33

Fransa'da 5 Aralık Günü Genel Greve!

AVRUPAHabere git

Fransa'da 5 Aralık Günü Genel Greve!

Haber Tarihi :

2019-12-05 02:32:42

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    10
    • | Katılım : 2

Fransa'da 5 Aralık günü genel greve yapılacak. Hükümet herşeyin normal olduğunu ve grevi kırmak için günlerdir yandaş medya ile grevi kırmak, greve katılımı düşük göstermek için her tür yola başvurdu. Hükümetin tüm çabalarına rağmen 5 Aralık günü için şuana kadar 2 000 üzerinde grev çağrısı yapıldığı bildirildi. 250 civarında yerde ise alana çıkma kararı alındığını bildirildi Emekçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) tarafından. Ülke genelinde 180 sanatçı, ekonomist ve aydın yaptıkları ortak açıklama ile 5 Aralık günü yapılacak grevi desteklediklerini belirttiler.

Hükümet ise grevi kırmak için yandaş basın kuruluşları, valilikler, sarı sendikaçılar aracılığıyla grevi kırmak için her tür yola başvurmaya devam ediyor. Bu yöntem günlerdir sürmekte ülke genelinde. Halkın üzerinde tedirginlik yaratmak için devlet her tür yönteme başvurmaya devam ediyor. Paris Polis Kaymakamı Didier Lallement ise 4 Aralık günü basına yaptığı açıklamada, başkentte 6 000 güvenlik görevlisinin görev başında olacağını ve "Eylemlerde yer alacak haydutları ve işyerlerini, arabaları kıranları ihbar edin" çağrısında bulunarak tedirginlik yaratmaya çalışmaktadır. Hükümetin bir önceki genel grev ve emekçilerin hak arama eylemlerinde her defasında başvurduğu yöntemlerden biridir bu tür söylemler. Hükümetin emeklilik reformuna, tepki gösteren sendiklar, demiryolu emekçileri, toplu taşıma emekçileri, eğitimciler, öğrenciler ve özel sektörde çalışanlar 5 Aralık günü alanlarda yerini alacak ve hükümetin reformlarına yönelik tepkisini dile getirecek.

Paris'teki buluşma saat 14.00'te Gare de l'Est'ten başlayarak Nation Meydanı'na kadar yapılacak yürüyüşle hükümetin emeklilik reformu ve hükümetin politikalarına karşı tepkilerini dile getirecek.

Eğitim alanında greve katılacak eğitim görevlilerinin %70'in greve katılım sağlayacağı bildirildi.

Toplu taşıma çalışanlarının da yüksek katılım sağlayacağı grevden dolayı demiryolundaki toplu taşımalarda büyük aksaklıkların olacağı günlerdir tartışılmaktadır.

Toulouse şehrindeki Sosyalbilimler ve Jean-Jaures Üniversitesi genel greve katılma kararı alarak tüm gün eylemde olacak.

Ülke genelinde 180 sanatçı, ekonomist ve aydın yaptıkları ortak açıklama ile 5 Aralık günü yapılacak grevi desteklediklerini belirttiler.

Eğitim Bakanı Jean-Michel 4 Aralık günü basına yaptığı açıklama ile ülke genelinde 5 Aralık günü %55 greve katılımın olacağını ve %78'in ise başkent Paris'te alanlarda yer alacağını aktardı.

Sadece toplu taşıma veya demiryollarında aksamalar olmacayak. Greve aynı anda havayollarını da etkilecek. İngiliz havayolu şirketi EasyJet tarafından yapılan açıklamada ise Fransa'da perşembe günü yapılacak grevden dolayı 233 ülke içindeki uçuşunun iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada, 233 uçuştan 70 civarında uçuşun ise İngiltere'ye yönelik olduğu bir çok üçuşta ise geçikmelerin olacağı aktarıldı.

Fransa’daki emeklilik reformuna tepki olarak 5 Aralık günü yapılacak genel grev 4 Aralık günü saat 19.00’dan itibaren bir çok alanda başladığı da aktarıldı.

Grevlerle ilgili haberlerimiz devam edecek.
 
Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri