33

‘Devrimci Tutsaklara Özgürlük’

AVRUPAHabere git

‘Devrimci Tutsaklara Özgürlük’

Haber Tarihi :

2019-10-23 17:29:29

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    5
    • | Katılım : 1

Lübnanlı devrimci tutsak Georges İbrahim Abdallah’ın Fransa’daki tutsaklığının 35. yılında Toulouse şehrinde 18 Ekim akşamı Place Saint Sernin’deki la Bourse du Travail binasında konferans düzenlendi.

Yapılan konferans ile 35 yıldır Fransa’da tutsak olan Georges İbrahim Abdallah nezdinde tüm siyasi tutsaklara, Filistin’e ve ezilen halklara özgürlük talebinde bulunuldu.

Collectif Palestine Vaincra tarafından Fransa'nın Toulouse şehrinde 24 Eylül'de başlayan ve 24 Ekim'de son bulacak olan etkinliklerle, devrimci tutsak Georges İbrahim Abdallah nezdinde tüm siyasi tutsaklara özgürlük istenilecek.

Kampanya kapsamında 18 Ekim akşamı saat 18.30’da 120 kişinin katılımıyla, “Var olmak için direnmek gerekiyor” başlıklı panel gerçekleşti. Panele, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üyesi Leila Khaled, Filistinli eski tutsak ve dansçı Mustafa Awad ve Barış için Fransa’daki Yahudiler Topluluğu (UJFP) üyesi Pierre Stambul konuşmacı olarak katıldı.

FHKC üyesi Leila Khaled konferansa video gösterimiyle katılarak, Georges İ. Abdallah için verilen mücadelenin önemine değinerek Siyonist İsrail devletinin ve onun işbirlikçilerine dikkat çekti. Laila, Filistin’in bağımsızlığı, Filistinlilerin özgürlüğü için uluslararası dayanışmanın önemli olduğunu aktararak,  35 yıldır onurlu bir şekilde Fransa’da tutsak olan G.I. Abdallah’ın ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü talep etti.

Leila’nın ardından Filistinli eski tutsak ve dansçı Mustafa Awad söz alarak kendisini tanıttı. Filistin’de tutsak bulunduğu dönemde aynı anda da Belçika vatandaşı olmasına rağmen Belçika devletinin, kendisiyle ilgili her hangi bir girişimin olmadığını vurguladı. Yaşadığı işkenceler ve işbirliği dayatmasına karşı direnmekten başka bir çaresinin olmadığını aktardı.

Awad, Filistinli tutsakların durumuna ilişkin de bilgi vererek, “İsrail’de tutsak olmak, işkencenin her tür yöntemlerine maruz kalmaktır. Filistinli tutsakların yaşadığı vahşet, işkence ve kötü muamele her koşulda devam etmektedir. İsrail devletinin tutsak Filistinlilere yönelik uygulamalarından dolayı bugün 94 gündür 6 Filistinli tutsak açlık grevinde. Filistinli tutsakların sizlerin desteğine ihtiyacı var…” dedi.

Mustafa Awad’an sonra sözü UJFP üyesi Pierre Stambul aldı. Pierre Stambul, Filistin’de yaşananlara tepkili olduklarını ve bu süretçe kendisi gibi büyük bir Yahudi topluluğunun da Filistin halkı ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Stambul’u, “Nazi faşizmi döneminde mağdur olan, zulme uğramış katledilmiş Yahudilerin bu vahşet karşısında sesiz kalmaması gerekiyor. Benim bu davaya sahip çıktığımda bana şu söylenilmişti, ‘Teröristleri savunan bir terörist’ denilmişti. Benim babam da Filistinlileri sahiplenen bir ‘teröristi.’ Filistin halkını sahiplendiğinden dolayı ‘terörist’ damgası yemekten onur duyuyorum. Ancak terörist emperyalizmin kendisidir. ABD’nin kendisidir…” diyerek Filistin halkının davasını sahiplenerek yanında olmasından dolayı duyduğu onuru dile getirdi.

Pierre Stambul, Georges İ. Abdallah’ın verdiği mücadeleye değinerek, tüm siyasi tutsakların sahiplenilmesi gerektiğini belirtti.


Panelin ardından söz alan Halk Cephesi temsilcisi ise şunları söyledi; “Size Almanya’nın Hamburg hapishanesinde tutsak olan devrimci tutsak Musa Aşoğlu’nun selamlarını getiriyoruz. Fransa’nın Rouenne hapishanesindeki devrimci tutsağımız Şefik Sarıkaya’nın selamlarını getiriyoruz.  Filistin halkının onurlu mücadelesini sahipleniyor ve destekliyoruz. Mustafa arkadaşımız az önce belirttiği gibi Filistin’deki tutsaklar onurları için direnmek adına bedenlerini 94 gündür açlığa yatırmış. Filistinli tutsakların direnişini selamlıyoruz.

Türkiye’de baskıcı faşist AKP hükümetinin baskılarına karşı halkın sesi olan Grup Yorum üyeleri 155 gündür açlık grevinde, adaletli bir şekilde yargılanmak için Mustafa Koçak isimli devrimci tutsak ölüm orucunda. Kızı için adalet isteyen Kezban ana direnişinin 449. gününde, Adalet isteyerek işlerine geri dönmek isteyen Yüksel direnişçileri 1074 gündür direnmeye devam ediyor. Aynı şekilde işini geri almak isteyen Alev Şahin 987 gündür direnmeye devam ediyor.

Direnişler devam ediyor ve direnmeye devam edeceğiz. Anti-emperyalist olmak suç değildir! Devrimcilik yapmak suç değildir! Georges İbrahim Abdullah için özgürlük istiyoruz! Musa Aşoğlu'na özgürlük istiyoruz! Türkiye ve tüm dünyada tutuklu bulanan halkın avukatlarına özgürlük istiyoruz. Kürt halkına özgürlük istiyoruz. Süryani halkına özgürlük istiyoruz!
 Direnen tüm dünya halklarını selamlıyoruz.” dedi.

Filistin Kazanacak Kolektifi içerisinde, ‘Collectif Palestine Vaincra’ aralarında Halk Cephesi’nin de bulunduğu onlarca kurum yer almakta. Aralarında Halk Cephesi’nin de bulunduğu bazı konular konferansta stant açtı. Halk Cephesi açtığı stantda Musa Aşoğlu, halkın avukatları, açlık grevinde olan Grup Yorum, Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak ile ilgili afişler asarak gündeme ilişkin Fransızca bildirilere yer verildi.

Konferans, ortaklaşa hazırlanan ve her kurumun getirdiği yiyeceklerin yenildiği sohbetle son buldu.

Dogan Presse Agence
www.doganpresse.org

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri