33

Ayten Öztürk'ün karar duruşması 9 Ocak’ta

TÜRKİYEHabere git

Ayten Öztürk'ün karar duruşması 9 Ocak’ta

Haber Tarihi :

2020-01-08 14:31:03

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Lubnan'dan kaçırılarak Türkiye'ye getirildikten sonra altı ay boyunca giz bir yerde işkence edilen ve ardından tutuklanan Ayten Öztürk'ün karar duruşması 9 Ocak günü saat 13.00'te İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Çağlayan Adliyesi'nde görülecek duruşmaya ilişkin Halkın Hukuk Bürosu bilgi vererek, "Müvekkilimiz Ayten Öztürk'ün 09.01.2020 (perşembe günü) tarihinde Çağlayan Adliyesi'nde karar duruşması görülecektir. Herkesi davet ediyoruz." çağrıda bulundu.

Lübnan’da 8 Mart 2018 tarihinde Beyrut Havalimanı’ndan gözaltına alınarak, 13 Mart 2018 tarihinde Türkiye devlet yetkililerinin teslim edilen ve özel bir uçakla Beyrut havalimanında alınarak Türkiye’ye getirildi. 6 ay boyunca kendisinden haber alınamayan ve yoldaşlarının yaptığı büyük kampanya sonucunda“devlet yetkilileri” tarafından boş bir araziye bırakılmasından birkaç dakika sonra Ankara Siyasi Şube polislerince buradan, 28 Ağustos 2018 tarihinde gözaltına alındı Ayten Öztürk.

Ayten Öztürk, göstermelik bir sorgudan sonra tutuklandı. Tutuklanmasının ardından
Halkın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Öztürk’ün çıkarıldığı sorgu hâkimliğince tutuklandığı belirtilirken, “Ayten Öztürk’ün işkence beyanları, ne savcılıkta ne de sorgu aşamasında savcı ve hâkim tarafından dinlenilmemiştir. Avukatlarının ve kendisinin beyanları tutanağa geçirilmemiştir” bilgilerine yer verildi.

Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, “Müvekkillimiz Ayten Öztürk, 8 Mart tarihinde Lübnan Havalimanında gözaltına alınıp 13 Mart tarihinde Türkiye’ye iade edilmiştir. 13 Mart-28 Ağustos arasında Kontrgerilla’nın elinde tutulmuş. İşbirliği yapmayı reddettiği için her türlü işkenceye maruz kalmıştır” denilmişti.

Her türlü tehdit ve işkenceye maruz bırakılan Ayten Öztürk’ün vücudunda toplam 868 yara izi bulundu!

Bu altı ay boyunca vücudunda yanık izleri olmak üzere, kendisine elektrik verilerek işkence edildi, tazyikli su, askıya alma, falaka gibi işkencelere de maruz kaldığı avukatları tarafından bildirilmişti. 6 ay boyunca yapılan işkence ve psikolojik baskının ardından Ayten Öztürk 40 kiloya düşmüş ve ayakta kalamayacak durumdaydı!

Geçtiğimiz yılın Haziran ayının başında son görülen duruşmasında yargıç karşısına çıkan Ayten Özürk, Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde resmi gözaltı tarihinin 28 Ağustos 2018 olduğunu ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirterek, “13 Mart 2018’de yasadışı biçimde gözaltına alındım. Yaklaşık 6 ay boyunca işkenceye maruz kaldıktan sonra bir mizansenle gece yarısı açık arazide polise teslim edildim. Elektrik, cinsel ve psikolojik ağır işkencelere maruz kaldım. Yaşadıklarım nedeniyle vücudumda yüzlerce yara oluştu ve 40 kiloya düştüm” vurgusunda bulunmuştu!
Ülkemizde her gün kadına yönelik şiddet, kadına yönelik dayak ve kötü muamele edildiği çarşaf çarşaf yayınlanmaktadır. Şiddete maruz kalan tüm kadınlar için olduğu gibi Ayten Öztürk’e yapılan bu vahşet karşısında sesiz kalmamak gerekiyor. Bu vahşetin sorumlulularının cezalandırılması, hukukun uygulanması ve adaletin yerini bulması için 9 Ocak günü görülecek duruşmaya katılarak Ayten Öztürk’ün yalnız olmadığını insanlık onurunun ayaklar altına alınmayacağını vurgulayalım!

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri