33

Paris\'te 19 Aralık Anması Yapıldı

AVRUPAHabere git

Paris\'te 19 Aralık Anması Yapıldı

Haber Tarihi :

2019-12-24 12:59:36

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    3
    • | Katılım : 1

Paris Direnişçileri tarafından yapılan çağrıyla 21 Aralık günü saat 15.00’te 10. Paris’teki Strasbourg Saint-Denis’deki kemerin önünde bundan 19 yıl önce Türkiye’nin 20 hapishanesine aynı anda düzenlenen operasyonlar sonucu katledilen 28 devrimci tutsak anıldı.

Anma etkinliği açılan pankart, taşınan dövizlerle ve atılan sloganlarla başladı. “İşte Buradayız”  şiirinin okunmasının ardından bir Faslı 25 yaşında, açlık grevinin 34. gününde yaşamını yitiren Faslı devrimci olan Saıda Menebhi' ye ait şiiri okudu.
Okunan şiirlerin ardından, bundan 19 yıl önce yaşanan ve 28 tutsağın yaşamını yitirdiği katliamın tanığı ve aynı anda da Paris Direnişçi Zehra Kurtay söz alarak yaşanan vahşeti anlattı. Kurtay, '19 Aralık, iki taraf açısından iki sonuç doğurdu, düşman açısından bir yenilgi; devrimciler açısından bir zaferdir,
Düşman, büyük hayallerle girdiği hapishanelerde bir tek kanlı cesetlerimizi ele geçirdi.
Burada zafer, biz devrimcilerin oldu.
Bizler, devrimi korumanın onuruyla, başımız dik bir şekilde çıktık hapishanelerden.
Evet,
Zafer bizimdir.
Direnen Mustafalar varsa bugün, halkın sanatını açlıklarıyla savunan Grup Yorum direniyorsa, Yüksel direniyorsa, Mahir, Türkan Abla ve Kezban Ana varsa, Avrupa’nın beş ayrı yerinde kırmızı önlükleriyle oturum hakkını savunan bizler varsak, bu, devrimcilerin zaferidir, gelenek sürüyor. Bizler, soluk aldığımız sürece direnmeye, İbililer'in mirasını büyütmeye devam edeceğiz...' dedi.

Bir Grup Yorum elemanı tarafından söz alınarak, Türkiye’de süresiz açlık grevinde olan üyeleri, adalet istemiyle ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın direnişine ilişkin Fransızca açıklamada bulundu. Eylem hep birlikte söylenen “Bize ölüm yok” marşıyla son buldu.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri