33

Irak\'ta yaşanlara dikkat çekmek için Paris\'te Açlı

DÜNYAHabere git

Irak\'ta yaşanlara dikkat çekmek için Paris\'te Açlık Grevine başladı!

Haber Tarihi :

2019-10-09 10:45:18

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Geçtiğimiz haftadan beri Irak'ta halkın hükümetin uygulamalarına karşı eylemleri devam ediyor. Eylemlerde halkın üzerine ateş açılması sonucu şana kadar onlarca kişi yaşamını yitirirken, binin üzerinde ise yaralının olduğu aktarıldı. Irak'ta yaşanan işbirlikçi hükümetin uygulamalarına karşı Fransa'nın başkenti Paris'te yaşayan şair, sanatçı Hanna Soud Iraklı Hanna Soud açlık grevine başladığını duyurdu.

Hanna Soud ile eylemine ilişkin yaptığımız görüşmede eylemine ilişkin şunları söyledi; “Ülkemiz işgal edildi, halkımız katledildi, işkencelerden geçirildi. Ben halkımızın yaşadığı sorunları dile getirmek için Arapça şiirler yazıyorum, yazılar yazıyorum, bir filmde oyuncu olarak yer aldım. Fransa'da kadın

Halkın orada açken, çile çekerken, ben burada sesiz kalamam. Gençlerimiz yoksulluk ve sefalet içinde yaşamakta Irakta. Irak'ta şuan durum vahim. Şiddet her geçen gün tırmanmakta. Büyük felaketler yaşanmakta. Sanki Irak'ın sonu gelmekte! Sizlerin aracılığıyla Irak'ta yaşanan bu vahşete değinerek, tüm dünyaya sessizimi duyurmak istiyorum. Tüm dünya yaşananlar karşısında, sessizliğini korumakta. Irak'ta halk sokaklarda, sokaklar yanıyor, insanlarımız ölmekte. Bende bu sessizliği bozmak ve halkımızın sesini burada tüm dünyaya duyurmak için açlık grevine başladım. Açlık grevi eylemimi gücüm yettiği yere kadar götüreceğim. Gerekirse bu uğurda ölürüm. Zaten halkımız her gün ölmekte. Ben eğitimimi burada gördüm, evliyim çocuklarım var. Irak halkı içi ölümü göze almaktayım. Geçtiğimiz Temmuz ayında tüm dünyadaki kanserli kadınlarla dayanışma amacıyla da açlarımızı kazıtmıştım. Kanserli kadınlarla dayanışma amacıyla bu eylemimi yapmıştım. Bugün ise bedenimi açlığa yatırarak Irak halkıyla, halkımla dayanışma içindeyim. Irak'ta yaşananlar karşısında sesiz kalmayalım! Katliamlar karşısında sesiz kalmayalım."

Iraklı Hanna Soud’i ve Iraklılar geçtiğimiz Pazar günü Fransa’nın başkenti ve Eyfel Kulesi’ne yakın alanda düzenledikleri miting ile emperyalizmin uşağı Irak hükümetinin uygulamalarını proteste etmişti.

Dogan Presse Agence

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri