HABER DETAYI | Dogan Presse - doganpresse.org ilan fotolariilan fotolariilan fotolari

Panama’nın İşgalinin 27. Yıl Dönümü!

Bundan 27 yıl önceydi! ABD Panama üzerindeki denetimini kaybedince işgal politikasına başvurarak ülkeye 20 Aralık 1989 yılında askeri hareket başlattı.

ABD başkanı George H. W. Bush harekâtın ilk günü olan 20 Aralık 1989 sabahın ilk saatlerinde yaptığı konuşmada operasyonun amaçlarını dört temel başlık altında dile getirdi.

Bush’un konuşmasında ana başlıklar şöyleydi:

    Panama'da demokrasiyi yeniden kurmak
    Panama'daki Amerikan vatandaşlarını korumak
    Panama Kanalı'nı korumak
    Noriega'yı ele geçirmek.

ABD'nin Panama'yı işgali sırasında resmi rakamlara göre 514 Panama askeri ve sivil hayatını kaybetti. Öte yandan bazı yerel kurumlar ise ölü sayısının 4 bine yakın olduğu iddia ediliyor.

Amerika devleti Panama’da daha önce hiç kullanılmamış ve insanları diri diri yakıcı özellikte özel silâhlar kullandı.

ABD Panamayı işgal etmeyi gerekçe olarak ise, “Panama diktatörü Manuel Noriega 'nın uyuşturucu kaçakçılığı” suçlamaları yapıldı. Bu gerekçe ile Noriega’nın tutuklanmasını isteyen ABD, Panama’ya askeri operasyon başlattı. Oysa Noriega, daha önce yakın bir ABD müttefikiydi ve CIA'nin muhbiri, bölgedeki ABD karşıtı operasyonlara yardım eden ve bilgilendiren biriydi. Noriega 'nın ABD’nin denetiminden çıkmasının ardından diktatör ilan edilmesi yeni bir politika değildi! Noriega önce Panama’daki Vatikan büyükelçiliğine sığındı oradan bir papazın işbirliği sonucu ABD askerleri tarafından gözaltına alındı. ABD’de yargılanan Noriega 'nın aldığı hapis cezasını çekmesinin ardından Fransa’da hakkında açılan davada gerektiği cezayı çekmesi için iade edildi. Bir süre La Santé hapishanesinde kaldı. Fransa Panama’da ki gayri-meşru politikalarının üstünü örtmek için Manuel Noriega 'yı Fransız bankalarını kara para aklamak için kullandığını iddia etti. Bir süre hasip yatan Manuel Noriega 'nın tekrar Panama’ya gönderilerek burada kendisi için yaptırılan özel bir villa tipi hapishanede tutulduğu bilinmektedir.

Bu yılın Temmuz ayında ise Panama’daki iktidardaki hükümet tarafından ABD’ye yaşanan işgale karşı soruşturma başlatıldı. Panama hükümetinin ABD işgali hakkında açtığı soruşturmada, ilgili komisyonun olay sırasında kaç kişinin hayatını kaybettiğini ve bu kişilerin kimliklerini tespit edilmesi istendi. Bunun tek nedeni ise ABD tarafından işgal esnasında 514 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmektedir. Ancak Panama halkı ise rakamların doğru olmadığını vurgulamaktadırlar.

ABD, Panama’da olduğu gibi ne de Afganistan, Irak, Suriye, Libya veya Yemen olduğu gibi dünyanın hiç yerine ne demokrasiyi götürmüştür ne de insanlık adına bir yaptırımda bulunmuştur.

ABD, Panama’da kaybettiği denetimini yeniden ele almak için General Manuel Noriega'yı devirerek yerine Guillermo Endara Galimany’i getirmişti. 27 yıl sonra Panama halkı kayıplarının sayısını ve kimliğini öğrenmek istiyor. Günümüzde ise gerek ABD gerek ise tüm dünyadaki kapitalistler ise Panama’yı kara paranın aklama merkezi olarak kullandıkları geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Panama belgeleri ile görülmüştü.

27 yıl önce yapılan darbenin Panama’ya uygulanan işgalin ardından ABD ülkeye yaptırımlarıyla, bölgesel politikalarıyla kültürüyle kendisini dayatıyor.

Dogan PresseEn son ve en güncel bilgilerle...En son ve en güncel bilgilerle...En son gelismeler ve bilgiler...


En son gelismeler ve bilgiler...


En son ve en güncel bilgilerle...


Kalemin dili...

 • Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!
  Gün İşçilerin Genel Konfederasyonu (CGT) ile Dayanışma Günüdür!

  Fransa’da günlerdir Sosyalist geçinen ve sağcıların uygulamadığı kanunları yürürlüğe koymak için her tür olanağı kullanan François Hollande hükümeti emekçilerin geleceğini karartacak Çalışma Yasası konusunda kararlı.

   Hükümet geçmişte Fransa’da direnişle, verile
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’yı Ölümsüzlüğünün 43. Yılında Saygı İle Anıyorum
  İbrahim Kaypakkaya’nın direnişini devrimciler devraldı ve bu geleneği büyüterek sürdürüyorlar.

  Engeller, zorluklarla dolu bir yolda, umudun türküsünü dağlarda büyütmek için silah elde yollara düştü Kaypakkaya. Mahirler Kızıldere’de katledilmişti. İhanet yanı başındaydı. Denizler’in
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • 2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  2. Dünya Savaşı'nda Faşizmin Alt Edilişinin 71. Yıldönümü
  9 Mayıs'ta, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler faşizmine karşı kazanılan zaferin 71'cu yıldönümüdür. 71 yıl önce Hitler faşizmine karşı savaşarak zaferi elde eden ve bu uğurdu yaşamını yitiren binlerce direnişçiyi saygı ile anıyorum.

  Aynı şekilde şuanda Türkiye ve Güney Doğu’da faşist zihniyet katliamlarına dev
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür
  Deniz, Yusuf ve Hüseyin Üç Fidan Ölümsüzdür

  Deniz, Yusuf, Hüseyin, Şafak, Bahtiyar, Elif, Çiğdem ile Berna gibi.. bağımsızlık isteyenlerin mücadelesi sürüyor.

  Anadolu toprakları bereketlidir. Bu bereket ise 6 Mayıs 1972’te toprağa düşen üç fidanın tohumudur. Bu tohumu ise sulayan Mahir Çayan ve yoldaşlarının kanıdır. Üç fidanımız gibi &ou
  yazının devamı...

  Yazar : Düzgün, Doğan

 • AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP’nin Yönetememe Krizi Yalanlarla Örtülemeyecek Kadar Alenidir
  AKP iktidarı, onun bakanları, milletvekilleri, bürokratları yalan söyleme, herkesi aptal yerine koyma konusunda tüm dünyaya rezil olmuş durumda. Kimse inanmıyor. Yemin billâh etseler de kimse güvenmiyor.

  Yalanları halka verecek hiçbir şeyleri olmamasındandır,
  Yalanları suçlarını gizlemek i&cc
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • "Savcıların Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmesi Gerekir"
  Güney Doğa, Gazi, Armutlu, Okmeydanı… devletin güvenlik güçlerine kim bu öldürme hakkını vermektedir?

  “Bir terör örgütüne çağrı yapmak parlamento içindeki bir milletvekilinin görevi olamaz. Burada atılması gereken adım şudur: Zaten ben Güneydoğu’daki benim bölge halkımın K&uu
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Neyin Barışı Ulan! Neyin?
  Acımasız, planlı-programlı, etnik kimlik ve dini argümanlar kullanılarak yürütülen, para babalarının, saltanat düşkünü koltuk budalalarının halkı kendi hegomonyası altında ezmeye, sesini-nefesini kesmeye çalıştığı bu madrabaz zaman diliminde kendini solcu, demokrat, barışsever, vatansever, bilmem ne sever diye tanımlayanlar haksızlık yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  Ama Ekmek Satılmadı Eskisinden Ucuza
  ".../Şimdi sarılıp soğuk tenine silahın, / o kutsal ateşin sıcaklığını hissetmeliyiz tüm benliğimizle/..." demişti halkın ve haklılığın kavgasının öncüleri.

  Sözün artık hiçbir acıyı betimleyemediği, bıçağın kemikten de öteye geçtiği bu zulüm günlerinde söyleyecek söz bulmaktan öte di
  yazının devamı...

  Yazar : Metin, Yıldız

 • Günaydın AB!
  Günaydın AB!
  Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Kürt kentlerinde yaşanan çatışmalarla ilgili endişeleri Türk bakanlarla paylaştıklarını belirterek, "Ateşkes ilan edilip Kürt barış sürecine geri dönülmeli" dedi.

  Günlerdir yaşanan katliam, işkence, talan, yağmalama, infaz, yıkım ve göçe zo
  yazının devamı...

  Yazar : Duzgun, Dogan

 • Persona Non Grata
  Persona Non Grata

  "İki dizi yaptım, birisi 17 Aralık'ta ne yaşandığını anlatan bir diziydi. Onun savcısıyla konuştum, onunla ilgili soruşturma başlattılar, savcıyla konuştuğum için. Orada ifade vereceğim. Öbürü de 25 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili; polis fezlekelerini yayınlamıştım. Orada da hakaret ve gizliliği ihlalden dolayı dava açıldı. 9 yıla k yazının devamı...

  Yazar : Kızgın, Soydan

Editörün seçtiği video :

Küçükarmutlu'da Polis Saldırısına İlişkin Açıklama
Para Birimi Dolar : (USD) Alış3.7823 Satış3.7672 Para Birimi Euro (EUR) Alış 4.6729 Satış 4.6543

© 2015 doganpresse.org | Her hakkı saklıdır.