33

Bir ölü, 245 bin ev elektriksiz...

AVRUPAHabere git

Fransa'da kar yağışı:Bir ölü, 245 bin ev elektriksiz...

Haber Tarihi :

2019-11-16 01:29:11

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Fransa'nın güneydoğusundaki Drome, İsere, Ardeche bölgelerinde 14 Kasım sabahı başlayan ve 15 Kasım sabahına kadar devam eden kar yağışı nedeniyle bir kişi yaşamını yitirirken, 245 bin hanenin de elektriksiz kaldığı bildirildi.


Auvergne-Rhône-Alpes bölgesinde dün başlayan kar yağışı hayatı felce uğrattı. Isere bölgesindeki Roche kasabasında yaşayan 63 yaşındaki bir kişi kapanan yolu temizlemek isterken bir ağacın üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Bourgoin-Jallieu şehrinde ise dün akşam saat 19.00 sıralarında düşen bir ağacı yoldan kaldırmaya çalışan kişilerin üzerine de bir başka ağaç düşmesi sonucu 27 yaşındaki bir kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı ve tedavi altına alındı.

Ülkenin güneydoğusunda yoğun kar yağışı nedeniyle büyük hasarlar meydana geldi. Yollar trafiğe kapandı, uzun araç kuyruklarına neden oldu. Okullar saat 16.00'dan itibaren kapatıldı. 15 Kasım sabahı ise okulların tatil edildiği, mecbur kalınmadığı sürece dışarıya çıkılmaması, park, oyun alanlarının ve ağaçlı alanlarda gezilmemesi konusunda belediyeler tarafından uyarılar yapıldı. Yoğun kar yağışından dolayı devrilen ağaçlar elektrik kesintilerine neden oldu. Elektrik dağıtım şirketi ENEDİS tarafından 15 Kasım cuma sabahı yapılan açıklamada onbir bölgede 330 000, Drôme, Ardèche, Isère ve Rhône bölgelerinde de 271 000 hanenin elektriksiz kaldığı bildirildi.

Açıklamanın devamında ise, Loire, Ain, Savoie, Alpes-de-Haute-Provence, Hautes-Alpes, Bouches-du-Rhône ve Alpes-Maritimes bölgelerinde hasarın giderilmesinde çalışmaların devam etmesine rağmen 60 000 hanenin halen elektriksiz olduğu aktarıldı.

ENEDİS, 15 Kasım Cuma günü saat 17.00'den itibaren halen 245 000 hanenin halen elektriksiz olduğunu duyurdu.

ENEDIS elektrik dağıtım şirketinin 1300 çalışanının sorunun giderilmesi için çalışmalarına devam ettiği aktarıldı.

Yoğun kar yağışı demir yollarında da büyük aksamalara neden oldu. Fransız Demiryolları şirketi SNCF tarafından yapılan açıklamada, Cuma günü yapılan hasar tespitin ardından, üç eksenden aksamaların meydana geldiği belirtildi. Karın ağırlığından dolayı ağaçların demiryollarının üzerine düşmesi sonucu rayların işlevsiz olduğu aktarıldı. Grenoble-Valence, Grenoble-Lyon ve Grenoble-Veynes ekseninde yaşanan ulaşımın giderilmesi için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Şehirlerarası taşımacılığı yapan TER de aksamaların olacağını ve güzergâhlarında değişiklikler yapıldığını aktardı.

Otobanlarda ise daha çok trafik sorunun olmaması için ağır vasıtalı kamyonların trafiğe çıkması yasaklandı. Büyük ölçüde felç olan trafiğin Cuma gününden itibaren normale dönmeye başlandığı görüldü.
Bölgelerdeki okullar tatil edilerek toplu taşımaların yapılmasının önüne geçildi.

Yalnızca Saone-et-Loire departmanında, Cuma sabahı kar yağışı nedeniyle olağanüstü durum turuncu olarak bildirildi.

Saint-Etienne şehrinde 30 santimetre, Lyon Saint-Exupéry civarında ise 15 santimetre kar yağışının olduğu aktarıldı.

Yoğun yağış sonucu 20 santimetreyi bulan karla kaplı Portes les Valence şehrinin bir bölümünde perşembe akşamı başlayan elektrik kesintisi, Cuma günü saat 17.00 gibi giderilirken, şehrin tümünde su kesintisinin devam ettiği bildirildi.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri