33

Fransa'da polis şiddeti: Yeni yılda yeni ölüm!

AVRUPAHabere git

Fransa'da polis şiddeti: Yeni yılda yeni ölüm!

Haber Tarihi :

2020-01-09 07:33:10

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Toplantıda basına konuşan Cédric'in babası, "Oğlumu öldürdüler, bu bir cinayettir!" diyerek tepkisini şöyle devam etti; " Bay Macron, size karşı savaş açıyorum. Size karşı ve devlete karşı savaş açıyorum!" vurgusunda bulundu.

Yeni yıla girerken, Fransa'da polis bir kuryeyi öldürerek yeni yıla girdi!

Geçtiğimiz pazar günü kurye işinde çalışan Cédric Chouviat isimli kişi polisin yaptığı gözaltı esnasında sokakta kullandığı zorbalık yüzünden yaşamını yitirdi. Fransız polisi 2018 ve 2019 yılında gösterdiği şiddet yüzünden 2020'in ilk günlerinde gözleri üzerinde toplamaya devam ediyor.

Fransız ulusal polisi için yeni yıl kötü başlamış görünmektedir. Sıradan bir gözaltı polisin şiddeti ve cinayetiyle sonuçlandı! Fransız polisi bu cesareti nereden almaktadır? Gözaltı operasyonunun yaşandığı esnasında halktan insanların yaptığı video çekimlerinde de görüldüğü gibi sıradan bir gözaltı operasyonu ölümle sonuçlandı!

Fransa'da 2019 yılında da polisin şiddeti sürekli gündemdeydi!

Kuryelik yapan Cédric Chouviat'in yaşamını yitirmesinin ardından, ulusal polis genel müdürü Eric Morvan görevini bırakarak emekliliğe ayrıldığını duyurdu!

Fransa'da polisin şiddeti, cinayetleri yeni değildir. Geçmişte olduğu gibi 2018 yılında polisin şiddeti sarı yelekliler eylemlerinde dünya basınında gündeyken, 2019 yılında ise emeklilik reformuna karşı çıkan halka yönelik polis şiddeti en yüksek sevide devam etti. 2020 yılının ilk günlerinde ise hükümetin polise verdiği yetkisini sınırsız bir şekilde kullanarak cinayet işledi.

Bu cinayet ne ilk ne de son olacağı görülmektedir. Aynı 1 Aralık 2018 Fransa'nın güneyindeki Marsilya kentinde sarı yelekliler eyleminde polisin kullandığı şiddet sonucu atılan gaz bombasıyla yaralandıktan sonra 2 Aralık günü yaşamını yitiren 80 yaşındaki Zineb Redouane gibi. Zineb olayı bir devlet meselesiydi. Çünkü Fransız devleti yandaş basını da kullanarak oyalı farklı göstermeye çalıştı. Ancak Zineb Redouane'nin cenazesinin gönderildiği Cezayir'de yapılan otopsi sonucu gerçek ortaya çıktı. Zineb'in ölümden Fransız polisi sorumluydu!

 Veya Nantes şehrinde polisin geçtiğimiz 21 Haziran gecesi antifaşistlerin düzenlediği müzik bayramında polisin saldırısı sonucu nehire düştükten yaklaşık bir ay sonra cesedi garip bir şekilde bulunan Steve Maia Caniço isimli genç gibi...

Tüm dünyada olduğu gibi Fransa'da da devletin özellikle kendi egemenliğini korumak, çıkar yasalarını yasallaştırmak, halkın üzerinde egemenlik kurmak, halkın ayaklanmasını engellemek için gerektiğinde katliamlara başvurabiliyor.  

Aynı polisin şiddetli gözaltı sonucu yaşamını yitiren 5 çocuk babası 42 yaşındaki kuryecilik yapan Chouviat gibi! Cédric Chouviat'in polis tarafından gözaltı yapma esnasında yaşamını yitirmenin ardından ailesi tarafından dava açıldı.

Cédric Chouviat, 3 Ocak sabahı saat 10.00 gibi başkent Paris'teki Suffren Caddesi üzerinde yapılan gözaltı esnasında polisin şiddeti sonucu kalp krizi geçirerek, Georges-Pompidou Hastanesi'ne kaldırıldı. Cédric Chouviat 5 Ocak günü saat 03.30 civarında yaşamını yitirdi. Tıbbi görüşe göre, ölümün "oksijen eksikliğinden sonra kalp durması geçirdi" diye gösterilmektedir. Ancak otopsi raporuna göre ise "boğulma" olarak gösterilmektedir. Yani polisin gözaltına alma teknikleri sonucu nefesinin kesilmesi ve boyun bölümünde kırık meydana gelmesi olarak belirtilmektedir!

Ankara Ü. Tıp F. Adli Tıp A.D Prof. Dr. İ. Hamit Hancı'ı tarafından konuya ilişkin şu bilgiler verilmektedir; "Göğüs ve/veya karnın iki sert cisim arasında sıkışması ya da göğüs, karın üzerine ağır bir cismin baskısıyla solunum hareketlerinin durmasıyla meydana gelen asfiktik ölümdür."

Cédric Chouviat'in ailesiyle yaşanan cinayete ilişkin savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yapılan gözaltının nedeni ise söz konusu kuryenin motosiklet üzerinde cep telefonu ile konuşması olarak gösterilmekte. Polis, yapılan gözaltı işleminin normal prosedürleri göre yapıldığını, söz konusu kişinin yani Chouviat'ın saldırganca davrandığını iddia ederek, kendilerini haklı göstermeye çalıştı. Her polis şiddetinin ardından yaşandığı gibi!

Cédric Chouviat'in ailesi 7 Ocak günü İnsan Hakları Derneği'nde basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında aile, yaşanan ölüme ilişkin suç duyurusunda bulunduklarını aktardı. Toplantıda basına konuşan Cédric'in babası, "Oğlumu öldürdüler, bu bir cinayettir!" diyerek tepkisini şöyle devam etti; " Bay Macron, size karşı savaşa gidiyorum. Size karşı ve devlete karşı savaşa gidiyorum! Bir aile babasını öldüremezsiniz. Bir işçiyi öldüremezsiniz. Şimdi ben çocuklarına ne diyeceğim? Polisler... polisler katiller mi? Polisin söyledikleri yalandır. Adalet yerini bulana kadar mücadelemi sürdüreceğim" vurgusunda bulundu.
 
Chouviat'in ailesi yaşananlardan dolayı tiksindiklerini vurguladılar.

Ailenin avukatı ise tıbbi bilgilere dayanarak, müvekkilinin sağlık sorunun olmadığını, ölümün oksijen eksikliğine bağlı olduğunu aktardı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İçişleri Bakanı ve Başbakan ise adalete güvenilmesi gerektiğini gerekenin yapılacağı ve olayın aydınlatılması için gerekenin yapılacağını vurguladılar.

Devlet yetkililerinin bu açıklamalarına karşılık ise La France Insoumis Partisinden eski futbolcu ve Paris belediyesine aday Vikash Dhorasoo ise sosyal medya aracılığıyla yayınladığı mesajında bakanların açıklamalarına tepkisini şu sözlerle dile getirdi; "Olaya ilişkin bir soruşturma açıldı mı? Bir dava açıldı mı? Cederic için adalet yerini bulacak mı? Nasıl ki Adama için adalet isteyen Aïssa Traoré için destek verildiği gibi Cedric'in ailesinin de sahiplenmesi gerekiyor"

Sosyal medya üzerinden 30 binin üzerinde kişi kısa bir süre içinde attığı mesajlarla Cedric için adalet talebinde bulundu.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri