33

FARC’a yönelik operasyon; 9 gerilla katledildi

DÜNYAHabere git

FARC’a yönelik operasyon; 9 gerilla katledildi

Haber Tarihi :

2019-09-01 04:15:26

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

Geçtğimiz günlerde basına açıklama yapan FARC temsilcisi 2016 yılında Küba’da yapılan anlaşma sonucu silah bıraktıklarını ve geçen süreç içerisinde Kolombia devletinin anlaşmaya uymadığını ve tekrardan silahlı mücadeleye devam edeceklerini duyurdu. Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) yönelik operasyon başlatıldı. Yapılan ilk operasyon sonucu 9 FARC üyesinin katledildiği bildirildi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) adına Jesus Santrich bir grup silahlı birliklerle yaptığı açıklama ile 2016 yılında Küba’da yapılan anlaşma sonucu silah bıraktıklarını ve o tarihten bu yana Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque’nun anlaşmalara uymadığını ve tekrardan silahlı mücadeleye devam etme zorunluluğunun oluştuğunu duyurmuştu.
ABD’nin desteklediği Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise bu açıklamanın ardından operasyonlara başladıklarını duyurdu. Yapılan operasyon sonucu 9 FARC üyesinin katledildiği bildirildi.

2016 yılında Küba'da yapılan barış görüşmelerinden bu yana yüzlerce FARC üyesi ya katledildi ya da gözaltına alındı. Barış anlaşmasından hemen sonra 627 sivil ve 137 gerilla infaz edildi. Sadece 7000 FARC gerillası barış anlaşmalara uyarken, Kolombia devleti ise FARC örgütünü bitirme operasyonlarını tüm hızıyla sürdürmekteydi.

Dogan Presse

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri