33

Fransa\\\'da avukatlardan Adalet Bakanı’na protesto

AVRUPAHabere git

Fransa\\\'da avukatlardan Adalet Bakanı’na protesto eylemi

Haber Tarihi :

2020-01-09 10:52:57

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Fransa'nın Caen şehrindeki avukatlar 8 Ocak günü adalet sarayında Adalet Bakanı'nın önünde cüppelerini çıkartıp yere atarak, emeklilik yasasına tepkilerini dile getirdiler. Adalet Bakanı Nicole Belloubet'in ise konuşmasına devam ederek, halktan, avukatlardan, hukuktan ne kadar kopuk olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Macron hükümetinin dünya zenginler kulübünün isteği üzerine reform adı altında emeklilik yasasını değiştirmek istiyor. Bir ayı aşkındır Fransa genelinde yasaya tepki amacıyla demiryolu emekçileri, sağlık çalışanları, doktorlar, avukatlar, toplu taşımacılar, köylüler, emekçiler, öğrenciler, öğretim görevlileri, esnaflar yani halk grevler yapılmakta.

Bu grevler kapsamında emeklilik reformuna tepki amacıyla 8 Ocak günü Caen Adalet Sarayı'nda Macron hükümetinin Adalet Bakanı Nicole Belloubet'in ziyareti vardı. Ziyaret öncesi Adalet Sarayı önüne gelen grevdeki avukatlar seslerini Adalet Bakanlığına duyurmaya çalıştı. Avukatların grevine kulak asmayan Nicole Belloubet, Adalet Sarayı'nın arka kapısından içeriye girdi. Avukatlarda bakana tepkilerini tam konuşma yapacağı esnada cüppelerini yere atarak gösterdi. Caen'daki avukatlar bu eylemle Fransa geneline seslerini duyurmuş oldu. Fransa'da 9 Ocak günü ise genel grev yapılacak.  


Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri