33

‘Macron’u Durdurun !\'

AVRUPAHabere git

‘Macron’u Durdurun !\'

Haber Tarihi :

2019-12-31 02:33:58

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Fransa devletinin ve Cumhurbaşkanı Macron’un emeklilik reformu adı altında yıkım politikalarına karşı 25 gündür devam eden grevler kapsamında eylemler devam ediyor. Fransa’nın Quimper şehrinde 30 Aralık günü Quimper (Finistère) sabah saat 11.15’ten itibaren 30 civarındaki sendikalı tarafından emeklilik reformuna karşı devam eden grevler kapsamında kapatıldı. Grevde olan emekçiler Macron’a ait olan iki otobüsün önü kesildi. Aynı anda başka grevcilerde bildiri dağıtarak eylemlerinin amacını halka anlattı. 54 kişinin içinde yer aldığı Otobüslerden birinin Blablabus isimli firmaya ait olduğu, diğerinin ise Flixbus şirketine ait olduğu aktarıldı. Bu firmalar demiryollarının özelleştirilmesinin ardından hükümet yandaşları tarafından kurulan firmalar arasında yer almakta. Demiryolları emekçilerinin grevlerinin kırılması amacıyla hükümet halkı bu firmalara yönlendirerek grevi kırmaya çalışmaktadır.  

FO, CGT, Sud, CNT sendikaları, Sarı Yelekliler ve NPA tarafından ortaklaşa gerçekleşen eylemin bir sonraki adresi ise Châteaulin otogarında 3 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşeceği bildirildi.

9 Ocak 2020’de yapılacak genel grev öncesi Quimper’deki sendikalar başka eylemlerde yaparak, Macron hükümetinin ancak ekonomik yönden kitleyerek durdurmayı amaçladıklarını aktardı FO sendika temsilcisi.

Fransa’da 1995’te yapılan genel grevlerden bu yana en uzun ve kitlesel grev olarak devam etmektedir ülke genelindeki grevler.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri