HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Lyon CHP Birliği’nden Gündeme İlişkin Basın Açıklaması

Lyon Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Birliği’nin çağrısı üzerine, 14 Ocak günü saat 14.00’te Lyon Opera binası önünde basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklaması ile Türkiye’de son süreçte iktidar da olan hükümetin baskılarına, Anayasa’nın değişikliğine dikkat çekilerek, laikliğin, demokrasinin ve Cumhuriyet değerlerinin korunacağı vurgulandı.

Lyon Opera binası önünde bir araya gelen yaklaşık 200 CHP Lyon Birliği üyesi, ellerinde taşıdıkları, Türkiye ve CHP bayrakları, “Gazetecilere Özgürlük”, Yaşasın Laiklik, Yaşasın Cumhuriyet”, “Paris”, “Ankara”, “Berlin”, “Nice”, “İstanbul”, “İzmir” dövizlerine taşıyarak Türkiye ve Avrupa ülkelerinde yaşanan katliamlara tepkilerini dile getirdiler. Hükümetin Anayasa değişikliğine ve yaşanan saldırılara tepki gösteren CHP Lyon Birliği üyeleri, saldırılarda yaşamını yitirenler anısını bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Yapılan saygı duruşunun ardından CHP Gençlik Kolları Başkanı Gizem Yılmaz Fransızca basın açıklamasının metnini okudu. Yılmaz’ın ardından sözü Lyon Birlik Başkanı Nedim Koçak aldı. Gündeme değinen Nedim Koçak hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Lyon CHP Birlik Başkanı Nedim Koçak’ın okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle;
“Sevgili dostlar kardeşler,  hepinizi, Cumhuriyetin, laikliğin, çağdaş yasamın demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, inanç özgürlüğünün, halkların kardeşliğinin, ülkemizde var olmasını sağlayan büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtta barış dünyada barışı düşüncesiyle. CHP Lyon Birliği olarak selamlıyoruz.

Günesin ay ve yıldızların dağların denizlerin, bütün dünya halklarının ortak yaşam değerleri olduğunu göremeyenlere, burdan, Lyon’dan sesleniyoruz.

Demokratik haklarını kullanamayan, köylülerimiz, isçilerimiz, gazetecilerimiz, kadınlarımız ve geleceği ellerinden alınmış olan çocuklarımızın sesi olmak için buradayız. Yaşanan terör olayları nedeniyle kaybettiğimiz masum insanların yakınlarının acılarını yüreğimizde hissediyoruz. 

Terörün dini dili ırkı vatanı olmaz. Hangi dinden inançtan olursa olsun, Tüm dünya halkları olarak terörün karşısında olmalı ve terörü yaratan tüm faktörlere karşı ortak bilinçle hareket etmeliyiz. 

Ortak hareket etmeliyiz çünkü terörden şiddetten medet umanların, insanlik değerleriyle hiç bir bağlantısı olamaz. İnsanlık tarihinde en yüce değer yaşam hakkıdır ve bu hak hiç bir amaç için başka bir canlı tarafından yok edilemez. Hiç bir din hiç bir inanç öldürmeyi, yasam hakkını ortadan kaldırmayı kabul edemez. Gerçekler böyle iken orta cağ zihniyeti bilmelidir ki, sevgi, saygı ve barış hiç bir zaman hiç bir gücün karşısında kaybetmez. Yurtta barış, dünyada barış ilkesini savunan bizler, Terör olaylarının ardından hayatını kaybeden çocukların annesiyiz babasıyız.  Babasını annesini kaybeden çocuklarız.  Arkadaşını dostunu kaybeden dostuz arkadaşız. Hepsiyle birlikte insanız. Bu düşüncelerle, teror olaylarını kınıyoruz.

Sevgili dostlar, diğer taraftan bugün Türkiye’de Cumhuriyet değerleri, hukuk devleti, Atatürk inkılâpları yok ediliyor. Başkanlık rejimi adı altında bir dikta rejimi ile karşı karşıyayız. Bu teklifle bir başkanlık sistemi mi öneriliyor? Hayır, başkanlık sistemi sert kuvvetler ayrılığına dayanır. Yasama yürütme ve yargı birbirinden tamamen ayrıdır.

Birbirlerini denetleme mekanizmaları vardır. Önerilen sistemde yetkiler bir kişinin elinde toplanıyor. Açıkça diktatörlük, tek adam rejimi önerilmektedir. Yapılmak istenen bir rejim değişikliğidir. Egemenliğin tek bir elde toplandığı otoriter rejime geçiştir. Hâlbuki Cumhuriyet rejimi kurulduğu günden bu yana egemenliği saraydan alıp halka vermiştir. Bu rejim değişikliği Atatürk ve arkadaşlarının bin bir emekle o zor koşullarda kurduğu Cumhuriyet rejimine, Hukuk devletine, Demokrasiye, Laikliğe açık bir saldırıdır. Bir hukuk devletinde Allah affetsin, milletim affetsin olmaz. Bunlar demokratik hukuk devletinin söylemleri ve çözüm yöntemleri olamaz. İnanıyoruz ki Demokrasiyi yok etmeye çalışanlar elbet bir gün yargı önünde hesap verecekler. Bizi cephelere bölemeyecekler. Kardeşliğimizi yok edemeyecekler.

Evrensel değerlerimizden uzaklaştıramayacaklar.  Hukuk devletinin bir gün kendilerine de gerekli olacağını anlayacaklar. Kendilerine şimdiden hatırlatıyoruz. Buradan cumhuriyet değerlerinin; hukuk devletinin var olması için büyük mücadele gösteren CHP genel başkanımıza, bütün vekillerimize yürekten sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Herkesin işinde gücünde olduğu, bilimin sanatın kültürün değer bulduğu, kadınlarımızın da hak ettiği saygıyı gördüğü huzurlu bir yasam için yan yana durmak istiyoruz.

M. Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceklerini başka birisinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Bu kadar acı tecrübeler geçiren milletin bundan sonra egemenliğini bir kişiye vermesi kesinlikle mümkün olmayacaktır.  Ne terör ne darbe ne diktatör, o toprakların ortak sahibi olan bizler için,  Türk, Kurt, Ermeni, Rum Laz Çerkez ve tüm inançlardan bütün yurttaşlarımız için yaşasın cumhuriyet.”

Yapılan basın açıklaması atılan sloganlarla ve mücadelenin devam edeceği vurgusu ile son buldu.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.9168 Satış3.9012 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.8261 Satış 4.8069

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.