33

Direnişin sesi Nancy\'de Yankılanıyor

AVRUPAHabere git

Direnişin sesi Nancy\'de Yankılanıyor

Haber Tarihi :

2020-01-10 12:14:18

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransız hükümeti emeklilik reformu adı altında sosyal hakları yok etmek için çalışmalarına devam ediyor. Ülke genelinde 36 gündür devam eden genel grev kapsamında Nancy şehrinde bildiri dağıtılarak, Mustafa Koçak, Grup Yorum ve işine geri dönmek için açlık grevinde olan Mahir Kılıç ve tüm emekçilerin işine geri dönmesi için dayanışmaya çağrısı yapıldı.

Macron hükümetinin zenginleri daha da zengin edip yoksulları daha da yoksullaştırmak politikaları kapsamında emeklik reformuna karşı halk 36 gündür grevde. Sendikaların çağrısı üzerine 9 Ocak günü genel grev yapıldı. Nancy’deki genel grev için yürüyüş saat 13.30’da Place Carnot’te başladı. Yürüyüş güzergâhı valiliğin şehir merkezinin kullanımını yasaklamasından dolayı çevre sokaklardan tekrardan geçilerek, Place Carnot’ya gelindi. Coşuku geçen yürüyüşte Nancy Özgürlük Komitesi üyeleri, Ölüm Orucunda olan Mustafa Koçak, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, süresiz açlık grevinde olan Grup Yorum üyeleri, işine geri dönmek için direnen emekçiler ile kızının haksız yere tutuklu tutulduğu için direnen Kezban Ana’nın direnişe dikkat çekilen 900 adet bildiri dağıtıldı. Eylemde açılan Fransızca ve Türkçe dövizlerle, “Mustafa Koçak Ölmesin” denildi.

Nancy şehrindeki sendika, demokratik kitle örgütleri, baronun öncülüğünde avukatlar, öğrenciler ve eğitimciler sokaklarda, “daha iyi bir yaşam, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak için Macron’un emeklilik reformuna HAYIR!” diye haykırdı.

Nancy şehrinde CGT tarafından yapılan çağrı ile yine Nancy şehrindeki Place Simone-Veil’de saat 13.30’da toplanılarak yürüyüş yapılacağı bildirildi.

Yine Nancy şehrindeki sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve Sarı Yelelikliler 11 Ocak Cumartesi günü saat 10.30’da Place Carnot’de buluşmaya ve Macron hükümetinin sosyal hakları yok eden politikalarına karşı eylemlerin devam edeceğini vurguladı.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri