33

ATO: Halk İradesinin Gaspına Son Verilsin

TÜRKİYEHabere git

ATO: Halk İradesinin Gaspına Son Verilsin

Haber Tarihi :

2019-09-01 02:58:16

Haber Beğenisi

  • Bu haber için değerlendirmede bulunan ziyaretçilere göre ortalama puan şu şekilde

    • | Katılım : 0

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yönelik atanan kayyuma tepki gösteren Ankara Tabip Odası (ATO) karara tepki gösterdi.

Anakara Tabip Odası Yönetim Kurulu (ATO –YK) yaptığı açıklama hukuksuz ve adaletsiz şekilde halkın seçtiği belediye başkanlarının görevlerinden alınmasına tepki gösterildi. ATA tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi;

“31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde tüm illerde olduğu gibi Diyarbakır, Mardin ve Van’da da sandık başına giden yurttaşlar şehirlerini yönetecek Belediye Başkanlarını seçti. Diyarbakır Tabip Odası eski Başkanlarından Dr. Selçuk Mızraklı, 31 Mart yerel seçimlerinde Diyarbakır halkının %63’nün oyunu alarak Diyarbakır Belediye Başkanı olarak göreve başladı. Ne var ki, Dr. Mızraklı dahil olmak üzere üç ilin belediye başkanları görevden alındı, yerine kayyım atandı.

Kayyımlar eşliğinde bu hukuksuzluğa süreklilik kazandırılması, özgür iradeleriyle yerel yönetimlerini seçen halka “yaşadığınız bölgede seçimler göstermeliktir, iradenizin hiçbir anlamı yoktur" mesajıdır. Demokrasiye olan inancı azaltmaktadır. Belediye başkanlarını ve belediye çalışanlarını görevden almak, halkın iradesini yok saymaktır. Halkın iradesini hiçe sayarak seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve kayyım atanması, anti-demokratiktir ve Anayasaya aykırıdır. Seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan kayyımlar demokrasiye ağır bir darbedir. Hukukun üstünlüğü ilkesinin egemen kılınması, demokrasiye ve halkın iradesine saygı gösterilmesi çağdaş bir toplumun yapıtaşlarıdır. Bu hukuksuzluğa, halk iradesinin gaspına son verilmelidir.”

Halkın seçtiği belediye başkanların görevlerinden alınmasına tepkiler Türkiye ve Avrupa genelinde devam etmektedir.

Dogan Presse Agence

 

Bu içeriğe ait anahtar kelime bunamadı...

Doğan Presse Ajansı

İlkeli ve objektif haberlerin merkezi.

Beni haberdar et

Popüler Kategoriler

Foto Galeri