33

ABD, Deyrez-Zor\'de iki üs kuracak

DÜNYAHabere git

ABD, Deyrez-Zor\'de iki üs kuracak

Haber Tarihi :

2019-11-06 18:00:54

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

ABD birliklerinin Suriye’nin kuzeyinden çekildiğinin açıklanmasına rağmen, ABD'nin Suriye'nin doğusunda Kürd milisleri tarafından kontrol altında tutulan Deyrez-Zor’de iki askeri üst inşa edeceği aktarıldı.

ABD'nin geçtiğimiz günlerde Suriye'deki askerlerini çekeceği açıklamalarının yankıları devam ederken, açıklamaların tersine ABD askerlerinin Kürd milisleri eşliğinde Suriye topraklarındaki petrol yataklarının etrafında konuşlandığı duyuruldu. Amerika'nın, askerlerini çekeceği tartışmalarının tersine, yine Kürd milisleri tarafından kontrol altında tutulan Deyrez-Zor’da de iki askeri üssün kurulacağı bildirildi.

IŞİD çetelerinin Deyrez-Zor’dan çıkarılmasının ardından bölgenin birçok geçiş noktalarında bulunan üslerde ABD askerlerinin konuşlandığı aktarıldı. ABD askerlerinin özellikle gaz ile petrol yatakları ile zengin olan alanlarda konuşlandırıldığı ve bu bölgelerde ABD üslerinin yoğun olduğu bilinmektedir.

Bir yandan ABD askerlerini çekeceğini aktarmasına rağmen geçtiğimiz ay Pentagon tarafından yapılan açıklama ile özellikle petrol kuyularının bulunduğu Suriye'nin doğusundaki bölgelerde ABD askerlerinin gönderilerek petrol kuyularının koruma altına alınacağı belirtilmişti. ABD Cumhurbaşkanı Donald Trumps tarafından yapılan açıklamada; "Gelecekte kararını vereceğimiz bu petrol kuyularını koruma altına alacağız" söylemiyle Suriye'deki işgal ve savaşın ne niyet ile yapıldığı bir kez daha netleşmiş durumdadır.

Suriye'den ABD askerlerinin çekileceği açıklamalarının ardından, geçtiğimiz hafta Amerikan askerlerinin bölgeye gönderildiği ve özellikle petrol ile gaz yataklarının etrafından güvenliği sağladıkları belirtildi. Güvenlik söylemi ile kastedilen ise petrol kuyularının korunmasıdır ve ABD askerlerine Kürd milisleri eşlik etmektedir.

Basında yer alan kaynaklara göre geçtiğimiz günlerde bazı Amerikan senatörlerinin Trump'ı ziyaret ederek Suriye toprakları üzerindeki petrol yataklarının yer aldığı bir haritayı sundukları ve askerlerinin çekilmemesi için ikna etmeye çalıştığı aktarılmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise ABD'nin uygulamalarının "eşkıyalık" olduğu vurgulandı.
Rusya Savunma Bakanı, yayınladığı sattelit görüntülerinde Suriye'nin doğusundan IŞİD çetelerinin çıkarılmasının ardından ABD askerlerinin korumasıyla bölgeden petrolün çıkarıldığını görülmekte olduğunun altını çizdi.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri