, ki bunlar çok haklı talepler.

Bunların yerine getirilmemesi Türkiye’nin bir ayıbı.

Türkiye’nin insana verdiği, Türkiye’nin şarkı söyleyene, türkü söyleyene verdiği değeri ortaya koyuyor. O yüzden bir an önce özellikle İbrahim ve Helin’in sağlığına kavuşması ve ölüm orucunu bırakması için bu talebin mutlaka yerine getirilmesini istiyoruz.
Bugün heyet olarak Helin’den de dinledik onlar çok zor bir şey istemiyorlar; gerçekleşmeyecek, karşılanmayacak bir talepleri yok. Ben özellikle Türkiye kamuoyunun da bir an önce sessizliğini bozması gerektiğini söylemek istiyorum. Bu taleplerin dikkate alınması ve çözülmesi için hep birlikte haykırmalıyız ki Helin ve İbrahim’e bir şey olmasın. Çünkü onlar canlarını, en değerli varlıkları olan canlarını ortaya koydular. Bu bedenler, bu canlar yitip gitmemeli erimemeli. O yüzden hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Adaletli bir yargılama isteyen Mustafa Koçak, türkülerini özgürce söylemek isteyen Grup Yorum emekçileri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek’in yaşatılması için bu direnişe sesiz kalınmaması gerekiyor. Ölümlerin durdurulması için direnişin sesini yükselmek gerekiyor.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri