33

Viyana\'da Adalet ve Özgürlük Mitingi yapıldı

AVRUPAHabere git

Viyana\'da Adalet ve Özgürlük Mitingi yapıldı

Haber Tarihi :

2020-02-08 08:36:51

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Türkiye'de adalet talebiyle ölüm orucu direnişini sürdüren Mustafa Koçak ve Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ile İbrahim Gökçek için 6 Şubat Perşembe akşamı, saat 18.30 ile 20.00 arasında Avusturya’nın başkenti Viyana'nın merkezinde bulunan Stephansplatz Meydanı’nda adalet mitingi düzenlendi. Eylemde, Almanca olarak 47 dövize tek tek harflerle "Grup Yorum'a Özgürlük" ve "Mustafa Koçak'a Adalet" sloganları yazıldı.

Avusturya Grup Yorum Gönülleri ve Grup Yorum ile Mustafa Koçak'a Özgürlük İnisiyatifi adına düzenlenen eyleme birçok uluslararası ve Türkiyeli demokratik kurum ile insanlar yer aldı. Medya kanallarından Welg Medya ve Viyana'nın özgür radyo yayını yapan radyo Orange eylemde çekim ve röportaj yaparak, direnişin sesine ses kattı.

Eylemde, Grup Yorum, Mustafa Koçak ve tutsak halkın avukatlarıyla ilgili çeşitli pankart ve dövizler yer aldı.

Eyleme Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu de dahil olmak üzere birçok demokratik kurum yer alarak Grup Yorum ve Mustafa Koçak'ın ölümlerine göz yumulamayacağı ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Eylemde Grup Yorum ve Mustafa Koçak'a Özgürlük İnisiyatifi adına bir konuşma yapıldı. İnisiyatif temsilcisi, katılan tüm demokratik kurum ve insanlara teşekkür ederek, Ölüm Orucu sürecini anlatarak, direnişçilerin üzerine düşen tüm görevlerini yaptıkları, gerisi bizlere, yani tüm ilerici güçlere kaldığına vurgu yapıldı.
"Ancak sesimizi daha da yükselterek çoğaltırsak faşizmin tüm baskıları geri püskürtüp direnişçileri yaşatabiliriz" denildi.
Tutsak Halkın avukatlarının ve birçok devrimci tutsakların Mustafa Koçak ve Grup Yorum'un taleplerini desteklemek için yaptıkları dayanışma açlık grevleri de duyuruldu.

Avusturya'nın Bruck bölgesinden KPÖ'lü (Avusturya Komünist Partisi) yaptığı konuşmasında Grup Yorum ve Mustafa Koçak'la dayanışmasını ifade etti.
Ardından Avusturya Devrimci Süryaniler'den (Avusturya Süryani Halk Meclisi) bir temsilcinin yaptığı açıklamada Grup Yorum, Mustafa Koçak ve yine benzer yalan ifadelerle tutsak edilen yüzlerce Halk Cepheliler'den bahsederek direnişi selamladı.

Mustafa Koçak'ın ailesiyle canlı bağlantı kurulurken "Mustafa Koçak Onurumuzdur!" sloganı yükseldi.

Eylem programı direniş halayı ve iki Grup Yorum sevenlerinin saz ve gitarla söyledikleri 'Bir Mevsim" türküsüyle devam etti.

Halay çekerken de "Grup Yorum Halktır Susturulamaz" ve "Türküler Susmaz Halaylar Sürer" sloganları atıldı.

Saat 20.00'de sona eren eyleme toplam 75 kişi katıldı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri