HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolari

Avukat Barkın Timtik Şakran Hapishanesi’ne Sürgün Edildi!

Kıraç Cemevi’nde 20 Aralık günü müvekkilinin yedi yemeğine katılan Avukat Barkın Timtik, tutuklanarak Silivri Kapalı Hapishanesine gönderildi. Tutuklandığından bu yana ise tecritte tutulan Avukat Barkın Timtik’in  Şakran Hapishanesi’ne sürgüne gönderildiği bildirildi.

15 Temmuz darbe girişimin ardından her geçen gün tutsakların üzerinde katmerleşen tecrit ve baskı politikası devam ediyor. Müvekkilinin yedi yemeğine katıldığından dolayı tutuklanan Avukat Barkın Timtik’de devletin tecrit ve baskı politikasından nasibini aldı. Barkın Timtik ile dışarıda dayanışma eylemleri devam ederken, bir işkence yöntemi olarakta bilinen sürgün politikasına tabi tutulan Timtik, Şakran Hapishanesi’ne gönderildiği bildirildi. Konuya ilişkin halkın Hukuk Bürosu yazılı yaptı. Baskıların kendilerini yıldıramayacağını, sürgünlere son verilmesini ve Barkın Timtik’in serbest bırakılmasını isteyen Halkın Hukuk Bürosu’nun açıklamasında yaşanan sürgüne ilişkin şöyle denildi;

“Halkın Hukuk Bürosu Açıklaması: Silivri Kapalı Hapishanesi Önündeki Adalet Nöbetimizden Korktular! Avukat Barkın TİMTİK İzmir Şakran Kadın Hapishanesine Sürgün Edildi!

Avukat Barkın Timtik 20.12.2016 tarihinde Kıraç Cem evinde müvekkilinin yedi yemeğine katıldığı gerekçesiyle tutuklanarak Silivri Kapalı Hapishanesine gönderildi.

Silivri Kapalı Hapishanesi idarecileri avukat arkadaşımıza “sizi bir süre gözlemleyeceğiz, bu yüzden sizi tecrit hücresinde tutacağız” dediler. Barkın bir hafta boyunca tecritte, müvekkillerinden ve diğer tutsaklardan uzakta tek başına tutuldu. Avukat görüşüne çıkarılırken dahi diğer tutsakların hücrelerinin önünden değil, üst kattan boş hücrelerin önünden geçirildi.  Kitap ve gazete verilmedi.

Avukat Barkın Timtik’e gözaltı sırasında işkence yapanlar, avukat arkadaşımızı tecritte tutarak ezebileceklerini, düşüncelerinden ve devrimci avukatlık pratiğinden vazgeçirebileceklerini sandılar. Ama yanıldılar. Barkın tecritte tutulduğu bir hafta boyunca moraliyle, sevgisiyle ve inancıyla faşizme karşı direnmeye devam etti.

Barkın faşizmin saldırılarına doğrudan maruz kalırken bizde yerimizde oturup bekleyemezdik. Bu zamana kadar her saldırıda faşizmin hukukundan sonuç çıkmayacağını bilmemize rağmen hukuksal yolları sonuna kadar kullandık. Dilekçeler yazdık, itirazlarda bulunduk, şikayet ettik ve davalar açtık; sonuç ortadadır, faşizm kendi koyduğu hiçbir yasaya uymamaya devam etmiştir.  Faşizmin yargısı Barkın’ın teşhis ettiği işkencecilerin kimliklerini tespit edip soruşturma başlatmak yerine işkencecileri korudu. Barkın’ı işkencecilere teslim ederek yeniden işkence görmesini sağladı. Barkın hiçbir somut kriter olmadan gerekçesiz bir şekilde tutuklanmıştır.

Faşizm kendi hukukuna uymazken biz sessiz kalarak bu adaletsizliğin meşrulaşmasına izin veremeyiz. Faşizmin tahakküm kurmasına, halka korku salarak hareketsiz bırakmasına izin veremeyiz. Bu bilinçle Barkın’ın adaletsiz bir biçimde tutsak edilmesine sessiz kalmadık ve Silivri Kapalı Hapishanesi önünde Adalet Nöbeti başlatmaya karar verdik.

26.12.2016 Pazartesi günü Silivri Kapalı Hapishanesi önüne gittik. Yanımızda iki sandalye bir de pankartımız vardı. Pankartımızı açtık ve tellerin önüne dayadık. Bunu gören jandarmalar hızla yanımıza geldi. “Valilik kararı var, bunu açamazsınız, yasak” demeye başladılar. Adalet istemenin, adalet için nöbet tutmanın suç haline getirilemeyeceğini, kimsenin iki cümlesiyle haklarımızın yasaklanamayacağını, haklarımızı kullanacağımızı ve oturacağımızı söyledik. Silivri Hapishanesi önünde mobil jandarma karakolu içinde görevli işkenceci bir uzman çavuş konuşmaya dahi gerek duymadan avukat arkadaşlarımızın üzerine saldırdı. Avukat Aytaç Ünsal darp edilerek yere yatırıldı ve kelepçelendi, Av. Günay Dağ’ın kelepçelenirken saçları yolundu, Av. Ebru Timtik yerlerde sürüklenerek üç arkadaşımız gözaltına alındı. Jandarmanın “Sizi 30 gün gözaltında tutarız” gibi tehditleri arkadaşlarımızı yıldırmadı, sloganlarıyla karakolda da direnmeye devam ettiler. “Yarın yine geleceğiz”, diyerek jandarma karakolundan ayrıldılar.

İkinci gün bir kez daha Silivri Hapishanesi önündeydik. Avukat arkadaşlarımız arabayla hapishane önüne geldiğinde jandarma tarafından araç durduruldu. Avukat arkadaşlarımız arabadan indirilerek, işkence yapılarak gözaltına alındı. Avukat Özgür Yılmaz yere yatırılarak ters kelepçelendi, darp sonucunda kafasında izler oluştu. Avukat Oya Aslan, Ayşegül Çağatay ve Özgür Yılmaz gözaltına alındılar. Silivri Jandarma Karakolunda nezarethaneye götürüldüler. Jandarma tarafından kendilerine “Bir gün nezarethanede tutulacakları, savcının mevcutlu istediği” söylendi. Faşizm taktik deniyordu üzerimizde, “Sizi bir gün nezarethanede tutalım da aklınız başınıza gelsin” diyorlardı. Bizi bu şekilde yıldırabileceklerini düşündüler. Avukat arkadaşlarımız bir an olsun geri adım atmayarak direndi ve bir gün sonra serbest bırakıldılar.

Ardından Avukat Ebru Timtik kardeşi ve yoldaşı Barkın Timtik için eline bir döviz alarak hapishane önünde oturmaya başladı. Bir kez daha Jandarmalar geldi ve elinden dövizi aldılar. Avukat arkadaşımızı yerlerde sürükleyerek jandarma minibüsüne bindirmeye çalıştılar. Binmedi, direndi. Avukat Ebru Timtik bir kez daha döviz alarak oturmaya başladı. Bir kez daha yerlerde sürüklediler. Sonunda Ebru Timtik’in iradesi kazandı ve Silivri Hapishanesi önünde oturmaya başladı. Slogan ve ajitasyonlarla Barkın için Adalet ve Özgürlük talebini haykırdı. İnancımızla, irademizle ve ısrarımızla Silivri Hapishanesi önünde oturmaya başladık.

Barkın için adalet nöbetimiz devam ederken, Barkın’ın Silivri Kapalı Hapishanesi’nden İzmir Şakran Kadın Hapishanesi’ne sürgün edildiğini öğrendik. Bu sürgünün politik mesajı çok açıktır. Faşizm adalet nöbetimizden korkmuştur. Faşizm Silivri Kapalı Hapishanesi önünde tek ses çıksın istemiyor. Bizi çok iyi tanıyor faşizm, ısrarımızdan ve adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğimizi gayet iyi biliyorlar. Bu mücadeleyi bir irade savaşına çevireceğimizi ve haklılığımızla bu irade savaşını kazanacağımızı biliyorlar. İşte bu yüzden faşizm korkmuştur, aciz kalmıştır ve Barkın Timtik Şakran Hapishanesi’ne sürgün edilmiştir.

Şu gerçek gayet iyi bilinmelidir. Biz adalet mücadelemizi sürdürmek için her türlü bedeli ödemeyi göze aldık. Siz de bize işkence yapmanın, bizi tutsak etmenin bedelini göze almalısınız. Çünkü her saldırınız direnişimizle cevaplanacaktır. Barkın Timtik bizim onurumuzdur. Barkın’ı asla yalnız bırakmayacağız, sahip çıkacağız. Onu zindanlarınızdan alacağız.

Biz Halkın Hukuk Bürosuyuz işkencelerinizle yılmayız; Barkın da zulmünüze ve adaletsizliğinize asla baş eğmeyecek. Çaresizsiniz! Haklı, meşru direnişimiz karşısında yapabilecek hiçbir şeyiniz yok! Barkın’ımızı *Fizan’a da sürseniz yalnız bırakmayacağız. Avukat Barkın Timtik’e ve büromuza yönelik saldırılarınıza derhal son verin aksi halde tarihsel olarak hakkımız olan direnme hakkımızı sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz!”

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7999 Satış3.7847 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6522 Satış 4.6337

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.