HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org Fehriye Erdal’ın Davası 6 Şubat’a Ertelendi!

Belçika devletinin hukuksuzluğu durmak bilmiyor. Belçika hukuksuzluğuna sürdürerek hakkında gıyabiden yürüttüğü Fehriye Erdal’ın “Örgüt üyeliğinden yargılanma” davası 2 Ocak günü görüldü. Mahkeme öncesi Belçika Halk Cephesi ise yaptığı eylem ile “Devrimci örgüte üye olmak suç değil onurdur!” vurgusunda bulundu.

Fehriye Erdal’ın davası 2 Ocak günü Belçika’nın Bruges Mahkemesi’nde görüldü. Görülen dava 6 Şubat tarihine ertelendi. Mahkeme öncesi Belçika Halk Cephesi ise Adliye binası önünde eylem yaptı. Yapılan eylemde, Fransızca “Faşizmi Yargılayın Antifaşistleri Değil” yazıyordu. Mahkeme önünde bekleyen basın mensuplarına eyleme ilişkin bilgi veren Halk Cephesi üyeleri, Belçika devletinin devrimcileri yargılayamayacağını, bunu yaparak faşizme karşı mücadele eden herkesime karşı Türkiye faşizmi ile aynı safta olacağını ilan ettiğini unutmaması gerektiği hatırlatıldı.

Adile binası önünde konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi; “Geçtiğimiz günlerde Belçika mahkemeleri Fehriye ERDAL’ın gıyabında yürüttüğü  yargılama sonucunda, Türkiye devleti adına kendisine 30 yıl (müebbet) ceza verildi. Yargılama esnasında ne avukat ne de yargılananın olmayışı nasıl bir piyes oynandığını gözler önüne seriyor. Bu da yetmezmiş gibi Yargılananın ve avukatının olmayışını fırsat bilerek birde örgüt üyeliğinden dava açılmış. Belçika alelacele bir yargılama yapıp hem Türkiye faşizmini ve Sabancı ailesini memnun etmeyi amaçlıyor. Hem de, ileride benzer davalara emsal teşkil edecek bir karar alarak dünyada ve Türkiye’de faşizme karşı mücadele ederken ülkelerini terk etmek zorunda kalanları burada, Belçika’da yargılayabilmenin kapılarını açmayı hedefliyor.

Örgüt üyeliğinden devrimcileri yargılamak Belçika’nın yetki ve görevi dâhilinde değildir. Bu yargılama ile verilecek bir ceza Belçika Devletini, Türkiye faşizmi ile işbirliği yapma ayıbı ile anılmasından başka hiçbir şeye fayda etmeyecektir. Bulundukları dönemin koşullarından ötürü halklar lehine çıkartmak zorunda kaldıkları önemli anlaşmaların altına atılan imzalar artık hükümsüzleştirilmeye çalışılıyor. Halkların hakları gasledilmeye çalışılıyor. Siyasi sığınma hakkı bunlardan biridir.”

Açıklamanın devamında ise, “Siyasi sığınma hakkını eğer faşizme karşı mücadele edenler için kullanmayacaksınız kimler için kullanacaksınız? IŞİD? FETÖ?” diye soran Halk Cephesi, “Dünyanın hemen hemen tamamına hâkim olan emperyalizmin yarattığı açlık ve adaletsizliğe karşı mücadele etmek meşrudur. Bu meşruluğu alacağınız hiçbir karar gölgeleyemez, halkların mücadelesine engel olamaz.” vurgusunda bulundu.

Halk Cephesi, “Tekrar söylüyoruz:
Emperyalizme ve faşizme karşı mücadele eden örgüte üye olmak suç değil onurdur
O yüzden tekrar ediyoruz:
FEHRİYE ERDAL ONURUMUZDUR!” dedi.
Mahkeme heyeti duruşmayı 6 Şubat 2017 tarihine erteledi.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.