33

Emeklilik Yasasına karşı Avukatlar Alanlardaydı

AVRUPAHabere git

Emeklilik Yasasına karşı Avukatlar Alanlardaydı

Haber Tarihi :

2020-02-04 04:15:21

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Halkın büyük tepkilerine rağmen Macron hükümetinin dayatmasıyla Fransa'daki emeklilik yasası 3 Şubat günü mecliste madde madde görüşülmeye başlandı. Emeklilik yasasına karşı ülke genelinde avukatlar tepkilerine getirmek için eylemdeydi.
Başkent Paris'te aralarında sendika ve demokratik kitle örgütlerinin de bulunduğu avukatlar emeklilik yasasına karşı alanda yerini aldı. Sadece başkentte eylemler yapılmadı, ülke genelindeki barolara üye avukatlar cüppeleriyle eylemlerde yerlerini aldılar.

Avukatlar, doktorlar, hemşireler, pilotlar sokaklara tekrardan çıkarak geleceklerini karartacak yasayla hükümetin kazanılmış hakların geri almasına emek vererek hak ettikleri emeklilik haklarının kısıtlanmasına hayır dedi.

Başkentteki Bastille Meydanı'nda eylemler öğleden sonra başlayarak Opera Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildi. Avukatlarla kortejde yerini alarak adalet istemlerini dile getirerek, hükümetin hukuksuzluğa karşı hak aramaya devam edeceklerini vurguladılar.
İkinci ayına giren grevlerde son süreçte yerini alan avukatlarda, hükümete tepkilerini davalara girmeyerek, hükümet yetkililerinin katıldığı etkinliklerde cüppelerini yere atarak, basın açıklamalarıyla, davalara katılmayarak tepkilerini dile getirmektedirler.

Paris Baro Başkanı Olivier Cousi, kortejde yerini alarak avukatların sesini ve tepkisini basına verdiği demeçlerle dile getirdi.

Başkent dışında Bordeaux şehrinde de avukatlar alanlarda yerini alarak, hükümete tepkilerini dile getirdi. Bordeaux'da sendikalar, emekçiler ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte yürüyen avukatlar, hukuksuzluğa karşı alanda olmaya devam edeceklerini vurguladılar.

Anncey şehrinde avukatlar tepkilerini müzik aletleriyle ülke genelinde grevde olan avukat meslektaşlarına desteğini dile getirdiler.

Avrupa Konseyi'nin Haziran 2019 tarihinde Fransa'daki hükümete gönderilen reforma karşı mücadele devam ediyor. Fransa'da halkın çoğunlu sosyal hakları kısıtlayacak, halkın geleceğini karartacak reformun iptal edilmesi yönünde düşünmekte. 25 Ocak tarihinde BVA tarafından yapılan bir anket sonucunda Fransızların on kişiden 7 kişi yani halkın yüzde yetmişinin emeklilik reformuna karşı tepkilerin ve eylemlerin devam etmesi gerektiğini, %29'un ise eylemlerin son bulmasını istediği dile getirmekte. Ancak Macron hükümeti ise halkın tepkisine kulak vereceğine dünya zenginlerin isteğini yerini getirmek için her tür politika ve devlet şiddetine başvurmakta.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri