33

Irak; ABD Askerleri Irak’tan Çekilsin

DÜNYAHabere git

Irak; ABD Askerleri Irak’tan Çekilsin

Haber Tarihi :

2020-01-06 13:34:01

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleyman'nin Irak'ın başkenti Bağdat'ta infaz edilmesinin ardından ABD'ye yönelik kin ile nefret büyümeye devam ediyor. Irak devleti ise parlamentosunu 5 Ocak Pazar günü olağanüstü toplayarak, ABD askerlerinin bir an önce ülkeyi terk etmesi gerektiğini kararlaştırdı. Zaten 2003 yılından bu yana işgal ettiği Bağdat'taki politikalarından dolayı Amerika'ya yönelik büyük bir tepki yer almaktadır. Irak Başbakanı Adel Abdel Mehdi'nin de katıldığı olağanüstü oturum devlet kanalında canlı olarak yayınlandı.

Irak Parlamentosu 5 Ocak Pazar günü olağanüstü toplandı. Parlamentoda yapılan görüşme ile son günlerde Irak'ta yaşanan olaylara ve özellikle de İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleyman'nin infaz edilmesi ele alındı. Gerçekleşen görüşmelerden sonra yapılan olağanüstü toplantının ardından Irak Parlamento Başkanı Mohammed al-Halboussi. Mohammed al-Halboussi, Irak Parlamentosu'nun oybirliği ile aldığı karar gereği "Ülkenin bütünlüğünü korumak amacıyla, bundan sonra ABD komutasındaki uluslararası koalisyon güçlerinden yardım almaya gerek kalınmadığını bildirdi.

Irak'ta zaten son iki aydır devam eden kaos ile birlikte Irak Başbakanı Adel Abdel Mehdi geçtiğimiz haftalarda ülke genelinde sükunetin sağlanması açısından yabancı askerlerin ülkeden çekilmesi gerektiğine vurguda bulunmuştu.

Parlamentoda oturumun ardından devlet kanalına açıklamada bulunan Başbakan Mehdi, geçtiğimiz yaz Hachd al-Chaabi silah depolarına yönelik saldırının İsrail tarafından yapıldığını kendisine Amerikalıların söylediğini vurguladı.

Adel Abdel Mehdi,  Kasım Süleyman'nin katledildiği gün öğleden sonra kendisiyle görüşerek, Iran devletinin Suudilerin kendilerine gönderdiği mektuba cevabını iletmesi gerektiğini aktardı.

Yapılan sözleşmeler gereği ABD askerinin Irak toprakları üzerinde durmasının terör ile mücadele etmek ve Irak askerlerini eğitmek olması gerektiği belirten Adel Abdel Mehdi,"ABD'nin Irak toprakları üzerinde politikasının kınanması gerekiyor. Irak'a yönelikte birçok politikasıyla yaklaşımını benimsemiyoruz" diye ekleyerek ABD askerlerinin ve yabancı askeri güçlerinin ülkesinden çekilmesi gerektiğine işaret etti.

Adel Abdel Mehdi, İran’ın terörizme karşı Irak toprakları üzerinde mücadele ettiğini, Irak güvenlik güçlerini desteklediğinin altını da çizdi.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri